| Allicdata Part #: | LT1054CDWG4-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT1054CDWG4 |
| Price: | $ 1.67 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC REG SWITCHD CAP INV 16SOIC |
| More Detail: | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Neg... |
| DataSheet: | LT1054CDWG4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 240 +: | $ 1.51105 |
Specifications
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.5V (-Vin, 2Vin) |
| Base Part Number: | LT1054 |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Frequency - Switching: | 25kHz |
| Current - Output: | 100mA |
| Voltage - Output (Max): | 26.4V |
| Series: | -- |
| Voltage - Input (Max): | 15V |
| Voltage - Input (Min): | 3.5V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Output Type: | Adjustable (Fixed) |
| Topology: | Charge Pump |
| Output Configuration: | Positive or Negative |
| Function: | Ratiometric, Step-Up |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LT1054CDWG4 is a DC switching regulator from Texas Instruments that enables applications with varying voltage requirements. This device features an adjustable 3-terminal voltage regulator with two predefined voltage settings. It offers good stability, low quiescent current, low shutdown current, and high maximum efficiency. The device has an adjustable reference voltage range of 0-1.25V and a maximum input voltage of 10V. It can be used in a variety of applications including automotive, telecommunications, industrial, data communications, and consumer electronics.The LT1054CDWG4 application field is wide and it can be used in many types of systems. It is well suited for powering embedded applications by providing a regulated output voltage with low noise. This device can also be used to provide a regulated supply voltage to the load and reduce interference with power spikes. In addition, the LT1054CDWG4 can be used in mobile applications to prolong battery life by providing a constant input voltage to the device.The working principle of the LT1054CDWG4 is based on the switching of two transistors. The control loop adjusts the duty cycle of the transistors individually to maintain a predetermined output voltage. The additional features such as the low quiescent current, the low shutdown current, and the high maximum efficiency make the LT1054CDWG4 an excellent choice for today\'s applications. The LT1054CDWG4 also provides a wide range of features that makes it suitable for applications with varying voltage requirements. It offers high noise immunity, high maximum efficiency, and low standby power consumption and is designed to work under a wide range of temperatures. In addition, the adjustable reference voltage range of 0-1.25V provides flexibility in power adjusting faster load step responses.Overall, the LT1054CDWG4 is a versatile device that can be used in a variety of applications. Its adjustable reference voltage range and high maximum efficiency make it highly suitable for embedded and mobile applications. Its low quiescent current and low shutdown current help to reduce power consumption and prolong battery life. Its solid state device design is also favorable and provides high noise immunity which is essential for applications with varying voltage requirements.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "LT10" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT1013DIDR | Texas Instru... | -- | 12500 | IC OPAMP GP 1MHZ 8SOICGen... |
| LT1078IN8#PBF | Linear Techn... | 5.12 $ | 886 | IC OPAMP GP 200KHZ 8DIPGe... |
| LT1086CT-2.85#PBF | Linear Techn... | 1.52 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.85V 1.5A ... |
| LT1027ECN8-5#PBF | Linear Techn... | 4.89 $ | 233 | IC VREF SERIES 5V 8DIPSer... |
| LT1076IT#PBF | Linear Techn... | 6.48 $ | 638 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT1072HVCT#PBF | Linear Techn... | 5.42 $ | 117 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT1007IS8#PBF | Linear Techn... | -- | 1378 | IC OPAMP GP 8MHZ 8SOGener... |
| LT1014ISW#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC OPAMP GP 16SOGeneral P... |
| LT1086IT#PBF | Linear Techn... | 3.28 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A T... |
| LT1029ACZ#PBF | Linear Techn... | -- | 1275 | IC VREF SHUNT 5V TO92-3Sh... |
| LT1030CDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC QUAD LP LINE DRIVER 14... |
| LT1013CDRG4 | Texas Instru... | 0.61 $ | 1000 | IC OPAMP GP 1MHZ 8SOICGen... |
| LT1012IS8#PBF | Linear Techn... | 2.76 $ | 1000 | IC OP AMP GP SINGLE 8SOGe... |
| LT1076HVIT-5#PBF | Linear Techn... | 9.5 $ | 46 | IC REG MULT CONFIG INV 5V... |
| LT1072CSW#PBF | Linear Techn... | 2.12 $ | 1000 | IC REG MULT CONFG INV ADJ... |
| LT1076HVCT7-5 | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC REG MULT CONFIG INV 5V... |
| LT1056S8#PBF | Linear Techn... | -- | 488 | IC OPAMP JFET 5.5MHZ 8SOJ... |
| LT1019CS8-2.5#PBF | Linear Techn... | -- | 1275 | IC VREF SERIES/SHUNT 2.5V... |
| LT1013DMDG4 | Texas Instru... | 1.74 $ | 122 | IC OPAMP GP 1MHZ 8SOICGen... |
| LT1030CN | Linear Techn... | -- | 68 | IC LINE DRIVER LOWPWR QUA... |
| LT1085CM-3.6#TRPBF | Linear Techn... | 2.9 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.6V 3A D2P... |
| LT1012IN8#PBF | Linear Techn... | 5.05 $ | 611 | IC OPAMP GP 8DIPGeneral P... |
| LT1016CN8#PBF | Linear Techn... | -- | 27 | IC COMPARATOR 10NS HI-SPE... |
| LT1078IS8#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC OPAMP GP 200KHZ 8SOGen... |
| LT1032ISW#TRPBF | Linear Techn... | 2.37 $ | 1000 | IC LINE DRIVR LOWPWR QUAD... |
| LT1054CSW#TRPBF | Linear Techn... | 2.37 $ | 1000 | IC REG SWITCHD CAP INV 16... |
| LT1014DDW | Texas Instru... | -- | 160 | IC OPAMP GP 1MHZ 16SOICGe... |
| LT1012AIN8#PBF | Linear Techn... | 6.03 $ | 5 | IC OPAMP GP 8DIPGeneral P... |
| LT1009S8#PBF | Linear Techn... | -- | 1118 | IC VREF SHUNT 2.5V 8SOICS... |
| LT1034CS8-1.2#PBF | Linear Techn... | 3.34 $ | 258 | IC VREF SHUNT 1.225V/7V 8... |
| LT1004CS8-2.5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC VREF SHUNT 2.5V 8SOICS... |
| LT1004IZ-1.2#TRPBF | Linear Techn... | 2.09 $ | 1000 | IC VREF SHUNT 1.23V TO92-... |
| LT1019IS8-5#TRPBF | Linear Techn... | 3.76 $ | 1000 | IC VREF SERIES/SHUNT 5V 8... |
| LT1028CSW#TRPBF | Linear Techn... | 3.79 $ | 1000 | IC OPAMP GP 75MHZ 16SOGen... |
| LT1058SW#TRPBF | Linear Techn... | 3.61 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 5MHZ 16SOJ-... |
| LT1034CS8-1.2#TRPBF | Linear Techn... | 1.77 $ | 1000 | IC VREF SHUNT 1.225V/7V 8... |
| LT1083CP-5#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 5V 7.5A TO3... |
| LT1039ACSW#TRPBF | Linear Techn... | 2.44 $ | 1000 | IC DRIVR/RCVR TRIPL-RS232... |
| LT1074CT7#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT1013DDE4 | Texas Instru... | 1.09 $ | 1000 | IC OPAMP GP 1MHZ 8SOICGen... |
Latest Products
LM2575HVMX-5.0
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOICBuck Switching ...
LM3671MFX-1.375
IC REG BUCK 1.375V 0.6A SOT23Buck Switch...
LM2598S-12
IC REG BUCK 12V 1A TO263-7Buck Switching...
LM2577T-15
IC REG MULTI CONFIG 15V 3A TO220Boost, F...
TN8D51A-HB11-E
IC REG BUCK 12V 8A TO-220FLBuck Switchin...
LM2681M6
IC REG SWITCHD CAP RATIO SOT23Charge Pum...
LT1054CDWG4 Datasheet/PDF