C7602A.21.08 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
C7602A.21.08-ND
Manufacturer Part#:
C7602A.21.08
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Short Description: HOOK-UP STRND 22AWG BROWN 1000'
More Detail: 22 AWG Hook-Up Wire 7/30 Brown 1000V 1000.0' (304....
DataSheet: C7602A.21.08 datasheetC7602A.21.08 Datasheet/PDF
Ratings: ASTM B-33
Jacket Color: Brown
Operating Temperature: -12°C ~ 90°C
Voltage: 1000V
Length: 1000.0' (304.8m)
Jacket (Insulation) Thickness: 0.016" (0.41mm)
Jacket (Insulation) Diameter: 0.062" (1.57mm)
Series: MIL-W-76B, 7602A
Conductor Material: Copper, Annealed Tinned
Conductor Strand: 7/30
Wire Gauge: 22 AWG