| Allicdata Part #: | BEL5469-100-ND |
| Manufacturer Part#: |
83706 002100 |
| Price: | $ 0.69 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Belden Inc. |
| Short Description: | CBL 6COND 16AWG SHLD |
| More Detail: | 6 Conductor Multi-Conductor Cable Red 16 AWG Foil,... |
| DataSheet: | 83706 002100 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 0.63000 |
| Shield Type: | Foil, Braid |
| Shield Coverage: | 100%, 85% |
| Shield Material: | Aluminum; Copper, Tinned |
| Conductor Insulation: | Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0140" (0.356mm) |
| Operating Temperature: | -70°C ~ 200°C |
| Voltage: | 300V |
| Jacket Color: | Red |
| Length: | 100.0' (30.5m) |
| Series: | -- |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.265" (6.73mm) |
| Jacket (Insulation) Material: | Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP), Plenum |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 19/29 |
| Wire Gauge: | 16 AWG |
| Number of Conductors: | 6 |
| Cable Type: | Multi-Conductor |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Multiple Conductor Cables can be found all across the world in a multitude of different applications. The 83706 002100 is no different. This particular cable is most commonly used for applications where data transmission is necessary, such as Ethernet and other computer systems.
The 83706 002100 is a type of multiple conductor cable that consists of, as the name implies, multiple individual conductors housed in a single jacket. The conductors are generally stranded copper, aluminum, or a combination of both. The insulation around the conductors may be made of PVC, PE, PTFE, or other materials. This insulation serves an important role in protecting against electrical shock and interference with nearby wires. The cable is designed to self-extinguish in the event of a fire.
The 83706 002100 can be used in a variety of applications. It is most commonly used for high-speed data transmission. It has the abilitiy to transport data between computers and other electronic devices such as an HDMI connectors. This type of cable is also used for digital and analog audio/visual signals, telephone lines, control panels, alarms, and other low voltage cables.
The working principle of the the 83706 002100 cable is fairly simple. The conductors contained inside the jacket serve the purpose of carrying the data signals from one device to another. When a current is applied to the cable, a signal is sent through the conductors and is received by the end device. This process repeats until it reaches the desired destination.
The 83706 002100 multiple conductor cable is a reliable, high-performance solution for data transmission applications. It is widely used for a variety of applications and is a popular choice for many due to its flexibility, reliability, and performance. With its ability to quickly and securely transmit data, it is a great choice for both home and commercial applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 83702 002500 | Belden Inc. | 2.08 $ | 1000 | CBL 2COND 16AWG SHLD2 (1 ... |
| M80-8370742 | Harwin Inc. | 1.64 $ | 1000 | CONN 7-WAY MALE SMTConnec... |
| 83702 0021000 | Belden Inc. | 3.47 $ | 1000 | CBL 2COND 16AWG SHLD2 (1 ... |
| 20-8370-310C | Aries Electr... | 6.92 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 20POS ... |
| 83702 002100 | Belden Inc. | 593.67 $ | 1000 | CBL 2COND 16AWG SHLD2 (1 ... |
| M39003/01-8370 | Vishay Sprag... | 25.97 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 10% 100V ... |
| 40-8370-610C | Aries Electr... | 11.25 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 40POS ... |
| 32-8370-610C | Aries Electr... | 9.83 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 32POS ... |
| 83700000005 | Littelfuse I... | 2.09 $ | 5754 | CAP FOR 5X20MM FUSE FINGE... |
| 08-8370-310C | Aries Electr... | 3.92 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 8POS G... |
| 83709 0021000 | Belden Inc. | 7.62 $ | 1000 | CBL 9COND 16AWG SHLD9 Con... |
| 24-8370-610C | Aries Electr... | 8.85 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 24POS ... |
| M39003/01-8370/HSD | Vishay Sprag... | 26.0 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 10% 100V ... |
| 83704 002100 | Belden Inc. | 0.69 $ | 8 | CABLE 4 COND 16AWG SHLD 1... |
| 83703 0021000 | Belden Inc. | 4.16 $ | 1000 | CBL 3COND 16AWG SHLD3 Con... |
| 28-8370-610C | Aries Electr... | 10.24 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 28POS ... |
| M39003/01-8370/TR | Vishay Sprag... | 25.97 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 10% 100V ... |
| M39003/01-8370H | Vishay Sprag... | 25.97 $ | 1000 | CAP TANT 0.68UF 10% 100V ... |
| 83706 0021000 | Belden Inc. | 5.54 $ | 1000 | CBL 6COND 16AWG SHLD6 Con... |
| 83703 002500 | Belden Inc. | 2.08 $ | 1000 | CBL 3COND 16AWG SHLD3 Con... |
| 16-8370-310C | Aries Electr... | 6.45 $ | 1000 | CONN IC DIP SOCKET 16POS ... |
| 83709 002500 | Belden Inc. | 3.47 $ | 1000 | CBL 9COND 16AWG SHLD9 Con... |
| 83704 002500 | Belden Inc. | 2.08 $ | 1000 | CBL 4COND 16AWG SHLD4 Con... |
| 83706 002100 | Belden Inc. | 0.69 $ | 1000 | CBL 6COND 16AWG SHLD6 Con... |
| M80-8370442 | Harwin Inc. | 1.28 $ | 1000 | CONN 4 WAY M H SIL SMTCon... |
| M80-8370242 | Harwin Inc. | 0.93 $ | 1000 | 02 WAY M H SIL SMT L-TEK ... |
| M39006/09-8370 | Vishay Sprag... | 26.65 $ | 1000 | CAP TANT 56UF 10% 75V AXI... |
| 83704 0021000 | Belden Inc. | 4.85 $ | 1000 | CBL 4COND 16AWG SHLD4 Con... |
| 83706 002500 | Belden Inc. | 2.77 $ | 1000 | CBL 6COND 16AWG SHLD6 Con... |
| 83702 0023000 | Belden Inc. | 11.78 $ | 1000 | CBL 2COND 16AWG SHLD2 (1 ... |
| 8370 | Keystone Ele... | 0.57 $ | 478 | ONE WAY CONNECT 14AWG/14A... |
| M80-8370342 | Harwin Inc. | 1.04 $ | 1000 | CONN 3 WAY MALE SIL SMTCo... |
CABLE 4COND 16AWG YELLOW 250'4 Conductor...
CBL 5E COPPER VIOL FLAME RET PVCConducto...
CABLE 6COND 16AWG BLACK 100'6 Conductor ...
MULTI-PAIR 100COND 28AWG 328.1'100 (50 P...
MULTI-PAIR 8COND 20AWG YEL 1000'8 (4 Pai...
CABLE 2COND 20AWG BLUE 100'2 (1 Pair Twi...
83706 002100 Datasheet/PDF