| Allicdata Part #: | CBT50J33R-ND |
| Manufacturer Part#: |
CBT50J33R |
| Price: | $ 0.07 |
| Product Category: | Resistors |
| Manufacturer: | TE Connectivity Passive Product |
| Short Description: | RES 33.0 OHM 1/2W 5% AXIAL |
| More Detail: | 33 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial... |
| DataSheet: | CBT50J33R Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2000 +: | $ 0.06031 |
| Series: | CBT, Neohm |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 33 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Carbon Composition |
| Features: | Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | -600/ +200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm) |
| Height - Seated (Max): | -- |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | -- |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Through Hole Resistors are an important type of resistor that can be found in many different applications and fields. The CBT50J33R is a Through Hole Resistor and it is used in a variety of applications, from high-voltage electricity transmission and telecommunications, to everyday household appliances. In addition, the CBT50J33R is also used in industrial instrumentation. In this article, we will discuss the application fields for the CBT50J33R as well as how it works.
The CBT50J33R is a high- power Through Hole Resistor used mainly in high-voltage electrical power transmission and telecommunications. This type of resistor is capable of handling high levels of power and is ideal for applications such as high-voltage power lines, power grids, and telecommunications systems. In these fields, the CBT50J33R is used to limit the amount of current that can flow through a device or circuit. By limiting the current, the CBT50J33R prevents damage to the circuit. Furthermore, the CBT50J33R is also used in industrial instrumentation such as high-voltage testing equipment, current sensors, voltage meters, and other similar devices.
The Working Principle of the CBT50J33R is simple and straightforward. When electric current passes through the resistor, a small portion of the current is dissipated as heat. The amount of heat that is dissipated depends on the amount of current that is passing through the CBT50J33R. The higher the current, the more heat is dissipated. The CBT50J33R has a maximum current rating that is specific to each resistor and if the current rating is exceeded, the resistor will become too hot and can be irreversibly damaged. It is important to ensure that the current rating of the CBT50J33R is not exceeded to prevent any damage.
The CBT50J33R is an important part of many different applications and fields. It is used in high-voltage electricity transmission and telecommunications, in industrial instrumentation, and in everyday household appliances. The working principle of the CBT50J33R is simple and it allows for the efficient transmission and control of electricity. It is important to ensure that the CBT50J33R is not exceeded in order to prevent any damage.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CBT50J10R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 10.0 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J33K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 33.0K OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J10K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 10.0K OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J1K0 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 1.00K OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J3R3 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 3.30 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J15K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 15.0K OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J1R0 | TE Connectiv... | 0.12 $ | 1000 | RES 1.00 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J330K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 330K OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50K220R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 220 OHM 1/2W 10% AXIA... |
| CBT50J6R8 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 6.80 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J330R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 330 OHM 1/2W 5% AXIAL... |
| CBT50J820R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 820 OHM 1/2W 5% AXIAL... |
| CBT50J100R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 20000 | RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL... |
| CBT50J100K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 100K OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J27R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 27.0 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J22R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 22.0 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J220K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 220K OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J150K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 150K OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J3R9 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 3.90 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J22K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 22.0K OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J10M | TE Connectiv... | 0.08 $ | 1000 | RES 10.0M OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J680R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 680 OHM 1/2W 5% AXIAL... |
| CBT50J68R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 68.0 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J68K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 68.0K OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J150R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 150 OHM 1/2W 5% AXIAL... |
| CBT50J6K8 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 6.80K OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J680K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 680K OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50K680R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 680 OHM 1/2W 10% AXIA... |
| CBT50J2M2 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 2.20M OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50K4M7 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 4.70M OHM 1/2W 10% AX... |
| CBT50J1M5 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 1.50M OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50K100K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 100K OHM 1/2W 10% AXI... |
| CBT50J4M7 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 4.70M OHM 1/2W 5% AXI... |
| CBT50J22M | TE Connectiv... | 0.08 $ | 1000 | RES 22M OHM 1/2W 5% AXIAL... |
| CBT50J1R5 | TE Connectiv... | 0.12 $ | 1000 | RES 1.50 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50K100R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 100 OHM 1/2W 10% AXIA... |
| CBT50J470R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL... |
| CBT50J33R | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 33.0 OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J470K | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 470K OHM 1/2W 5% AXIA... |
| CBT50J4K7 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | RES 4.70K OHM 1/2W 5% AXI... |
RES WW 7W 5% TH68 kOhms 5% 7W Through Ho...
RES WW 7W 5% TH1.3 Ohms 5% 7W Through Ho...
RES 24.9 OHM 1/4W 1% AXIAL24.9 Ohms 1% 0...
RES 2.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL2.8 Ohms 0.5...
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL750 kOhms 1% 0...
RES 340 OHM 1W 1% WW AXIAL340 Ohms 1% 1W...
CBT50J33R Datasheet/PDF