| Allicdata Part #: | LT1683EG#TRPBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT1683EG#TRPBF |
| Price: | $ 3.50 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG CTRLR PUSH-PULL 20SSOP |
| More Detail: | Push-Pull Regulator Positive and Negative Output S... |
| DataSheet: | LT1683EG#TRPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1800 +: | $ 3.18089 |
| Frequency - Switching: | 250kHz |
| Base Part Number: | LT1683 |
| Supplier Device Package: | 20-SSOP |
| Package / Case: | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Control Features: | Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Serial Interfaces: | -- |
| Clock Sync: | Yes |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Duty Cycle (Max): | 46% |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 7.3 V ~ 20 V |
| Output Phases: | 1 |
| Number of Outputs: | 1 |
| Topology: | Push-Pull |
| Output Configuration: | Positive and Negative |
| Function: | Step-Up/Step-Down |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction: The LT1683EG#TRPBF is a synchronous step-down switching controller. It uses a multiphase architecture and synchronous rectification technique to maintain high efficiency throughout the line-load transition. The LT1683EG#TRPBF increases the efficiency of systems while reducing noise and current ripple. This controller enables higher peak currents and improved system thermal solutions without incurring extra power loss.
Application field: LT1683EG#TRPBF switching controllers are widely used in many applications, including notebook and mobile computing platforms, networking equipment, industrial and consumer golf cart chargers and power supplies, automotive and industrial inverter applications.
Working Principle: The LT1683EG#TRPBF switching controller combines a multiphase architecture and synchronous rectification technique to maintain high efficiency throughout the line-load transition. The switching controller utilizes a step-down design that allows the device to divide a given voltage into several tiny pulses and then send them through the output stage in parallel. This architecture lowers the switching frequency of each phase and reduces the transistor’s output capacitance as well as the current depletion on its drive strength. The synchronous rectifier provides a highly efficient power conversion. The devices phase current regulation also helps to reduce the power consumption of the system and increase its efficiency. By synchronizing the current through the output stages, power consumption is reduced and improved thermal conditions are realized.
Conclusion: The LT1683EG#TRPBF is a highly efficient synchronous step-down switching controller which is well suited for applications such as notebook and mobile computing platforms, networking equipment, industrial and consumer golf cart chargers and power supplies, automotive and industrial inverter applications. The device combines a multiphase architecture and synchronous rectification technique to maintain high efficiency as well as reduce power consumption, system thermal solutions with no extra power loss. This controller offers improved efficiency, higher peak currents, and improved system thermal solutions without incurring extra power loss.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT1634ACS8-2.5#PBF | Linear Techn... | 6.66 $ | 562 | IC VREF SHUNT 2.5V 8SOICS... |
| LT1612EMS8#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
| LT1634BIS8-1.25#TRPBF | Linear Techn... | 2.16 $ | 1000 | IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC... |
| LT1677IN8#PBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC OPAMP GP 7.2MHZ RRO 8D... |
| LT1634BCMS8-2.5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC VREF SHUNT 2.5V 8MSOPS... |
| LT1681ISW#TRPBF | Linear Techn... | 4.23 $ | 1000 | IC SYNCHRONOUS FWRD CTRLR... |
| LT1632CS8#PBF | Linear Techn... | 4.89 $ | 1971 | IC OPAMP GP 45MHZ RRO 8SO... |
| LT1636CDD#PBF | Linear Techn... | 2.66 $ | 51 | IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8D... |
| LT1634AIS8-5#TRPBF | Linear Techn... | 3.75 $ | 1000 | IC VREF SHUNT 5V 8SOICShu... |
| LT1637MPS8#PBF | Linear Techn... | 6.27 $ | 400 | IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO 8S... |
| LT1619ES8#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| LT1673IS8#PBF | Linear Techn... | 4.45 $ | 602 | IC OPAMP GP 12KHZ RRO 8SO... |
| LT1640AHCN8#PBF | Linear Techn... | 1.45 $ | 1000 | IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOL... |
| LT1680ISW#PBF | Linear Techn... | -- | 431 | IC REG CTLR BST/FWRD CONV... |
| LT1640LCS8#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOL... |
| LT1672CMS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.41 $ | 1000 | IC OPAMP GP 12KHZ RRO 8MS... |
| LT1677CS8#PBF | Linear Techn... | 3.19 $ | 2000 | IC OPAMP GP 7.2MHZ RRO 8S... |
| LT1634CCZ-4.096#PBF | Linear Techn... | 2.99 $ | 342 | IC VREF SHUNT 4.096V TO92... |
| LT1634AIS8-4.096#PBF | Linear Techn... | 7.37 $ | 289 | IC VREF SHUNT 4.096V 8SOI... |
| LT1616ES6#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 9271 | IC REG BUCK ADJ 0.6A SOT2... |
| LT1634AIS8-2.5#PBF | Linear Techn... | -- | 802 | IC VREF SHUNT 2.5V 8SOICS... |
| LT1676CS8#PBF | Linear Techn... | 3.82 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.55A 8SO... |
| LT1614IMS8#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT1630CN8#PBF | Linear Techn... | 4.62 $ | 520 | IC OPAMP GP 30MHZ RRO 8DI... |
| LT1630CS8#PBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 742 | IC OPAMP GP 30MHZ RRO 8SO... |
| LT1614IMS8#PBF | Linear Techn... | -- | 370 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT1638CDD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8D... |
| LT1634BCS8-2.5#TRPBF | Linear Techn... | 1.77 $ | 1000 | IC VREF SHUNT 2.5V 8SOICS... |
| LT1618EDD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG MULT CONFG ADJ 1.5... |
| LT1675CS8-1#TRPBF | Linear Techn... | 1.52 $ | 1000 | IC MUX RGB HI-SPEED SINGL... |
| LT1636CDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.64 $ | 1000 | IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8D... |
| LT1675CMS8-1#PBF | Linear Techn... | 3.19 $ | 1000 | IC MUX RGB SGL HS W/CFA 8... |
| LT1619ES8#PBF | Linear Techn... | -- | 1217 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| LT1634ACS8-4.096#TRPBF | Linear Techn... | 3.4 $ | 1000 | IC VREF SHUNT 4.096V 8SOI... |
| LT1640HIS8#PBF | Linear Techn... | 3.19 $ | 400 | IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOL... |
| LT1633CS#PBF | Linear Techn... | 8.79 $ | 474 | IC OPAMP GP 45MHZ RRO 14S... |
| LT1678CS8#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SO... |
| LT1636HS8#PBF | Linear Techn... | -- | 1200 | IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8S... |
| LT1612ES8#PBF | Linear Techn... | 1.46 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
| LT1635IS8#PBF | Linear Techn... | 3.19 $ | 814 | IC OPAMP GP 175KHZ RRO 8S... |
Switching Controller Polyphase Bidirecti...
IC POWER MANAGEMENTBuck-Boost Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 8-PSOPBuck Regulator P...
IC REG CTRLR BUCK 16TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 14TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK/SEPIC 32QFNBuck Regula...
LT1683EG#TRPBF Datasheet/PDF