C7604A.21.01 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
C7604A.21.01-ND
Manufacturer Part#:
C7604A.21.01
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Short Description: HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 1000'
More Detail: 20 AWG Hook-Up Wire 10/30 Black 1000V 1000.0' (304...
DataSheet: C7604A.21.01 datasheetC7604A.21.01 Datasheet/PDF
Ratings: ASTM B-33
Jacket Color: Black
Operating Temperature: -12°C ~ 90°C
Voltage: 1000V
Length: 1000.0' (304.8m)
Jacket (Insulation) Thickness: 0.016" (0.41mm)
Jacket (Insulation) Diameter: 0.070" (1.78mm)
Series: MIL-W-76B, 7604A
Conductor Material: Copper, Annealed Tinned
Conductor Strand: 10/30
Wire Gauge: 20 AWG