| Allicdata Part #: | LT1072CT#06PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT1072CT#06PBF |
| Price: | $ 2.09 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 |
| More Detail: | Buck, Boost, Cuk, Flyback, Forward Converter Switc... |
| DataSheet: | LT1072CT#06PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 450 +: | $ 1.89568 |
Specifications
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.25V |
| Base Part Number: | LT1072 |
| Supplier Device Package: | TO-220-5 |
| Package / Case: | TO-220-5 Formed Leads |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 100°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Frequency - Switching: | 40kHz |
| Current - Output: | 1.25A (Switch) |
| Voltage - Output (Max): | 65V (Switch) |
| Series: | -- |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Voltage - Input (Min): | 3V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Output Type: | Adjustable |
| Topology: | Buck, Boost, Cuk, Flyback, Forward Converter |
| Output Configuration: | Positive or Negative |
| Function: | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
The LT1072CT#06PBF is a dynamic single-ended switching buck regulator that employs a constant frequency, current-mode, peak-current-controlled architecture operating in Pulse Width Modulation (PWM) mode. This device is designed to provide a regulated output voltage in the range of 3.3 V to 12 V. It features excellent line and load regulation, a wide input voltage range and output current of up to 18 A. Additionally, it exhibits low start-up current and good thermal performance.Application Field
The LT1072CT#06PBF is, in general, suitable for any application where a ready-made voltage regulator is needed. It is suitable for use in a wide variety of applications such as:• Supplying an output voltage in the 3.3 V to 12 V range• Powering micro-controllers, IC’s and FPGA’s• Sensing and isolating analog circuit signals• On-board generation of 1.2 V for standby circuits• SMPS applications• Instrumentation systemsIt is particularly suitable for applications that require a small footprint and power efficiency.Working Principle
The operation of the LT1072CT#06PBF DC-DC switching regulator is based on the phenomenon of Intermittent switching. This phenomenon involves the use of a switch, usually a MOSFET, to intermittently connect the power source to its load. Whenever the load needs energy, the switch is activated and power is supplied to the load. When the load no longer needs energy, the switch is deactivated, thus cutting off the power.The LT1072CT#06PBF switching regulator is designed to operate in a constant frequency, current-mode, peak-current-controlled architecture. This means that the switch is activated whenever a certain amount of current passes through the switch, and that the frequency of the regulation is constant (normally a few hundred kHz).This type of regulation works extremely well in applications that require a stable and accurate output voltage, and it allows for quick and efficient transfer of energy from the source to the load. The LT1072CT#06PBF also has a wide input voltage range and output current of up to 18 A, making it particularly suitable for use in demanding applications.Conclusion
The LT1072CT#06PBF switching buck regulator is an excellent choice for applications that require a fast, efficient and accurate power supply. It is suitable for a wide range of applications, from general use to more demanding applications that require a fast, efficient and accurate output. Its wide input voltage range and high output current make it particularly suitable for those applications.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "LT10" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT1013DIDR | Texas Instru... | -- | 12500 | IC OPAMP GP 1MHZ 8SOICGen... |
| LT1078IN8#PBF | Linear Techn... | 5.12 $ | 886 | IC OPAMP GP 200KHZ 8DIPGe... |
| LT1086CT-2.85#PBF | Linear Techn... | 1.52 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.85V 1.5A ... |
| LT1027ECN8-5#PBF | Linear Techn... | 4.89 $ | 233 | IC VREF SERIES 5V 8DIPSer... |
| LT1076IT#PBF | Linear Techn... | 6.48 $ | 638 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT1072HVCT#PBF | Linear Techn... | 5.42 $ | 117 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT1007IS8#PBF | Linear Techn... | -- | 1378 | IC OPAMP GP 8MHZ 8SOGener... |
| LT1014ISW#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC OPAMP GP 16SOGeneral P... |
| LT1086IT#PBF | Linear Techn... | 3.28 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A T... |
| LT1029ACZ#PBF | Linear Techn... | -- | 1275 | IC VREF SHUNT 5V TO92-3Sh... |
| LT1030CDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC QUAD LP LINE DRIVER 14... |
| LT1013CDRG4 | Texas Instru... | 0.61 $ | 1000 | IC OPAMP GP 1MHZ 8SOICGen... |
| LT1012IS8#PBF | Linear Techn... | 2.76 $ | 1000 | IC OP AMP GP SINGLE 8SOGe... |
| LT1076HVIT-5#PBF | Linear Techn... | 9.5 $ | 46 | IC REG MULT CONFIG INV 5V... |
| LT1072CSW#PBF | Linear Techn... | 2.12 $ | 1000 | IC REG MULT CONFG INV ADJ... |
| LT1076HVCT7-5 | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC REG MULT CONFIG INV 5V... |
| LT1056S8#PBF | Linear Techn... | -- | 488 | IC OPAMP JFET 5.5MHZ 8SOJ... |
| LT1019CS8-2.5#PBF | Linear Techn... | -- | 1275 | IC VREF SERIES/SHUNT 2.5V... |
| LT1013DMDG4 | Texas Instru... | 1.74 $ | 122 | IC OPAMP GP 1MHZ 8SOICGen... |
| LT1030CN | Linear Techn... | -- | 68 | IC LINE DRIVER LOWPWR QUA... |
| LT1085CM-3.6#TRPBF | Linear Techn... | 2.9 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.6V 3A D2P... |
| LT1012IN8#PBF | Linear Techn... | 5.05 $ | 611 | IC OPAMP GP 8DIPGeneral P... |
| LT1016CN8#PBF | Linear Techn... | -- | 27 | IC COMPARATOR 10NS HI-SPE... |
| LT1078IS8#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC OPAMP GP 200KHZ 8SOGen... |
| LT1032ISW#TRPBF | Linear Techn... | 2.37 $ | 1000 | IC LINE DRIVR LOWPWR QUAD... |
| LT1054CSW#TRPBF | Linear Techn... | 2.37 $ | 1000 | IC REG SWITCHD CAP INV 16... |
| LT1014DDW | Texas Instru... | -- | 160 | IC OPAMP GP 1MHZ 16SOICGe... |
| LT1012AIN8#PBF | Linear Techn... | 6.03 $ | 5 | IC OPAMP GP 8DIPGeneral P... |
| LT1009S8#PBF | Linear Techn... | -- | 1118 | IC VREF SHUNT 2.5V 8SOICS... |
| LT1034CS8-1.2#PBF | Linear Techn... | 3.34 $ | 258 | IC VREF SHUNT 1.225V/7V 8... |
| LT1004CS8-2.5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC VREF SHUNT 2.5V 8SOICS... |
| LT1004IZ-1.2#TRPBF | Linear Techn... | 2.09 $ | 1000 | IC VREF SHUNT 1.23V TO92-... |
| LT1019IS8-5#TRPBF | Linear Techn... | 3.76 $ | 1000 | IC VREF SERIES/SHUNT 5V 8... |
| LT1028CSW#TRPBF | Linear Techn... | 3.79 $ | 1000 | IC OPAMP GP 75MHZ 16SOGen... |
| LT1058SW#TRPBF | Linear Techn... | 3.61 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 5MHZ 16SOJ-... |
| LT1034CS8-1.2#TRPBF | Linear Techn... | 1.77 $ | 1000 | IC VREF SHUNT 1.225V/7V 8... |
| LT1083CP-5#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 5V 7.5A TO3... |
| LT1039ACSW#TRPBF | Linear Techn... | 2.44 $ | 1000 | IC DRIVR/RCVR TRIPL-RS232... |
| LT1074CT7#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT1013DDE4 | Texas Instru... | 1.09 $ | 1000 | IC OPAMP GP 1MHZ 8SOICGen... |
Latest Products
LM2575HVMX-5.0
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOICBuck Switching ...
LM3671MFX-1.375
IC REG BUCK 1.375V 0.6A SOT23Buck Switch...
LM2598S-12
IC REG BUCK 12V 1A TO263-7Buck Switching...
LM2577T-15
IC REG MULTI CONFIG 15V 3A TO220Boost, F...
TN8D51A-HB11-E
IC REG BUCK 12V 8A TO-220FLBuck Switchin...
LM2681M6
IC REG SWITCHD CAP RATIO SOT23Charge Pum...
LT1072CT#06PBF Datasheet/PDF