DSPIC33FJ06GS102AT-E/MM Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
DSPIC33FJ06GS102AT-E/MM-ND
Manufacturer Part#:
DSPIC33FJ06GS102AT-E/MM
Product Category:
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer: Microchip Technology
Short Description: IC MCU 16BIT 6KB FLASH 28QFN
More Detail: dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs...
DataSheet: DSPIC33FJ06GS102AT-E/MM datasheetDSPIC33FJ06GS102AT-E/MM Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Program Memory Type: FLASH
Base Part Number: DSPIC33FJ06GS102A
Supplier Device Package: 28-QFN-S (6x6)
Package / Case: 28-VQFN Exposed Pad
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Data Converters: A/D 6x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
RAM Size: 256 x 8
EEPROM Size: --
Series: dsPIC™ 33F
Program Memory Size: 6KB (2K x 24)
Number of I/O: 21
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Speed: 40 MIPs
Core Size: 16-Bit
Core Processor: dsPIC
Part Status: Obsolete
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
dsPIC33FJ06GS102AT-E/MM Overview
The dsPIC33FJ06GS102AT-E/MM is a 16-bit, 3-stage pipeline, fixed point digital signal controller (DSC) with a Microcontroller-like instruction set combined with innovative digital signal control and analog peripherals incorporating both flash and extended data memory. It offers a unique combination of processing power and system integration, including up to 30 MIPS performance, up to 8 KBytes of flash memory, an 8-channel, 12-bit A/D converter, a 3.3V power supply and a variety of common and special purpose I/O including PWM outputs, UARTs, and I2C. The processor also features a wide range of interrupt sources, EEPROM, and Run Time Data (RTD) support. The dsPIC33FJ06GS102AT-E/MM is an efficient and cost effective solution for a variety of applications including sensor tracking for automotive application and enhanced position tracking for industrial and consumer settings.
Application Field
Working Principle
Conclusion
The dsPIC33FJ06GS102AT-E/MM is a powerful and cost effective 16-bit 3-stage pipeline fixed point digital signal controller (DSC) with a Microcontroller-like instruction set combined with innovative digital signal control and analog peripherals. It is suitable for a variety of application fields, including automotive, industrial and consumer electronics, and provides up to 30 MIPS for application with low power requirements. It offers advanced control coprocessors, Flexible Peripheral Control (FPC), for high-speed data manipulation and memory intensive tasks and features an 8-channel, 12-bit A/D converter as well as a 3.3V power supply. The dsPIC33FJ06GS102AT-E/MM is ideal for cost sensitive applications such as home and industrial automation, sensor tracking for automotive application, and enhanced position tracking for industrial and consumer settings.