| Allicdata Part #: | LT3795HFE#TRPBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT3795HFE#TRPBF |
| Price: | $ 3.60 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC LED DRIVER CTRLR DIM 28TSSOP |
| More Detail: | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Analog, P... |
| DataSheet: | LT3795HFE#TRPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2000 +: | $ 3.27084 |
| Voltage - Output: | -- |
| Base Part Number: | LT3795 |
| Supplier Device Package: | 28-TSSOP-EP |
| Package / Case: | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Applications: | -- |
| Dimming: | Analog, PWM |
| Frequency: | 100kHz ~ 1MHz |
| Current - Output / Channel: | -- |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Max): | 110V |
| Voltage - Supply (Min): | 4.5V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Internal Switch(s): | No |
| Topology: | -- |
| Type: | DC DC Controller |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PMIC - LED Drivers are a type of power management IC (PMIC) designed specifically to drive light emitting diodes (LEDs). This type of PMIC efficiently drives high-power LEDs in applications such as general lighting and automotive lighting. The LT3795HFE#TRPBF is a high-efficiency, high-voltage, low-side, constant-current LED driver from Linear Technology. It is a current-regulating switch-mode topology that combines an internal, power MOSFET driver with an integrated, one-time programming pulse-width modulation (PWM) controller.
This device is specifically designed for high-efficiency, high-current LED applications. It can operate with a wide variety of input voltage sources, ranging from the battery voltage (2V to 42V), to low-voltage DC sources such as convertors, adapters and solar panels. The constant-current nature of the device makes it ideal for driving LEDs, as their current draw is proportional to the voltage. This means that the current to each LED can be maintained and regulated, even as the input voltage changes.
The LT3795HFE#TRPBF can be used in applications such as general lighting, automotive tail-light, brake light and reverse light systems, decorative lighting, and LED sign displays. It can also be used for LED backlighting in LCD displays. The user can adjust and program the LED current value and the switching frequency to get the desired system performance. It features internal circuitry for over-voltage and thermal protection, and can drive up to 1A of LED current. The device also supports dimming via PWM control.
The LT3795HFE#TRPBF has the ability to regulate the current to the LEDs even at a wide range of input supply voltages and is capable of driving a wide variety of LED string configurations. It has a switching frequency of 100KHz and an internal power MOSFET that is capable of driving up to 1A of continuous load current. The slew rate of external MOSFET can also be adjusted for optimal efficiency. It has a programmable current limit of 0.3A to 1A, which makes it suitable for applications running at various current levels.
The LT3795HFE#TRPBF has a wide, adjustable input-voltage range from 2V to 42V. It is an excellent choice for applications that require high-accuracy current regulation, tight control of LED heat and brightness, and reliable operation in a wide range of operating conditions. The device also employs a patented scheme to maximize LED life and reduce LED junction temperatures.
The LT3795HFE#TRPBF is designed to provide efficient, flexible, reliable and accurate LED drive. The device is simple to design with, as the current limit and switching frequency can be easily adjusted by the user. The device is an excellent choice for applications that require high efficiency and reliability at a wide range of input and load conditions.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT3724IFE#PBF | Linear Techn... | -- | 275 | IC REG CTRLR MULT TOP 16T... |
| LT3798HMSE#TRPBF | Linear Techn... | 2.55 $ | 1000 | IC FLYBACK CTLR 100V ISO ... |
| LT3782AIFE#TRPBF | Linear Techn... | 4.22 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST 28TSSO... |
| LT3756IUD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC LED DRIVER CTRLR DIM 1... |
| LT3745EUJ#TRPBF | Linear Techn... | 4.32 $ | 1000 | IC LED DRVR CTRLR DIM 75M... |
| LT3745EUJ | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC REGULATORLED Driver IC... |
| LT3796IFE-1 | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC REGULATORLED Driver IC... |
| LT3741EUF#PBF | Linear Techn... | -- | 2512 | IC REG CTRLR BUCK 20QFNBu... |
| LT3741EFE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 20TSSOP... |
| LT3795HFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.6 $ | 1000 | IC LED DRIVER CTRLR DIM 2... |
| LT3752EFE-1#PBF | Linear Techn... | -- | 163 | IC REG CTRLR FWRD CONV 38... |
| LT3799IMSE-1#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC LED DRIVER OFFL DIM 16... |
| LT3758IDD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| LT3782AIUFD#TRPBF | Linear Techn... | 4.12 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST 28QFNB... |
| LT3758AHMSE#TRPBF | Linear Techn... | 2.55 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP 10M... |
| LT3741IFE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 20TSSOP... |
| LT3781IG#TRPBF | Linear Techn... | 4.64 $ | 1000 | IC REG CTRLR FWRD CONV 20... |
| LT3745EUJ-1#TRPBF | Linear Techn... | 4.32 $ | 1000 | IC LED DRVR CTRLR DIM 75M... |
| LT3757EDD#PBF | Linear Techn... | -- | 3241 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| LT3748MPMS#PBF | Linear Techn... | 13.94 $ | 159 | IC REG CTRLR FLYBACK 16MS... |
| LT3763EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 406 | IC LED DRIVER CTRLR DIM 2... |
| LT3754IUH#PBF | Linear Techn... | 7.55 $ | 378 | IC LED DRVR CTRLR DIM 50M... |
| LT3756HMSE-2#PBF | Linear Techn... | 3.13 $ | 1000 | IC LED DRIVER CTRLR DIM 1... |
| LT3791EFE#TRPBF | Linear Techn... | 4.15 $ | 1000 | IC LED DRIVER CTRLR DIM 3... |
| LT3790HFE#PBF | Linear Techn... | -- | 279 | IC REG CTRLR BUCK-BOOST 3... |
| LT3760EFE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC REGULATORLED Driver IC... |
| LT3758MPMSE#PBF | Linear Techn... | 10.32 $ | 349 | IC REG CTRLR MULT TOP 10M... |
| LT3757AIDD#PBF | Linear Techn... | 3.34 $ | 480 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| LT3756IUD-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.91 $ | 1000 | IC LED DRIVER CTRLR DIM 1... |
| LT3724EFE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP 16T... |
| LT3756EUD-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.56 $ | 1000 | IC LED DRIVER CTRLR DIM 1... |
| LT3762HFE#TRPBF | Linear Techn... | 2.91 $ | 1000 | 60V SYNCHRONOUS BOOST LED... |
| LT3763IFE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC REGULATORLED Driver IC... |
| LT3755EMSE-2#PBF | Linear Techn... | -- | 915 | IC LED DRIVER CTRLR DIM 1... |
| LT3799IMSE#PBF | Linear Techn... | 3.91 $ | 512 | IC LED DRIVER OFFL DIM 16... |
| LT3757EMSE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 2500 | IC REG CTRLR MULT TOP 10M... |
| LT3752MPFE#PBF | Linear Techn... | 12.08 $ | 100 | IC REG CTRLR FWRD CONV 38... |
| LT3759HMSE#TRPBF | Linear Techn... | 2.55 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP 12M... |
| LT3797ILXE#PBF | Linear Techn... | 8.37 $ | 246 | IC LED DRIVER CTRLR 52QFN... |
| LT3756EMSE-1#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC LED DRIVER CTRLR DIM 1... |
IC LED DRVR LIN DIM 25MA 28TSSOPLED Driv...
IC REGULATORLED Driver IC 1 Output DC DC...
IC REGULATORLED Driver IC Output Dim...
IC LED DRIVER OFFL DIM 16SOICLED Driver ...
IC LED DRIVER CTRLR DIM 64TQFPLED Driver...
IC LED DRIVER RGLTR 36VCSP50L3LED Driver...
LT3795HFE#TRPBF Datasheet/PDF