| Allicdata Part #: | LT1965EQ-3.3#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT1965EQ-3.3#PBF |
| Price: | $ 3.11 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG LINEAR 3.3V 1.1A 5DDPAK |
| More Detail: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Outpu... |
| DataSheet: | LT1965EQ-3.3#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 135 |
| 1 +: | $ 3.11000 |
| 10 +: | $ 3.01670 |
| 100 +: | $ 2.95450 |
| 1000 +: | $ 2.89230 |
| 10000 +: | $ 2.79900 |
| Current - Output: | 1.1A |
| Base Part Number: | LT1965 |
| Supplier Device Package: | 5-DDPAK |
| Package / Case: | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Control Features: | Enable |
| PSRR: | 75dB (120Hz) |
| Current - Supply (Max): | 40mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 1.1mA |
| Series: | -- |
| Voltage Dropout (Max): | 0.49V @ 1.1A |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Voltage - Input (Max): | 20V |
| Number of Regulators: | 1 |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LT1965EQ-3.3#PBF is a linear voltage regulator that can be used in a range of applications. It features a 3.3 V output voltage, an input voltage range of 2.25 V to 12 V, and a low operating current. It can be used as a low-dropout regulator, or a precision device, depending on the application.
The LT1965EQ-3.3#PBF is a monolithic integrated circuit designed to provide a regulated output voltage of either 3.3V or adjustable to within 1% accuracy. It is capable of supplying up to 20mA of output current and has a maximum dropout voltage of 780mV, making it an ideal choice for low power applications. It is also a good choice for applications where precision and stability are required.
The LT1965EQ-3.3#PBF uses an external resistor divider network to set its output voltage. An internal voltage reference and an error amplifier compare the output voltage to a fixed reference voltage. This comparison determines the duty cycle of an internal PMOS transistor switch, which then controls the current flow between the input voltage and the output pin. This current flow then maintains the regular output voltage.
The LT1965EQ-3.3#PBF is suitable for use in a variety of applications, including system monitoring, voltage regulation, and power supplies. It works well in many automotive, consumer, communication, and industrial products that require a regulated voltage and low dropout. It is also used in low-power and portable applications, such as powered USB ports, compact battery chargers, and hand-held equipment.
The LT1965EQ-3.3#PBF offers a wide range of features to provide designers with flexibility, such as low operating current, low drop out voltage, temperature range compensation, and programmable overvoltage and overcurrent shutdown. It also offers pin-selectable features, including LDO and PFM modes, and adjustable soft-start.
In summary, the LT1965EQ-3.3#PBF is a versatile linear voltage regulator that is suitable for a wide range of applications. It features a 3.3V output voltage, an input voltage range of 2.25V to 12V, and a low operating current. With its wide range of features, programmable protection, and an adjustable soft-start, it is a great choice for applications that require precision and stability, low power, and low dropout.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT1943EFE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG SW QUAD TFT LCD 28... |
| LT1963AEFE-3.3#PBF | Linear Techn... | 3.73 $ | 1052 | IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 1... |
| LT1965EQ-3.3#PBF | Linear Techn... | -- | 135 | IC REG LINEAR 3.3V 1.1A 5... |
| LT1965IT-1.5#PBF | Linear Techn... | 2.17 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 1.1A T... |
| LT1999CMS8-20#PBF | Linear Techn... | 2.9 $ | 393 | IC OPAMP CURR SENSE 2MHZ ... |
| LT1999HS8-20#TRPBF | Linear Techn... | 2.11 $ | 1000 | IC OPAMP CURRENT SENSE 2M... |
| LT1963AEST-1.8#PBF | Linear Techn... | -- | 322 | IC REG LINEAR 1.8V 1.5A S... |
| LT1963ET-3.3#PBF | Linear Techn... | 3.73 $ | 148 | IC REG LINEAR 3.3V 1.5A T... |
| LT1976BEFE#PBF | Linear Techn... | 5.1 $ | 382 | IC REG BUCK ADJ 1.2A 16TS... |
| LT1963EFE-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.15 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 1... |
| LT1996CMS#PBF | Linear Techn... | 1.97 $ | 1000 | IC OPAMP PGA 560KHZ RRO 1... |
| LT1999MPMS8-10F#TRPBF | Linear Techn... | 4.1 $ | 1000 | IC OP AMP CUR SENSE 2MHZ ... |
| LT1999IMS8-20#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC OPAMP CURR SENSE 2MHZ ... |
| LT1993CUD-10#TRPBF | Linear Techn... | 2.51 $ | 1000 | IC OPAMP DIFF 700MHZ 16QF... |
| LT1965IMS8E-2.5#PBF | Linear Techn... | 3.16 $ | 346 | IC REG LINEAR 2.5V 1.1A 8... |
| LT1962EMS8-2.5#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 300MA ... |
| LT1963ET#31PBF | Linear Techn... | 2.25 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A T... |
| LT1999CMS8-50F#PBF | Linear Techn... | 1.58 $ | 1000 | IC OP AMP CUR SENSE 1.2MH... |
| LT1999HMS8-20F#TRPBF | Linear Techn... | 2.14 $ | 1000 | IC OP AMP CUR SENSE 2MHZ ... |
| LT1999MPMS8-20F#TRPBF | Linear Techn... | 4.1 $ | 1000 | IC OP AMP CUR SENSE 2MHZ ... |
| LT1997HDF-2#PBF | Linear Techn... | 5.52 $ | 1000 | PRECISION, WIDE VOLTAGE R... |
| LT1936IMS8E#TRPBF | Linear Techn... | -- | 2500 | IC REG BUCK ADJ 1.4A 8MSO... |
| LT1965IDD-1.8#TRPBF | Linear Techn... | 1.93 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 1.1A 8... |
| LT1999HS8-20#PBF | Linear Techn... | 3.79 $ | 700 | IC OPAMP CURRENT SENSE 2M... |
| LT1996CDD#PBF | Linear Techn... | 2.25 $ | 40 | IC OPAMP PGA 560KHZ RRO 1... |
| LT1964EDD#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR NEG ADJ 200... |
| LT1963EQ-2.5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 1.5A 5... |
| LT1962EMS8-3.3#TRPBF | Linear Techn... | -- | 2500 | IC REG LINEAR 3.3V 300MA ... |
| LT1963AIS8#PBF | Linear Techn... | -- | 2840 | IC REG LINEAR POS ADJ 1.5... |
| LT1999CS8-10#PBF | Linear Techn... | 2.9 $ | 510 | IC OPAMP CURRENT SENSE 2M... |
| LT1991CMS#PBF | Linear Techn... | 1.97 $ | 5901 | IC OPAMP PGA 560KHZ RRO 1... |
| LT1999IMS8-10F#TRPBF | Linear Techn... | 1.86 $ | 1000 | IC OP AMP CUR SENSE 2MHZ ... |
| LT1939EDD#TRPBF | Linear Techn... | 2.69 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 12D... |
| LT1963AET-1.5#PBF | Linear Techn... | 3.91 $ | 500 | IC REG LINEAR 1.5V 1.5A T... |
| LT1964ES5-5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR -5V 200MA T... |
| LT1976BIFE#PBF | Linear Techn... | 6.11 $ | 770 | IC REG BUCK ADJ 1.2A 16TS... |
| LT1931ES5#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG CUK INV ADJ 1A TSO... |
| LT1963ET#30PBF | Linear Techn... | 2.25 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A T... |
| LT1996IMS#PBF | Linear Techn... | 1.32 $ | 1000 | IC OPAMP PGA 560KHZ RRO 1... |
| LT1963AET-1.8#PBF | Linear Techn... | 2.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 1.5A T... |
Linear Regulator/LDO Regulator IC 1 Outp...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Charge Pump Switching Regulators, Switch...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
LT1965EQ-3.3#PBF Datasheet/PDF