DSPIC33FJ16GS502-E/MM Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
DSPIC33FJ16GS502-E/MM-ND
Manufacturer Part#:
DSPIC33FJ16GS502-E/MM
Product Category:
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer: Microchip Technology
Short Description: IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
More Detail: dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs...
DataSheet: DSPIC33FJ16GS502-E/MM datasheetDSPIC33FJ16GS502-E/MM Datasheet/PDF
Quantity: 83
Stock 83Can Ship Immediately
Specifications
Program Memory Type: FLASH
Base Part Number: DSPIC33FJ16GS502
Supplier Device Package: 28-QFN-S (6x6)
Package / Case: 28-VQFN Exposed Pad
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Data Converters: A/D 16x10b, D/A 4x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
RAM Size: 2K x 8
EEPROM Size: --
Series: dsPIC™ 33F
Program Memory Size: 16KB (16K x 8)
Number of I/O: 21
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Speed: 40 MIPs
Core Size: 16-Bit
Core Processor: dsPIC
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
The dsPIC33FJ16GS502-E/MM is a 16-bit microcontroller with a 16-bit data format, a 16-bit instruction set, and a clock speed of up to 50 MHz. It has several on-board peripherals, including an 8-bit timer/counter, three I2C modules, four serial peripherals, and one 10-bit analog-to-digital converter (ADC).