| Allicdata Part #: | IRKH27/12A-ND |
| Manufacturer Part#: |
IRKH27/12A |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | SCR MOD PWR 1200V 25A ADD-A-PAK |
| More Detail: | SCR Module 1.2kV 60A Series Connection - SCR/Diode... |
| DataSheet: | IRKH27/12A Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 60A |
| Base Part Number: | KH27 |
| Package / Case: | ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 200mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 400A, 420A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 150mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 2.5V |
| Series: | -- |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 27A |
| Voltage - Off State: | 1.2kV |
| Number of SCRs, Diodes: | 1 SCR, 1 Diode |
| Structure: | Series Connection - SCR/Diode |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Thyristors, SCRs, and Modules are all components that are used to control electric current. The IRKH27/12A is a particular thyristor-SCR-module device that has multiple applications and is made up of two main parts - the main thyristor-SCR (Switching Current Regulator) and the main module. This article will discuss the application fields and the working principle of the IRKH27/12A. The IRKH27/12A can be used in a variety of applications such as electric heaters, resistive loads, and HVAC systems. It is a three-phase device that is designed to switch between the three phases of a given power source and regulate the output current in the process. When it comes to the working principle of the IRKH27/12A, the device is configured to switch between three different control states - the ON state, OFF state, and FREEZE state. In the ON state, the device is in a continuous current flow and is able to deliver the specified current levels to the application. In the OFF state, the current flow is stopped and the device can no longer deliver the required current levels. In the FREEZE state, the device is held in a state between the ON and OFF states, allowing the user to selectively control the current output. The operation of the IRKH27/12A is further enhanced by the addition of special protective features. These features, referred to as the "Protective Blocking Diode" (PBD), are designed to protect the device from any unexpected or hazardous current flows. The PBD also allows for convenient switching of current from one phase to another within the same external circuit. The IRKH27/12A is also certified for compliance with international safety standards, ensuring that the device meets the standards for safety and reliability. In addition to its applications and working principle, the IRKH27/12A also offers some additional benefits to its users. These include the ability to provide long-term reliability and a high degree of accuracy in controlling current flow. The device also provides a high level of efficiency when compared to traditional thyristors and SCRs. Overall, the IRKH27/12A is a reliable and useful device that can be used in a variety of applications. It is highly efficient, has a wide range of features and advantages, and is certified to meet safety standards. The device is well suited for use in applications such as resistive loads, heaters, and HVAC systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IRKH57/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 1000V 55A ADD... |
| IRKH162/04 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 400V 160A I... |
| IRKH105/16A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1600V 105A ... |
| IRKH136/12 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1200V 135A ... |
| IRKH142/14 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1400V 140A ... |
| IRKH57/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 600V 55A ADD-... |
| IRKH72/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 600V 70A ADD-... |
| IRKH56/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 800V 60A AD... |
| IRKH41/14A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1400V 45A A... |
| IRKH105/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 600V 105A A... |
| IRKH41/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 800V 45A AD... |
| IRKH136/14 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1400V 135A ... |
| IRKH105/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1200V 105A ... |
| IRKH142/12 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1200V 140A ... |
| IRKH57/04A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 400V 55A ADD-... |
| IRKH92/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 1000V 90A ADD... |
| IRKH56/16A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1600V 60A A... |
| IRKH57/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 800V 55A ADD-... |
| IRKH41/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 600V 45A AD... |
| IRKH72/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 1000V 70A ADD... |
| IRKH105/04A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 400V 105A A... |
| IRKH136/16 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1600V 135A ... |
| IRKH56/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1200V 60A A... |
| IRKH142/16 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1600V 140A ... |
| IRKH26/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1200V 27A A... |
| IRKH41/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1000V 45A A... |
| IRKH26/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 800V 27A AD... |
| IRKH26/16A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1600V 27A A... |
| IRKH71/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 800V 75A AD... |
| IRKH57/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 1200V 55A ADD... |
| IRKH57/14A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 1400V 55A ADD... |
| IRKH105/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 800V 105A A... |
| IRKH142/08 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 800V 140A I... |
| IRKH26/04A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 400V 27A AD... |
| IRKH27/16A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 1600V 25A ADD... |
| IRKH71/16A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1600V 75A A... |
| IRKH162/12 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1200V 160A ... |
| IRKH91/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 1000V 95A A... |
| IRKH27/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 1200V 25A ADD... |
| IRKH91/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL LOSCR 600V 95A AD... |
SCR MODULE 4200V 2820A DO200AESCR Module...
SCR MODULE 3800V 700A MODULESCR Module 3...
SCR PHASE CTRL MOD 2000V 1000ASCR Module...
MODULE DIODE 230A MAGN-A-PAKSCR Module 1...
MOD THYRISTOR/DIODE 2000V Y1-CUSCR Modul...
SCR MODULE 1900V 300A NONSTANDSCR Module...
IRKH27/12A Datasheet/PDF