| Allicdata Part #: | IRKH142/16-ND |
| Manufacturer Part#: |
IRKH142/16 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | SCR DBL LOSCR 1600V 140A INTAPAK |
| More Detail: | SCR Module 1.6kV 310A Series Connection - SCR/Diod... |
| DataSheet: | IRKH142/16 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 310A |
| Base Part Number: | KH142 |
| Package / Case: | INT-A-PAK (3 + 2) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 200mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 4500A, 4712A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 150mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 2.5V |
| Series: | -- |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 140A |
| Voltage - Off State: | 1.6kV |
| Number of SCRs, Diodes: | 1 SCR, 1 Diode |
| Structure: | Series Connection - SCR/Diode |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Thyristors, which are also known as Silicon Controlled Rectifiers (SCRs) are voltage-controlled semiconductor switches. They are used in a wide range of applications, from microcontrollers to power switching and fire services. The IRKH142/16 is a type of module which is designed to be a universal voltage sensing, pulse-width modulation (PWM) SCR. It is manufactured by Infineon Technologies and is a popular choice for power supply applications.
The IRKH142/16 module is a diodeless SCR, which has a low forward voltage drop. This makes it suitable for applications with high current, as it can provide a high switching frequency. The module features an integrated current limit circuit which protects the module against over-current conditions. This makes it suitable for applications with high OFF-state leakage current.
The module also features an integrated Power Factor Correction (PFC) circuit which optimizes the waveforms of voltage waveforms for higher efficiency. The PFC circuit also reduces harmonic distortion and improves the power quality of the power supply. The module is designed for single-phase applications and has a wide range of applications, from power factor correction supplies and light ballasts, to AC-Power Drivers and battery back-up systems.
The working principle of the IRKH142/16 module is based on a classic thyristor design. When a positive voltage is applied to the gate terminal, the module is turned ON and it responds to the current through the device. When the current is reduced, the module will turn OFF. The ON-state voltage drop of the device is quite low, which allows for higher efficiency of power conversion.
The IRKH142/16 module is suitable for a wide range of power supply related applications, such as AC-Power Drivers, Light Ballasts, Power Factor Correction Supplies and Battery Back-up Systems. Its low forward voltage drop and integrated PFC circuit makes it an efficient choice for these applications. Its thyristor-based design and protective features make it a reliable option for applications which require a high switching frequency.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IRKH57/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 1000V 55A ADD... |
| IRKH162/04 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 400V 160A I... |
| IRKH105/16A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1600V 105A ... |
| IRKH136/12 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1200V 135A ... |
| IRKH142/14 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1400V 140A ... |
| IRKH57/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 600V 55A ADD-... |
| IRKH72/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 600V 70A ADD-... |
| IRKH56/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 800V 60A AD... |
| IRKH41/14A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1400V 45A A... |
| IRKH105/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 600V 105A A... |
| IRKH41/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 800V 45A AD... |
| IRKH136/14 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1400V 135A ... |
| IRKH105/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1200V 105A ... |
| IRKH142/12 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1200V 140A ... |
| IRKH57/04A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 400V 55A ADD-... |
| IRKH92/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 1000V 90A ADD... |
| IRKH56/16A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1600V 60A A... |
| IRKH57/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 800V 55A ADD-... |
| IRKH41/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 600V 45A AD... |
| IRKH72/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 1000V 70A ADD... |
| IRKH105/04A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 400V 105A A... |
| IRKH136/16 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1600V 135A ... |
| IRKH56/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1200V 60A A... |
| IRKH142/16 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1600V 140A ... |
| IRKH26/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1200V 27A A... |
| IRKH41/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1000V 45A A... |
| IRKH26/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 800V 27A AD... |
| IRKH26/16A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1600V 27A A... |
| IRKH71/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 800V 75A AD... |
| IRKH57/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 1200V 55A ADD... |
| IRKH57/14A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 1400V 55A ADD... |
| IRKH105/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 800V 105A A... |
| IRKH142/08 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 800V 140A I... |
| IRKH26/04A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 400V 27A AD... |
| IRKH27/16A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 1600V 25A ADD... |
| IRKH71/16A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1600V 75A A... |
| IRKH162/12 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1200V 160A ... |
| IRKH91/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1000V 95A A... |
| IRKH27/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 1200V 25A ADD... |
| IRKH91/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 600V 95A AD... |
SCR MODULE 4200V 2820A DO200AESCR Module...
SCR MODULE 3800V 700A MODULESCR Module 3...
SCR PHASE CTRL MOD 2000V 1000ASCR Module...
MODULE DIODE 230A MAGN-A-PAKSCR Module 1...
MOD THYRISTOR/DIODE 2000V Y1-CUSCR Modul...
SCR MODULE 1900V 300A NONSTANDSCR Module...
IRKH142/16 Datasheet/PDF