| Allicdata Part #: | CD74HC75EG4-ND |
| Manufacturer Part#: |
CD74HC75EG4 |
| Price: | $ 0.35 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC DUAL 2BIT TRANS LATCH 16-DIP |
| More Detail: | D-Type Transparent Latch 2 Channel 2:2 IC Differen... |
| DataSheet: | CD74HC75EG4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 950 +: | $ 0.32200 |
| Series: | 74HC |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Logic Type: | D-Type Transparent Latch |
| Circuit: | 2:2 |
| Output Type: | Differential |
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 6 V |
| Independent Circuits: | 2 |
| Delay Time - Propagation: | 10ns |
| Current - Output High, Low: | 5.2mA, 5.2mA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 16-PDIP |
| Base Part Number: | 74HC75 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Logic - Latches is a broad category of digital electronics components. They are used in digital circuit design to store data among which the most popular one is the flip-flop. Flip-flops have been around for decades, but in recent years, the 74HC75EG4 latch has risen in popularity due to its reliability and ease of use. The 74HC75EG4 is a static CMOS latch that is particularly suitable for low-voltage operation.
Application Field
The 74HC75EG4 latch is an ideal component for sophisticated logic and timing applications in many different industries. It is useful for storing and controlling electrical signals in areas like telecommunications, radar, and automotive control systems. The 74HC75EG4 has also been particularly useful in industrial automation and robotics applications. For example, industrial robots may use the 74HC75EG4 to switch between functions, and the latch allows quick programming without the need for a processor or other control system.
In addition to industrial applications, the 74HC75EG4 can be used in a variety of other fields. It is a highly versatile component that can be used for storing data in digital cameras and home-security systems. It can also be used to control the flow of power in consumer electronics such as TVs and music systems.
Working Principle
The 74HC75EG4 latch is a static CMOS circuit and relies on two input control signals referred to as SET and RESET to control the logic output. When the SET signal is active, the output will be in the SET state. When the RESET signal is active, the output will be in the RESET state. When both input signals are inactive, the output remains in the last state it was in before the inputs were made inactive.
The 74HC75EG4 also has two additional inputs, INH and DIS, which allow additional flexibility. The INH input allows logic data to be disabled, while the DIS input allows the control signals to be disabled. The latch can be reset and enabled using external components, or using other 74HC75EG4 devices in a daisy-chain configuration.
The 74HC75EG4 is a static component, meaning that it is designed to hold its output state until new input signals are sent. This is particularly useful in digital applications, where data can be reliably stored without the need for a processor or clock. It is also ideal for applications where power consumption is a consideration, since it consumes very little power.
Overall, the 74HC75EG4 is an extremely versatile and reliable component that is quickly becoming essential in many different applications. Its low-voltage operation and reliable data storage allow it to be used in a variety of applications, ranging from industrial automation to consumer electronics.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CD74HC4046AM96E4 | Texas Instru... | 0.15 $ | 1000 | IC PLL W/VCO 16-SOIC |
| CD74ACT283M96E4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BINARY FILL ADDER... |
| CD74HCT175M96 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 16... |
| CD74HC251MT | Texas Instru... | 0.53 $ | 1000 | IC 8-IN MUX TRI-ST HS 16S... |
| CD74HC595NS | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC SHIFT REGISTER 8-BIT 1... |
| CD74HC14PWR | Texas Instru... | -- | 2000 | IC INVERTER SCHMITT 6CH 1... |
| CD74HC7266M | Texas Instru... | 1.39 $ | 391 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| CD74HC4520MG4 | Texas Instru... | 0.2 $ | 1000 | IC DUAL BINARY UP-COUNTER... |
| CD74HCT109MT | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 1... |
| CD74HCT132M96G4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC GATE NAND SCHMITT 4CH ... |
| CD74ACT02EG4 | Texas Instru... | 0.2 $ | 1000 | IC GATE NOR 4CH 2-INP 14D... |
| CD74HC4066M96 | Texas Instru... | -- | 10000 | IC SWITCH QUAD 1X2 14SOIC... |
| CD74HCT151M96 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8-IN MUX HS CMOS 16-SO... |
| CD74HC251M96 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8-IN MUX TRI-ST HS 16S... |
| CD74HC153EG4 | Texas Instru... | 0.25 $ | 1000 | IC MUX 4-IN CMOS LOGIC HS... |
| CD74HC595NSE4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC SHIFT REGISTER 8-BIT 1... |
| CD74ACT574E | Texas Instru... | -- | 445 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| CD74HC377PWRE4 | Texas Instru... | 0.2 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| CD74HCT273EG4 | Texas Instru... | 0.25 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| CD74HCT245MG4 | Texas Instru... | 0.27 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 2... |
| CD74HC126MT | Texas Instru... | 0.33 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| CD74HCT652M96 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 2... |
| CD74HC4066M96G4 | Texas Instru... | 0.1 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD 1X2 14SOIC... |
| CD74HCT4053M96E4 | Texas Instru... | 0.11 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 1... |
| CD74HCT4053ME4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 1... |
| CD74HC4316EG4 | Texas Instru... | 0.22 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD 1X2 16DIP4... |
| CD74HCT4067MG4 | Texas Instru... | 0.28 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 1X16 24SOIC1... |
| CD74ACT273SM96 | Texas Instru... | 0.25 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| CD74HCT4514E | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 4 TO-16 DECODER/DEMUX ... |
| CD74HC4094M96G4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC 8STG SHFT/STOR BUS REG... |
| CD74HCT4538M | Texas Instru... | 0.48 $ | 277 | IC DUAL RETRIG MULTIVIB 1... |
| CD74HC27M | Texas Instru... | 0.46 $ | 1696 | IC GATE NOR 3CH 3-INP 14S... |
| CD74AC112M | Texas Instru... | 0.54 $ | 320 | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 1... |
| CD74HC109M96 | Texas Instru... | 0.16 $ | 1000 | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 1... |
| CD74AC86M96 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| CD74HCT40103M | Texas Instru... | 0.54 $ | 1000 | IC 8-STAGE DOWN COUNTER 1... |
| CD74HC4020M96E4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC BINARY COUNTR 14BIT HS... |
| CD74HC4060PWE4 | Texas Instru... | 0.16 $ | 1000 | IC 14-STAGE BIN COUNTER 1... |
| CD74HC4017QPWRQ1 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DECADE COUNTR/DIVIDER ... |
| CD74HCT245E | Texas Instru... | -- | 3489 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 2... |
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SSOPD-Type Tr...
IC OCTAL TRANSP D-TYPE 24DIPD-Type Trans...
IC DTYPE LATCH QUINT 20PLCCD-Type Transp...
IC LATCH OCTAL D 3ST 20SOICD-Type Transp...
IC LATCH TRANSP OCT LV 20SOPD-Type Trans...
IC OCTAL TRANS LATCH 20QSOPD-Type Transp...
CD74HC75EG4 Datasheet/PDF