83706 002500 Cables, Wires |
|
| Allicdata Part #: | BEL6376-500-ND |
| Manufacturer Part#: |
83706 002500 |
| Price: | $ 2.77 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Belden Inc. |
| Short Description: | CBL 6COND 16AWG SHLD |
| More Detail: | 6 Conductor Multi-Conductor Cable Red 16 AWG Foil,... |
| DataSheet: | 83706 002500 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 2.52000 |
| Shield Type: | Foil, Braid |
| Shield Coverage: | 100%, 85% |
| Shield Material: | Aluminum; Copper, Tinned |
| Conductor Insulation: | Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0140" (0.356mm) |
| Operating Temperature: | -70°C ~ 200°C |
| Voltage: | 300V |
| Jacket Color: | Red |
| Length: | 500.0' (152.4m) |
| Series: | -- |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.265" (6.73mm) |
| Jacket (Insulation) Material: | Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP), Plenum |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 19/29 |
| Wire Gauge: | 16 AWG |
| Number of Conductors: | 6 |
| Cable Type: | Multi-Conductor |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Multiple conductor cables are cables used to provide multiple signals or power within a single cable. The most common types of multiple conductor cables are ribbon cables and flat cables. Ribbon cables are commonly used as an interconnecting medium for a wide variety of applications, including industrial control systems, audio and video equipment, personal computers, and robotics.
83706 002500 is a type of multiple conductor cables that specifically designed for use in high-temperature, hazardous and industrial environments that have a variety of power and signal applications. It is lightweight, flexible, and can be installed in tight spaces. These cables are constructed of a cross-linked polyethylene (XLPE) insulation.
The primary advantages of the 83706 002500 are its low fire propagation characteristics, as well as its resistance to solvents, oils, acids, and alkalis. Because it is jacketed with a fluoropolymer which is insulated with a thermally stable, UL-rated insulation material, this means it can withstand temperatures from -40°C to +105°C. This provides it a wide range of uses in any number of industrial applications.
The cables are also characterized by good electrical properties. The dielectric properties also remain very good for both AC and DC signals. The cables also have an electrical resistance that is significantly lower than that of other types of cables, and its capacitance remains low. The main advantage of this is that it enables better power transmission and less distortion.
The 83706 002500 utilizes a twisted pair design, which is an efficient method for carrying multiple signals without interference. Each pair has one conductor with a solid core, and the other with a stranded core. The solid core provides better insulation, whereas the stranded core allows for flexibility. The overall effect is better transmission of signals through the cable.
Due to its low-smoke zero-halogen flame-retardant jacket, the 83706 002500 was designed for high safety applications, such as those found in the medical, defense and telecom industries. This ensures that in the event of a fire, it will not contribute to the generation of toxic or corrosive fumes, allowing it to remain a safe choice.
The 83706 002500 is a great choice for multiple signals and power applications. Due to its low fire propagation characteristics, excellent electrical properties and flexibility it is an excellent choice for any situation requiring power transmission in hazardous, high-temperature environments.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 83702 002500 | Belden Inc. | 2.08 $ | 1000 | CBL 2COND 16AWG SHLD2 (1 ... |
| M80-8370742 | Harwin Inc. | 1.64 $ | 1000 | CONN 7-WAY MALE SMTConnec... |
| 83702 0021000 | Belden Inc. | 3.47 $ | 1000 | CBL 2COND 16AWG SHLD2 (1 ... |
| 20-8370-310C | Aries Electr... | 6.92 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 20POS ... |
| 83702 002100 | Belden Inc. | 593.67 $ | 1000 | CBL 2COND 16AWG SHLD2 (1 ... |
| M39003/01-8370 | Vishay Sprag... | 25.97 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 10% 100V ... |
| 40-8370-610C | Aries Electr... | 11.25 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 40POS ... |
| 32-8370-610C | Aries Electr... | 9.83 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 32POS ... |
| 83700000005 | Littelfuse I... | 2.09 $ | 5754 | CAP FOR 5X20MM FUSE FINGE... |
| 08-8370-310C | Aries Electr... | 3.92 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 8POS G... |
| 83709 0021000 | Belden Inc. | 7.62 $ | 1000 | CBL 9COND 16AWG SHLD9 Con... |
| 24-8370-610C | Aries Electr... | 8.85 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 24POS ... |
| M39003/01-8370/HSD | Vishay Sprag... | 26.0 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 10% 100V ... |
| 83704 002100 | Belden Inc. | 0.69 $ | 8 | CABLE 4 COND 16AWG SHLD 1... |
| 83703 0021000 | Belden Inc. | 4.16 $ | 1000 | CBL 3COND 16AWG SHLD3 Con... |
| 28-8370-610C | Aries Electr... | 10.24 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 28POS ... |
| M39003/01-8370/TR | Vishay Sprag... | 25.97 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 10% 100V ... |
| M39003/01-8370H | Vishay Sprag... | 25.97 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 10% 100V ... |
| 83706 0021000 | Belden Inc. | 5.54 $ | 1000 | CBL 6COND 16AWG SHLD6 Con... |
| 83703 002500 | Belden Inc. | 2.08 $ | 1000 | CBL 3COND 16AWG SHLD3 Con... |
| 16-8370-310C | Aries Electr... | 6.45 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 16POS ... |
| 83709 002500 | Belden Inc. | 3.47 $ | 1000 | CBL 9COND 16AWG SHLD9 Con... |
| 83704 002500 | Belden Inc. | 2.08 $ | 1000 | CBL 4COND 16AWG SHLD4 Con... |
| 83706 002100 | Belden Inc. | 0.69 $ | 1000 | CBL 6COND 16AWG SHLD6 Con... |
| M80-8370442 | Harwin Inc. | 1.28 $ | 1000 | CONN 4 WAY M H SIL SMTCon... |
| M80-8370242 | Harwin Inc. | 0.93 $ | 1000 | 02 WAY M H SIL SMT L-TEK ... |
| M39006/09-8370 | Vishay Sprag... | 26.65 $ | 1000 | CAP TANT 56UF 10% 75V AXI... |
| 83704 0021000 | Belden Inc. | 4.85 $ | 1000 | CBL 4COND 16AWG SHLD4 Con... |
| 83706 002500 | Belden Inc. | 2.77 $ | 1000 | CBL 6COND 16AWG SHLD6 Con... |
| 83702 0023000 | Belden Inc. | 11.78 $ | 1000 | CBL 2COND 16AWG SHLD2 (1 ... |
| 8370 | Keystone Ele... | 0.57 $ | 478 | ONE WAY CONNECT 14AWG/14A... |
| M80-8370342 | Harwin Inc. | 1.04 $ | 1000 | CONN 3 WAY MALE SIL SMTCo... |
CABLE 4COND 16AWG YELLOW 250'4 Conductor...
CBL 5E COPPER VIOL FLAME RET PVCConducto...
CABLE 6COND 16AWG BLACK 100'6 Conductor ...
MULTI-PAIR 100COND 28AWG 328.1'100 (50 P...
MULTI-PAIR 8COND 20AWG YEL 1000'8 (4 Pai...
CABLE 2COND 20AWG BLUE 100'2 (1 Pair Twi...
83706 002500 Datasheet/PDF