| Allicdata Part #: | A1160LLHLX-T-ND |
| Manufacturer Part#: |
A1160LLHLX-T |
| Price: | $ 0.29 |
| Product Category: | Sensors, Transducers |
| Manufacturer: | Allegro MicroSystems, LLC |
| Short Description: | IC HALL EFFECT SWITCH SOT23W |
| More Detail: | Digital Switch Unipolar Switch Open Drain Hall Eff... |
| DataSheet: | A1160LLHLX-T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 30000 +: | $ 0.25898 |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Unipolar Switch |
| Technology: | Hall Effect |
| Polarization: | South Pole |
| Sensing Range: | 24.5mT Trip, 6mT Release |
| Test Condition: | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Supply: | 3.8 V ~ 24 V |
| Current - Supply (Max): | 5mA |
| Current - Output (Max): | 25mA |
| Output Type: | Open Drain |
| Features: | -- |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TA) |
| Package / Case: | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Supplier Device Package: | SOT-23W-5 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Magnetic sensors - switches (solid state) are electromechanical devices which detect the presence and absence of a magnetic field. A1160LLHLX-T is a type of magnetic sensors - switches (solid state) which can detect a particular magnetic field. The device consists of a driver-grade NdFeB magnet and a reed switch. The reed switch is placed near the magnet. When a small bias current is applied to the switch, it becomes normally-closed, indicating that there is no magnetic field present. If a magnetic field is present, however, the reed switch will open, indicating that the field is present. The device is typically used to detect the presence or absence of an electromagnet, magnetically-actuated switches, permanent magnets, and to confirm the presence of a magnetic field over a certain range. The A1160LLHLX-T is capable of detecting up to 50 gauss.
The A1160LLHLX-T is a versatile device with a wide range of applications. It is used as a security device, to detect the presence of an intruder or a person carrying a prohibited item. It is also used in automotive controls, where it can be used to detect the position of a vehicle, to ensure it is parked in the correct spot or to confirm the presence of a trailer. It can also be used to detect the presence of a door or window, or even a refrigerator. In machinery, it is used to detect the movement of parts and to activate alarms when necessary. It is also useful in robotics, to detect the presence of certain components or particular tools.
A1160LLHLX-T works on the principle of magnetism. It consists of a reed switch and a driver-grade NdFeB magnet. When the current is applied to the switch, the magnetic field around the switch is measured. If the field is within the specified range, the reed switch is closed, whereas if the field is outside the specified range, the switch opens. This enables the device to detect the presence or absence of a magnetic field.
The A1160LLHLX-T is a versatile device with a wide range of applications. It can be used to detect the presence of an electromagnet, magnetically-actuated switches, permanent magnets, and to confirm the presence of a magnetic field over a certain range. In security applications, it is used to detect the presence of an intruder or a person carrying a prohibited item. In automotive controls, it can be used to detect the position of a vehicle. In machinery, it can be used to detect the movement of parts and to activate alarms when necessary. It can also be used in robotics to detect the presence of certain components or particular tools.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MO-FIN-A-A116-F11-1010-22-0-P | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 P-GRADE... |
| MO-FIN-A-A116-F11-1010-22-0-S | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 S-GRADE... |
| A116-2 | Klein Tools,... | 4.99 $ | 1000 | SCREWDRIVER SLOTTED 3/32"... |
| A1160LLHLT-T | Allegro Micr... | 0.32 $ | 1000 | MAGNETIC SWITCH UNIPOL SO... |
| MO-FIN-A-A116-MS11-1010-11-0-P | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 P-GRADE... |
| A1161U2Y2NCNQ | C&K | 8.97 $ | 1000 | SWITCH KEYLK 4POS SP4T 2.... |
| MO-FIN-A-A116-MS11-1010-11-0-S | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 S-GRADE... |
| A1162LLETR-T | Allegro Micr... | 0.43 $ | 1000 | MAGNETIC SWITCH UNIPOL 8-... |
| A116 | Astro Tool C... | -- | 1000 | CRIMP TOOL SPECIAL PURPOS... |
| BFB0312HA-A116 | Delta Electr... | 8.18 $ | 15463 | FAN BLOWER 30X10MM 12VDC ... |
| A116-3 | Klein Tools,... | 5.29 $ | 1000 | SCREWDRIVER SLOTTED 3/32"... |
| MO-FIN-A-A116-F11-1010-33-0-S | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 S-GRADE... |
| MO-FIN-A-A116-MS11-1010-33-0-P | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 P-GRADE... |
| MO-FIN-A-A116-F11-1010-33-0-P | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 P-GRADE... |
| MO-FIN-A-A116-MS11-1010-33-0-S | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 S-GRADE... |
| A1160LLHLX-T | Allegro Micr... | 0.29 $ | 1000 | IC HALL EFFECT SWITCH SOT... |
| MO-FIN-A-A116-MS11-1010-22-0-P | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 P-GRADE... |
| A1161U2A1NZRQ | C&K | 8.63 $ | 1000 | SWITCH KEYLK 4POS SP4T 2.... |
| A116-4 | Klein Tools,... | 5.59 $ | 1000 | SCREWDRIVER SLOTTED 3/32"... |
| MO-FIN-A-A116-MS11-1010-22-0-S | Finisar Corp... | 0.0 $ | 1000 | PLC SPLITTER 1X16 S-GRADE... |
Digital Switch Unipolar Switch,Board Mou...
MAGNETIC SWITCH LATCH TSOT-3Digital Swit...
MAGNETIC SWITCH UNIPOL TO92UA-6Digital S...
MAGNETIC SWITCH UNIPOLAR 4DIPDigital Swi...
MAGNETIC SWITCH LATCH SOT89-3Digital Swi...
MAGNETIC SWITCH UNIPOLAR 3SIPDigital Swi...
A1160LLHLX-T Datasheet/PDF