| Allicdata Part #: | 296-2037-5-ND |
| Manufacturer Part#: |
CD4017BE |
| Price: | $ 0.36 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC 10-OUT DECADE COUNTER 16-DIP |
| More Detail: | Counter IC Counter, Decade 1 Element 10 Bit Positi... |
| DataSheet: | CD4017BE Datasheet/PDF |
| Quantity: | 8403 |
| 1 +: | $ 0.36000 |
| 10 +: | $ 0.34920 |
| 100 +: | $ 0.34200 |
| 1000 +: | $ 0.33480 |
| 10000 +: | $ 0.32400 |
| Timing: | Synchronous |
| Base Part Number: | 4017 |
| Supplier Device Package: | 16-PDIP |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply: | 3V ~ 18V |
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Count Rate: | 5.5MHz |
| Series: | 4000B |
| Reset: | Asynchronous |
| Number of Bits per Element: | 10 |
| Number of Elements: | 1 |
| Direction: | Up |
| Logic Type: | Counter, Decade |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
A CD4017BE is a CMOS decade counter integrated circuit, which is basically a 7-stage Johnson counter with 10 decode outputs. It can be used for either a divider or for a digital circuit that counts up to 10 in binary-coded decimal (BCD). Developed by Texas Instruments, this logic chip is used in several types of applications in both the industrial and consumer markets, such as timing, sequencing, counting, and measuring.
The CD4017BE has many different terminals, and it is important to understand each one and how they are used. Vss refers to the ground terminal, while Vdd refers to the positive supply voltage. RES is the reset terminal, and it is used to reset the counter back to zero. The clock terminal is used to provide the signal which increments the counter each time it detects a rising edge. DC (Data Clock) and CE (Clock Enable) can be used to control when the clock signal applies to the counter and when it does not. The QA through QD terminals represent the four stages of the counter, and each one produces an output signal that is one stage ahead of the previous one. Finally, the 10 decode outputs (Y0 through Y9) offer the decoded binary coded decimal output for each stage.
The CD4017BE is constructed from CMOS (complementary metal–oxide–semiconductor) logic gates, which are individually designed and integrated into a single package. This makes the chip both fast and reliable. CMOS logic is very popular in today’s digital circuits because it is known for its low energy consumption, making it suitable for both industrial and consumer applications. The CD4017BE\'s outputs are also very accurate and can be used to automate timing and counting tasks in a very reliable fashion.
The CD4017BE logic chip is used in numerous applications. It is often used to count pulses or measure the speed of a motor. It can also be used in a variety of sport timing devices which use the 10 decoded outputs to keep track of time or distances monitored. Additionally, the CD4017BE can be used to control lighting and other operational systems in industrial applications. Finally, the chip can be used in the design of digital circuit boards, as well as for logic in robotics projects.
The basic working principle of the CD4017BE is relatively straightforward. As the input clock signal enters the terminal, the chip\'s CMOS logic gates will count the input by turning on each output one at a time. Each time the clock signal triggers the logic gates, the output will move one notch higher, starting at 0 and counting all the way up to 9. When the counter reaches a count of 9, it will reset itself back to 0, which allows the cycle to start all over again.
In conclusion, the CD4017BE is a versatile and reliable CMOS chip that can be used for a range of applications. Its 10 decoded outputs make it suitable for timing and count based operations, and its CMOS construction ensures that the chip is both low power and accurate. With its wide range of applications and its solid working principle, this chip can be an effective and reliable addition to any digital circuit.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CD40117BME4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC TERMINATOR PROG DUAL 1... |
| CD4013BNSR | Texas Instru... | -- | 2000 | IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 14... |
| CD4014BPW | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC STATIC SHFT REG 8STG 1... |
| CD4069UBNSR | Texas Instru... | -- | 2000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| CD4023BM | Texas Instru... | 0.34 $ | 1244 | IC GATE NAND 3CH 3-INP 14... |
| CD4025BNSR | Texas Instru... | 0.11 $ | 1000 | IC GATE NOR 3CH 3-INP 14S... |
| CD4081BNSR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC GATE AND 4CH 2-INP 14S... |
| CD4009UBE | Texas Instru... | -- | 550 | IC INVERTER 6CH 6-INP 16D... |
| CD4075BM | Texas Instru... | -- | 1000 | IC GATE OR 3CH 3-INP 14SO... |
| CD4052BCSJX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16S... |
| CD4055BMT | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC BCD-7SEG DECODER/DVR 1... |
| CD4068BEG4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC 8INPUT NAND/AND GATE 1... |
| CD4048BNSRE4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 8IN GATE EXPND MULTI 1... |
| CD4021BMG4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC STATIC SHFT REG 8STG 1... |
| CD4014BNSRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC STATIC SHFT REG 8STG 1... |
| CD4043BEG4 | Texas Instru... | 0.15 $ | 1000 | IC NOR R/S LATCH 3ST QUAD... |
| CD4044BCN | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC LATCH NAND R/S QUAD 3S... |
| CD4069UBNSRG4 | Texas Instru... | 0.11 $ | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| CD4001BCSJX | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 4CH 2-INP 14S... |
| CD40194BNSRE4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BI-DIR SHIFT REG ... |
| CD40147BM96 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC BCD PRIORITY ENCODER 1... |
| CD4027BNSRE4 | Texas Instru... | 0.11 $ | 1000 | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 1... |
| CD40161BEG4 | Texas Instru... | 0.15 $ | 1000 | IC 4BIT PROG SYNC COUNTER... |
| CD4033BPWRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC COUNTR/DIVIDR DECADE 1... |
| CD4011UBPWRE4 | Texas Instru... | 0.1 $ | 1000 | IC GATE NAND 4CH 2-INP 14... |
| CD4030BPWG4 | Texas Instru... | 0.12 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14T... |
| CD4015BM96 | Texas Instru... | -- | 2500 | IC DUAL STATIC SHFT REG 1... |
| CD4021BNSRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC STATIC SHFT REG 8STG 1... |
| CD4047BM96G4 | Texas Instru... | 0.11 $ | 1000 | IC MONO/ASTBL MULTVIBRTR ... |
| CD40107BM | Texas Instru... | 0.36 $ | 10314 | IC GATE NAND 2CH 2-INP 8S... |
| CD4027BMT | Texas Instru... | 0.27 $ | 1000 | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 1... |
| CD4069UBMG4 | Texas Instru... | 0.12 $ | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| CD4011BPW | Texas Instru... | 0.12 $ | 1000 | IC GATE NAND 4CH 2-INP 14... |
| CD4053BCMX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 1... |
| CD4054BPWRE4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 4-SEG DISPLAY DRIVER 1... |
| CD4019BMT | Texas Instru... | 0.27 $ | 1000 | IC QUAD AND/OR SELCT GATE... |
| CD4023BM96 | Texas Instru... | -- | 5000 | IC GATE NAND 3CH 3-INP 14... |
| CD4024BCM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC COUNTER BINARY 7BIT 14... |
| CD4081BPWRG4 | Texas Instru... | 0.1 $ | 1000 | IC GATE AND 4CH 2-INP 14T... |
IC COUNTER BIN 4BIT SYNCH 20SOICCounter ...
IC DIVIDER DIV X2 5V ECL 8-TSSOPCounter ...
IC COUNTER 4BIT SYNC BIN 16DIPCounter IC...
IC COUNTER BINARY UP/DOWN 16-DIPCounter ...
IC COUNTER BIN BIDIR 24-SSOPCounter IC B...
IC ASYNCH BINARY COUNTER 16TSSOPCounter ...
CD4017BE Datasheet/PDF