APXF2R5ARA331MF45G Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
APXF2R5ARA331MF45G-ND
Manufacturer Part#:
APXF2R5ARA331MF45G
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: United Chemi-Con
Short Description: CAP ALUM POLY 330UF 20% 2.5V SMD
More Detail: 330µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can ...
DataSheet: APXF2R5ARA331MF45G datasheetAPXF2R5ARA331MF45G Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Lifetime @ Temp.: 3000 Hrs @ 105°C
Package / Case: Radial, Can - SMD
Mounting Type: Surface Mount
Surface Mount Land Size: 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max): 0.185" (4.70mm)
Size / Dimension: 0.248" Dia (6.30mm)
Lead Spacing: --
Ripple Current @ High Frequency: 3.5A @ 100kHz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Series: NPCAP™-PXF
ESR (Equivalent Series Resistance): 12 mOhm
Voltage - Rated: 2.5V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 330µF