| Allicdata Part #: | CD74HCT4060M96G4-ND |
| Manufacturer Part#: |
CD74HCT4060M96G4 |
| Price: | $ 0.18 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC 14-STAGE BIN COUNTER 16SOIC |
| More Detail: | Counter IC Binary Counter 1 Element 14 Bit Negativ... |
| DataSheet: | CD74HCT4060M96G4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 0.16078 |
| Timing: | -- |
| Base Part Number: | 74HCT4060 |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply: | 4.5V ~ 5.5V |
| Trigger Type: | Negative Edge |
| Count Rate: | 30MHz |
| Series: | 74HCT |
| Reset: | Asynchronous |
| Number of Bits per Element: | 14 |
| Number of Elements: | 1 |
| Direction: | Up |
| Logic Type: | Binary Counter |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
CD74HCT4060M96G4 is an integrated circuit from the Texas Instruments, the famous chip maker. It is a part of the family of counters, dividers, and logic. It contains 14-stage ripple counter with multiplexed decoding outputs and an oscillator with internal digital frequency divider. This IC is designed to offer a low power consumption, high speed, high reliability, and consistent performance.
The IC is has fourteen input/output pins divided in two sections. The first section is the ECS (ECL Synchronous) pin that is used for ECL input/output, and the second section is a set of eleven signal pins that are used for logic in/out. The ECS pin is used for both loading and outputting the clock signal to the counter stages. The signal pins can be used for different operations, depending on the intended application of the IC.
The CD74HCT4060M96G4 is used for many logic applications, and it is particularly useful for logic functions associated with timing and frequency division. It is very popular in many consumer and industrial products, such as embedded systems, embedded controllers, consumer electronics, robotics and other electrical devices.
The CD74HCT4060M96G4 has several integrated features, such as a 14-stage ripple counter, multiplexed decoding outputs, and an oscillator with internal digital frequency divider. The counter can count up to 4096 steps, while the oscillator can generate up to 8192 divisions of the ECS frequency. It also has several input/output pins, which can be used for various signals, such as logic input/output, or data output.
The working principle of CD74HCT4060M96G4 is fairly simple. The ECS input pin receives a clock signal, which is transmitted to the 14-stage ripple counter. The counter works by accumulating the inputs, a single step per clock edge. The counter then outputs a logic signal on its multiplexed output pins to indicate each count step. Additionally, the oscillator divides the ECS frequency, which is received from the ECS pin, into a lower frequency signal, which is then outputted from the signal pins.
In conclusion, CD74HCT4060M96G4 is a versatile integrated circuit that is commonly used in many electronic devices and embedded applications. It has an internal 14-stage ripple counter and oscillator with an internal digital frequency divider, which makes it ideal for many logic application fields. Its working principle is simple, and it is a great choice for anyone who needs a low power, reliable, and consistent performance from a logic-based device.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CD74HC4046AM96E4 | Texas Instru... | 0.15 $ | 1000 | IC PLL W/VCO 16-SOIC |
| CD74ACT283M96E4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BINARY FILL ADDER... |
| CD74HCT175M96 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 16... |
| CD74HC251MT | Texas Instru... | 0.53 $ | 1000 | IC 8-IN MUX TRI-ST HS 16S... |
| CD74HC595NS | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC SHIFT REGISTER 8-BIT 1... |
| CD74HC14PWR | Texas Instru... | -- | 2000 | IC INVERTER SCHMITT 6CH 1... |
| CD74HC7266M | Texas Instru... | 1.39 $ | 391 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| CD74HC4520MG4 | Texas Instru... | 0.2 $ | 1000 | IC DUAL BINARY UP-COUNTER... |
| CD74HCT109MT | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 1... |
| CD74HCT132M96G4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC GATE NAND SCHMITT 4CH ... |
| CD74ACT02EG4 | Texas Instru... | 0.2 $ | 1000 | IC GATE NOR 4CH 2-INP 14D... |
| CD74HC4066M96 | Texas Instru... | -- | 10000 | IC SWITCH QUAD 1X2 14SOIC... |
| CD74HCT151M96 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8-IN MUX HS CMOS 16-SO... |
| CD74HC251M96 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8-IN MUX TRI-ST HS 16S... |
| CD74HC153EG4 | Texas Instru... | 0.25 $ | 1000 | IC MUX 4-IN CMOS LOGIC HS... |
| CD74HC595NSE4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC SHIFT REGISTER 8-BIT 1... |
| CD74ACT574E | Texas Instru... | -- | 445 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| CD74HC377PWRE4 | Texas Instru... | 0.2 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| CD74HCT273EG4 | Texas Instru... | 0.25 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| CD74HCT245MG4 | Texas Instru... | 0.27 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 2... |
| CD74HC126MT | Texas Instru... | 0.33 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| CD74HCT652M96 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 2... |
| CD74HC4066M96G4 | Texas Instru... | 0.1 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD 1X2 14SOIC... |
| CD74HCT4053M96E4 | Texas Instru... | 0.11 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 1... |
| CD74HCT4053ME4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 1... |
| CD74HC4316EG4 | Texas Instru... | 0.22 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD 1X2 16DIP4... |
| CD74HCT4067MG4 | Texas Instru... | 0.28 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 1X16 24SOIC1... |
| CD74ACT273SM96 | Texas Instru... | 0.25 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| CD74HCT4514E | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 4 TO-16 DECODER/DEMUX ... |
| CD74HC4094M96G4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC 8STG SHFT/STOR BUS REG... |
| CD74HCT4538M | Texas Instru... | 0.48 $ | 277 | IC DUAL RETRIG MULTIVIB 1... |
| CD74HC27M | Texas Instru... | 0.46 $ | 1696 | IC GATE NOR 3CH 3-INP 14S... |
| CD74AC112M | Texas Instru... | 0.54 $ | 320 | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 1... |
| CD74HC109M96 | Texas Instru... | 0.16 $ | 1000 | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 1... |
| CD74AC86M96 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| CD74HCT40103M | Texas Instru... | 0.54 $ | 1000 | IC 8-STAGE DOWN COUNTER 1... |
| CD74HC4020M96E4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC BINARY COUNTR 14BIT HS... |
| CD74HC4060PWE4 | Texas Instru... | 0.16 $ | 1000 | IC 14-STAGE BIN COUNTER 1... |
| CD74HC4017QPWRQ1 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DECADE COUNTR/DIVIDER ... |
| CD74HCT245E | Texas Instru... | -- | 3489 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 2... |
IC COUNTER BIN 4BIT SYNCH 20SOICCounter ...
IC DIVIDER DIV X2 5V ECL 8-TSSOPCounter ...
IC COUNTER 4BIT SYNC BIN 16DIPCounter IC...
IC COUNTER BINARY UP/DOWN 16-DIPCounter ...
IC COUNTER BIN BIDIR 24-SSOPCounter IC B...
IC ASYNCH BINARY COUNTER 16TSSOPCounter ...
CD74HCT4060M96G4 Datasheet/PDF