| Allicdata Part #: | LT1993CUD-4#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT1993CUD-4#PBF |
| Price: | $ 4.17 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC OPAMP DIFF 900MHZ 16QFN |
| More Detail: | Differential Amplifier 2 Circuit Differential 16-Q... |
| DataSheet: | LT1993CUD-4#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 62 |
| 1 +: | $ 3.79260 |
| 25 +: | $ 2.69892 |
| Voltage - Input Offset: | 1mV |
| Base Part Number: | LT1993 |
| Supplier Device Package: | 16-QFN-EP (3x3) |
| Package / Case: | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 4 V ~ 5.5 V, ±2 V ~ 2.5 V |
| Current - Output / Channel: | 45mA |
| Current - Supply: | 100mA |
| Series: | -- |
| Current - Input Bias: | 5µA |
| -3db Bandwidth: | 900MHz |
| Slew Rate: | 1100 V/µs |
| Output Type: | Differential |
| Number of Circuits: | 2 |
| Amplifier Type: | Differential |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LT1993CUD-4#PBF is a linear amplifier that is part of the instrumentation, op amp, and buffer amp category. It is designed for a wide variety of applications, such as signal conditioning, filtering, and analog-to-digital conversion, and is optimized for use in low-voltage, high-speed systems.
The LT1993CUD-4#PBF is a high-performance amplifier with a unity gain bandwidth of 90MHz and a 1kHz power bandwidth of 40MHz. The wide bandwidth and low noise make this amplifier ideal for signal processing applications, such as high-speed data acquisition, and other applications where sensitive signals need to be accurately measured.
The LT1993CUD-4#PBF is constructed in a shielded package with a large internal heat sink to dissipate heat. The amplifier has a maximum supply voltage of 4.5V, and an input bias current of 2.5mA. The amplifier has excellent input and output noise, with low distortion and low propagation delay.
The working principle of the amplifier is based on the input transistors being biased by a single-ended reference voltage. When a signal is applied to the amplifier\'s input, the input transistors act as a differential amplifier, amplifying the difference between the input voltage and the reference voltage. By adjusting the reference voltage, the amplifier can be configured to provide either a positive or negative gain. The output of the amplifier is taken from the collectors of the input transistors.
The LT1993CUD-4#PBF is designed for use in a wide range of applications, including signal conditioning and filtering, broadband signal processing, and analog-to-digital conversion. It is an excellent solution for low-voltage, high-speed data acquisition systems, as its wide bandwidth, excellent noise performance, and very low distortion make it an ideal choice for measuring and processing sensitive signals.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT1943EFE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG SW QUAD TFT LCD 28... |
| LT1963AEFE-3.3#PBF | Linear Techn... | 3.73 $ | 1052 | IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 1... |
| LT1965EQ-3.3#PBF | Linear Techn... | -- | 135 | IC REG LINEAR 3.3V 1.1A 5... |
| LT1965IT-1.5#PBF | Linear Techn... | 2.17 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 1.1A T... |
| LT1999CMS8-20#PBF | Linear Techn... | 2.9 $ | 393 | IC OPAMP CURR SENSE 2MHZ ... |
| LT1999HS8-20#TRPBF | Linear Techn... | 2.11 $ | 1000 | IC OPAMP CURRENT SENSE 2M... |
| LT1963AEST-1.8#PBF | Linear Techn... | -- | 322 | IC REG LINEAR 1.8V 1.5A S... |
| LT1963ET-3.3#PBF | Linear Techn... | 3.73 $ | 148 | IC REG LINEAR 3.3V 1.5A T... |
| LT1976BEFE#PBF | Linear Techn... | 5.1 $ | 382 | IC REG BUCK ADJ 1.2A 16TS... |
| LT1963EFE-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.15 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 1... |
| LT1996CMS#PBF | Linear Techn... | 1.97 $ | 1000 | IC OPAMP PGA 560KHZ RRO 1... |
| LT1999MPMS8-10F#TRPBF | Linear Techn... | 4.1 $ | 1000 | IC OP AMP CUR SENSE 2MHZ ... |
| LT1999IMS8-20#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC OPAMP CURR SENSE 2MHZ ... |
| LT1993CUD-10#TRPBF | Linear Techn... | 2.51 $ | 1000 | IC OPAMP DIFF 700MHZ 16QF... |
| LT1965IMS8E-2.5#PBF | Linear Techn... | 3.16 $ | 346 | IC REG LINEAR 2.5V 1.1A 8... |
| LT1962EMS8-2.5#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 300MA ... |
| LT1963ET#31PBF | Linear Techn... | 2.25 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A T... |
| LT1999CMS8-50F#PBF | Linear Techn... | 1.58 $ | 1000 | IC OP AMP CUR SENSE 1.2MH... |
| LT1999HMS8-20F#TRPBF | Linear Techn... | 2.14 $ | 1000 | IC OP AMP CUR SENSE 2MHZ ... |
| LT1999MPMS8-20F#TRPBF | Linear Techn... | 4.1 $ | 1000 | IC OP AMP CUR SENSE 2MHZ ... |
| LT1997HDF-2#PBF | Linear Techn... | 5.52 $ | 1000 | PRECISION, WIDE VOLTAGE R... |
| LT1936IMS8E#TRPBF | Linear Techn... | -- | 2500 | IC REG BUCK ADJ 1.4A 8MSO... |
| LT1965IDD-1.8#TRPBF | Linear Techn... | 1.93 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 1.1A 8... |
| LT1999HS8-20#PBF | Linear Techn... | 3.79 $ | 700 | IC OPAMP CURRENT SENSE 2M... |
| LT1996CDD#PBF | Linear Techn... | 2.25 $ | 40 | IC OPAMP PGA 560KHZ RRO 1... |
| LT1964EDD#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR NEG ADJ 200... |
| LT1963EQ-2.5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 1.5A 5... |
| LT1962EMS8-3.3#TRPBF | Linear Techn... | -- | 2500 | IC REG LINEAR 3.3V 300MA ... |
| LT1963AIS8#PBF | Linear Techn... | -- | 2840 | IC REG LINEAR POS ADJ 1.5... |
| LT1999CS8-10#PBF | Linear Techn... | 2.9 $ | 510 | IC OPAMP CURRENT SENSE 2M... |
| LT1991CMS#PBF | Linear Techn... | 1.97 $ | 5901 | IC OPAMP PGA 560KHZ RRO 1... |
| LT1999IMS8-10F#TRPBF | Linear Techn... | 1.86 $ | 1000 | IC OP AMP CUR SENSE 2MHZ ... |
| LT1939EDD#TRPBF | Linear Techn... | 2.69 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 12D... |
| LT1963AET-1.5#PBF | Linear Techn... | 3.91 $ | 500 | IC REG LINEAR 1.5V 1.5A T... |
| LT1964ES5-5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR -5V 200MA T... |
| LT1976BIFE#PBF | Linear Techn... | 6.11 $ | 770 | IC REG BUCK ADJ 1.2A 16TS... |
| LT1931ES5#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG CUK INV ADJ 1A TSO... |
| LT1963ET#30PBF | Linear Techn... | 2.25 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A T... |
| LT1996IMS#PBF | Linear Techn... | 1.32 $ | 1000 | IC OPAMP PGA 560KHZ RRO 1... |
| LT1963AET-1.8#PBF | Linear Techn... | 2.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 1.5A T... |
Ultra Precision Current Sense Amplifier ...
Operational Amplifiers - 4-Channel, 10MH...
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOICGeneral Purpose ...
IC OPAMP VFB 150MHZ 8UMAXVoltage Feedbac...
IC OPAMP VFB 215MHZ SOT23-5Voltage Feedb...
IC OPAMP BUFFER 660MHZ 8SOICBuffer Ampli...
LT1993CUD-4#PBF Datasheet/PDF