| Allicdata Part #: | A1161U2A1NZRQ-ND |
| Manufacturer Part#: |
A1161U2A1NZRQ |
| Price: | $ 8.63 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | C&K |
| Short Description: | SWITCH KEYLK 4POS SP4T 2.5A 125V |
| More Detail: | Keylock Switch 4 Position SP4T 2.5A (AC), 350mA (D... |
| DataSheet: | A1161U2A1NZRQ Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 100 +: | $ 7.84588 |
Specifications
| Angle of Throw: | 30° |
| Electrical Life: | 15,000 Cycles |
| Mechanical Life: | -- |
| Depth Behind Flange: | 32.66mm |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Features: | -- |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 19.30mm Dia |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Contact Finish: | Silver |
| Contact Material: | Silver (Ag) |
| Series: | A |
| Key Removable Positions: | 1 and 4 |
| Actuator Type: | Flat Key |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Current Rating: | 2.5A (AC), 350mA (DC) |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Switch Function: | On-On-On-On |
| Number of Positions: | 4 |
| Circuit: | SP4T |
| Part Status: | Active |
Related Products
Search Part number : "A116" Included word is 20
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MO-FIN-A-A116-F11-1010-22-0-P | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 P-GRADE... |
| MO-FIN-A-A116-F11-1010-22-0-S | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 S-GRADE... |
| A116-2 | Klein Tools,... | 4.99 $ | 1000 | SCREWDRIVER SLOTTED 3/32"... |
| A1160LLHLT-T | Allegro Micr... | 0.32 $ | 1000 | MAGNETIC SWITCH UNIPOL SO... |
| MO-FIN-A-A116-MS11-1010-11-0-P | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 P-GRADE... |
| A1161U2Y2NCNQ | C&K | 8.97 $ | 1000 | SWITCH KEYLK 4POS SP4T 2.... |
| MO-FIN-A-A116-MS11-1010-11-0-S | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 S-GRADE... |
| A1162LLETR-T | Allegro Micr... | 0.43 $ | 1000 | MAGNETIC SWITCH UNIPOL 8-... |
| A116 | Astro Tool C... | -- | 1000 | CRIMP TOOL SPECIAL PURPOS... |
| BFB0312HA-A116 | Delta Electr... | 8.18 $ | 15463 | FAN BLOWER 30X10MM 12VDC ... |
| A116-3 | Klein Tools,... | 5.29 $ | 1000 | SCREWDRIVER SLOTTED 3/32"... |
| MO-FIN-A-A116-F11-1010-33-0-S | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 S-GRADE... |
| MO-FIN-A-A116-MS11-1010-33-0-P | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 P-GRADE... |
| MO-FIN-A-A116-F11-1010-33-0-P | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 P-GRADE... |
| MO-FIN-A-A116-MS11-1010-33-0-S | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 S-GRADE... |
| A1160LLHLX-T | Allegro Micr... | 0.29 $ | 1000 | IC HALL EFFECT SWITCH SOT... |
| MO-FIN-A-A116-MS11-1010-22-0-P | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 P-GRADE... |
| A1161U2A1NZRQ | C&K | 8.63 $ | 1000 | SWITCH KEYLK 4POS SP4T 2.... |
| A116-4 | Klein Tools,... | 5.59 $ | 1000 | SCREWDRIVER SLOTTED 3/32"... |
| MO-FIN-A-A116-MS11-1010-22-0-S | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 S-GRADE... |
Latest Products
A22RK-2ML-20
SWITCH KEYLCK 2POS DPST 10A 120VKeylock ...
JD7509G
SWITCH KEYLOCK 3POS SP3T 4A 125VKeylock ...
A22K-2ML-10
SWITCH KEYLCK 2POS SPST 10A 110VKeylock ...
44L45-03-2-04N
SWITCH ROTARY KEYLOCK SOLDER LUGKeylock ...
71L36-07-2-02S
SWITCH KEY 2POS DPDT 250MA 115VKeylock S...
71L30-02-2-04N
SWITCH KEY 4POS DP4T 250MA 115VKeylock S...
A1161U2A1NZRQ Datasheet/PDF