DSPIC33FJ128MC802-H/MM Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
DSPIC33FJ128MC802-H/MM-ND
Manufacturer Part#:
DSPIC33FJ128MC802-H/MM
Product Category:
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer: Microchip Technology
Short Description: IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28QFN
More Detail: dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS...
DataSheet: DSPIC33FJ128MC802-H/MM datasheetDSPIC33FJ128MC802-H/MM Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Program Memory Type: FLASH
Base Part Number: DSPIC33FJ128MC802
Supplier Device Package: 28-QFN-S (6x6)
Package / Case: 28-VQFN Exposed Pad
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Data Converters: A/D 6x10b/12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
RAM Size: 16K x 8
EEPROM Size: --
Series: dsPIC™ 33F
Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
Number of I/O: 21
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Connectivity: CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Speed: 20 MIPS
Core Size: 16-Bit
Core Processor: dsPIC
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
Introduction
Application Fields
Working Principle
The DSPIC33FJ128MC802-H/MM is a high-performance and power-sensitive microcontroller that operates on a 32-bit processor. It has a built-in 8KB of EEPROM memory and up to 256KB of Flash program memory. This microcontroller is designed for low-power applications with a maximum power consumption of 8.7 mA/MHz at a 3.3V core voltage. The advanced dynamic-power management and on-chip power-saving circuitry help to reduce power consumption while maintaining the performance level.