CBT50J100R Resistors |
|
| Allicdata Part #: | A105937TB-ND |
| Manufacturer Part#: |
CBT50J100R |
| Price: | $ 0.07 |
| Product Category: | Resistors |
| Manufacturer: | TE Connectivity Passive Product |
| Short Description: | RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL |
| More Detail: | 100 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axia... |
| DataSheet: | CBT50J100R Datasheet/PDF |
| Quantity: | 20000 |
| 2000 +: | $ 0.06031 |
| 6000 +: | $ 0.05942 |
| 10000 +: | $ 0.05696 |
| 50000 +: | $ 0.05531 |
| Series: | CBT, Neohm |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 100 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Carbon Composition |
| Features: | Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | -600/ +200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm) |
| Height - Seated (Max): | -- |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | -- |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The CBT50J100R is a through hole resistor, used to offer resistance in a variety of applications. It is an axial leaded ceramic-coated cement resistor, featuring two axial leads that extend through the body of the component. In many cases, these resistors can be used as terminals as well as an adjustable power regulator.
The CBT50J100R through hole resistor is composed of several materials: copper, nickel, ceramic, and a thick film of cement. The copper layer contacts the surface of the component and helps to dissipate the heat created in the resistive layer of the component. Nickel and ceramic layers help to protect the internal structure of the component from oxidation, and a thick film of cement helps to seal the entire structure together. All of these materials contribute to the CBT50J100R resistor’s excellent heat resistance, as well as its robust physical structure.
The CBT50J100R resistor’s applications and working principles are dependent on its resistance value, which can range from 0.25Ω to 0.5Ω. The resistor has several distinct working principles and applications. At high resistance values, the CBT50J100R can be used as a potentiometer to adjust power supply elements such as voltage and current. Lower resistance values can be used to actively dampen high-frequency electrical signals, preventing them from spreading across a circuit. Additionally, higher resistance values can be used to create RC(resistance-capacitance) or RL(resistance-inductance) filters in an electrical circuit.
Overall, the CBT50J100R through hole resistor can be used in a variety of applications to regulate power or dampen electrical signals. It is composed of several materials that provide excellent heat resistance and a robust physical structure. Its resistance value determines its application and working principle, as high resistance values can be used as potentiometers, low resistance values can actively dampen electrical signals, and higher values can be used to filter high-frequency signals.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CBT50J10R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 10.0 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J33K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 33.0K OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J10K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 10.0K OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J1K0 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 1.00K OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J3R3 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 3.30 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J15K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 15.0K OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J1R0 | TE Connectiv... | 0.12 $ | 1000 | RES 1.00 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J330K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 330K OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50K220R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 220 OHM 1/2W 10% AXIA... |
| CBT50J6R8 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 6.80 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J330R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 330 OHM 1/2W 5% AXIAL... |
| CBT50J820R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 820 OHM 1/2W 5% AXIAL... |
| CBT50J100R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 20000 | RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL... |
| CBT50J100K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 100K OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J27R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 27.0 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J22R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 22.0 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J220K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 220K OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J150K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 150K OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J3R9 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 3.90 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J22K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 22.0K OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J10M | TE Connectiv... | 0.08 $ | 1000 | RES 10.0M OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J680R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 680 OHM 1/2W 5% AXIAL... |
| CBT50J68R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 68.0 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J68K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 68.0K OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J150R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 150 OHM 1/2W 5% AXIAL... |
| CBT50J6K8 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 6.80K OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J680K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 680K OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50K680R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 680 OHM 1/2W 10% AXIA... |
| CBT50J2M2 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 2.20M OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50K4M7 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 4.70M OHM 1/2W 10% AX... |
| CBT50J1M5 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 1.50M OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50K100K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 100K OHM 1/2W 10% AXI... |
| CBT50J4M7 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 4.70M OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J22M | TE Connectiv... | 0.08 $ | 1000 | RES 22M OHM 1/2W 5% AXIAL... |
| CBT50J1R5 | TE Connectiv... | 0.12 $ | 1000 | RES 1.50 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50K100R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 100 OHM 1/2W 10% AXIA... |
| CBT50J470R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL... |
| CBT50J33R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 33.0 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J470K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 470K OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J4K7 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 4.70K OHM 1/2W 5% AXI... |
RES WW 7W 5% TH68 kOhms 5% 7W Through Ho...
RES WW 7W 5% TH1.3 Ohms 5% 7W Through Ho...
RES 24.9 OHM 1/4W 1% AXIAL24.9 Ohms 1% 0...
RES 2.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL2.8 Ohms 0.5...
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL750 kOhms 1% 0...
RES 340 OHM 1W 1% WW AXIAL340 Ohms 1% 1W...
CBT50J100R Datasheet/PDF