DSPIC33FJ32GP202-I/MM Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
DSPIC33FJ32GP202-I/MM-ND
Manufacturer Part#:
DSPIC33FJ32GP202-I/MM
Product Category:
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer: Microchip Technology
Short Description: IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN
More Detail: dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs...
DataSheet: DSPIC33FJ32GP202-I/MM datasheetDSPIC33FJ32GP202-I/MM Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Program Memory Type: FLASH
Base Part Number: DSPIC33FJ32GP202
Supplier Device Package: 28-QFN-S (6x6)
Package / Case: 28-VQFN Exposed Pad
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Data Converters: A/D 10x10b/12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
RAM Size: 2K x 8
EEPROM Size: --
Series: dsPIC™ 33F
Program Memory Size: 32KB (32K x 8)
Number of I/O: 21
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Speed: 40 MIPs
Core Size: 16-Bit
Core Processor: dsPIC
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
Features of DSPIC33FJ32GP202-I/MM
The DSPIC33FJ32GP202-I/MM is an entry-level MCU designed to provide cost-effective solutions in embedded applications. It is powered by the 32-bit DSPIC33FJ33GP202 microcontroller core, which offers an optimized instruction set, improved core performance and low-power consumption. It has 512KB of Flash memory, 64KB of RAM and a wide range of peripheral interfaces including SPI, I2C and UART. It also has a 10-bit ADC for analog-to-digital conversion, a PWM module with up to four channels for pulse width modulation, and an Enhanced Capture/Compare/PWM module for motor control. It also supports a wide operating voltage range from 1.8V to 5.5V.