| Allicdata Part #: | AP131-25YLDITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
AP131-25YL-13 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT89-5 |
| More Detail: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Outpu... |
| DataSheet: | AP131-25YL-13 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Current - Output: | 300mA |
| Base Part Number: | AP131 |
| Supplier Device Package: | SOT-89-5 |
| Package / Case: | SOT-89-5/6 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Control Features: | Enable |
| PSRR: | 60dB (100Hz) |
| Current - Quiescent (Iq): | 100µA |
| Series: | -- |
| Voltage Dropout (Max): | 0.5V @ 300mA |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.5V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Number of Regulators: | 1 |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
- AP131-25YL-13 application field
- AP131-25YL-13 working principle
AP131-25YL-13 is a series of low dropout (LDO) linear voltage regulators designed for use in areas where a high level of performance and reliability is needed. The AP131-25YL-13 is built on a monolithic semiconductor and features a dual adjustable output that can range from 0.85V to 6.25V with overall operating temperatures up to 125°C. It is suitable for a wide range of applications, such as automotive electronics, consumer electronics, and industrial electronics.
Some of the features that make AP131-25YL-13 an ideal choice include its wide input voltage range, high efficiency, and low noise. It also has a fast transient response time and over-current protection, so it is able to handle short-term current surges with ease. In addition, it has a built-in reverse-polarity protection circuit, thermal protection, and short-circuit protection to ensure safe operation in any environment.
The working principle of the AP131-25YL-13 is relatively straightforward. It uses a linear voltage regulator to maintain an output voltage that is close to the reference voltage. In its simplest form, the linear regulator consists of two main components: an operational amplifier and a voltage reference. The operational amplifier compares the input voltage to the output voltage and adjusts the current through a pass transistor accordingly.
The voltage reference supplies the voltage that is compared to the input voltage. It is a stable and non-variable voltage source that remains constant with changes in temperature and other operating conditions. This output is then amplified and used to adjust the current through the pass transistor. This adjusting of current helps to ensure that the output voltage remains close to the reference voltage, regardless of any changes in the input voltage.
The AP131-25YL-13 is designed to meet the most demanding requirements for performance, reliability, and safety. It has a wide input voltage range, fast transient response time, and over-current protection to ensure safe operation in any environment. In addition, its built-in reverse-polarity protection circuit, thermal protection, and short-circuit protection make it highly reliable and an ideal choice for any high-performance application.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| AP139-20WG-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2V 300MA SO... |
| AP139-18WL-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| AP130-15WL-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 300MA ... |
| AP131-30WL-7 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 300MA SO... |
| AP130-15YRG-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LIN 1.5V 300MA SOT... |
| AP130-20WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2V 300MA SC... |
| AP130-35WG-7 | Diodes Incor... | 0.2 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.5V 300MA ... |
| AP131-20YL-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2V 300MA SO... |
| AP130-28YG-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 300MA ... |
| AP130-20SAG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2V 300MA SO... |
| AP131-29WG-7 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.9V 300MA ... |
| AP130-35YRG-13 | Diodes Incor... | 0.25 $ | 1000 | IC REG LIN 3.5V 300MA SOT... |
| AP130-18YG-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| AP130-15SAG-7 | Diodes Incor... | 0.2 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 300MA ... |
| AP130-18SAG-7 | Diodes Incor... | 0.2 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| AP130-20YL-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2V 300MA SO... |
| AP130-30RL-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 300MA SC... |
| AP139-30WL-7 | Diodes Incor... | -- | 641 | IC REG LINEAR 3V 300MA SO... |
| AP130-30YRL-13 | Diodes Incor... | 0.25 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 300MA SO... |
| AP131-15YL-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 300MA ... |
| AP130-25RL-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 300MA ... |
| AP130-25YRG-13 | Diodes Incor... | 0.25 $ | 1000 | IC REG LIN 2.5V 300MA SOT... |
| AP131-20WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2V 300MA SO... |
| AP130-15YG-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 300MA ... |
| AP130-33YRL-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LIN 3.3V 300MA SOT... |
| AP139-30WG-7 | Diodes Incor... | -- | 9000 | IC REG LINEAR 3V 300MA SO... |
| AP130-28WL-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 300MA ... |
| AP130-28YRL-13 | Diodes Incor... | 0.25 $ | 1000 | IC REG LIN 2.8V 300MA SOT... |
| AP139-15WL-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 300MA ... |
| AP130-18YL-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| AP130-30SAG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3V 300MA SO... |
| AP139-35WL-7 | Diodes Incor... | 0.25 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.5V 300MA ... |
| AP131-20WL-7 | Diodes Incor... | 0.13 $ | 3000 | IC REG LINEAR 2V 300MA SO... |
| AP130-33SAG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 300MA ... |
| AP139-28WL-7 | Diodes Incor... | 0.25 $ | 3000 | IC REG LINEAR 2.8V 300MA ... |
| AP131-33WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 300MA ... |
| AP130-25YL-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 300MA ... |
| AP139-28WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 300MA ... |
| AP130-28YL-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 300MA ... |
| AP133-WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 300MA ... |
Linear Regulator/LDO Regulator IC 1 Outp...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Charge Pump Switching Regulators, Switch...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
AP131-25YL-13 Datasheet/PDF