| Allicdata Part #: | LT3973EDD-5#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT3973EDD-5#PBF |
| Price: | $ 4.16 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG BUCK 5V 0.75A 10DFN |
| More Detail: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Ou... |
| DataSheet: | LT3973EDD-5#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 22 |
| 1 +: | $ 3.78000 |
| 25 +: | $ 2.52554 |
| 100 +: | $ 2.14628 |
Specifications
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Base Part Number: | LT3973 |
| Supplier Device Package: | 10-DFN (3x3) |
| Package / Case: | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Frequency - Switching: | 195kHz ~ 2.15MHz |
| Current - Output: | 750mA |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Series: | -- |
| Voltage - Input (Max): | 42V |
| Voltage - Input (Min): | 4.2V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Output Type: | Fixed |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive |
| Function: | Step-Down |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction to LT3973EDD-5#PBF Application Field and Working Principle
Overview
The LT3973EDD-5#PBF is a synchronous buck switching regulator solution, primarily applied in applications requiring high efficiency, low output ripple and good transient response. This device includes the control circuitry, drivers, and the synchronous power MOSFETs required to form a high performance switching regulator. This device features PowerPath™ charging with accurate, programmable input current limiting, UVLO, internal compensation, power good, and soft-start, making it ideal for a wide range of applications.The LT3973EDD-5#PBF is designed to operate through a wide input voltage range from 1.8V to 18V. It also offers adjustable output voltages from 0.8V to 16V with a maximum continuous current of 6A. Packaged in a 5mmx6mm QFN package, this device offers excellent thermal performance, conveniently permitting the use of small, low cost RF-4A- or I-4A-rated inductors for size-optimized design.Application Field
The LT3973EDD-5#PBF is developed for applications requiring a wide input voltage range, high efficiency, low output ripple and good transient response. This devices enables charging and powering of products with a wide input voltage range. For example, it is commonly used in industrial automation applications, communication systems, automotive devices and consumer electronics.Working Principle
The LT3973EDD-5#PBF offers an adjustable output voltage and includes the control circuitry, drivers and the synchronous power MOSFETs required to form a high performance switch mode power supply. The device can operate from a wide input voltage range from 1.8V to 18V.The LT3973EDD-5#PBF is a synchronous buck converter, in which the switching frequency is locked to between 200kHz and 3MHz to provide a stable output voltage with low noise and ripple. This is achieved by a valley switching architecture, in which the PWM signal is generated by a fixed frequency to the main FET and is in each cycle delayed until the voltage across the current sense resistance drops below a specific valley level to control the conduction angle.In order to achieve the desired output voltage, the device includes an internal voltage feedback loop holding an average voltage error signal. This is accomplished by monitoring the output voltage by the on board voltage sense circuit and adjusting the switching frequency and duty cycle as required.To ensure fast transient response and low output ripple, the device uses a tightly regulated, internal peak current limit to limit the upper current limit of the inductor and ending the conduction cycle when the inductor current reaches its peak current limit.The LT3973EDD-5#PBF also provides frequency foldback in which the switching frequency is automatically decreased as the load current decreases, allowing higher efficiencies of at light loads.Conclusion
The LT3973EDD-5#PBF is a synchronous buck control IC with a wide input voltage range of 1.8V to 18V, an adjustable output voltage range of 0.8V to 16V, a maximum continuous current of 6A and a fixed switching frequency of between 200kHz and 3MHz. It offers integrated power MOSFETs, current sense circuitry and an internal voltage feedback loop to provide fast transient response, low ripple and good efficiency even at light loads. All of these features make it suitable for various applications such as industrial automation, communication systems, automotive devices and consumer electronics.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "LT39" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT3954EUHE#TRPBF | Linear Techn... | 3.16 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 5... |
| LT3992IFE#TRPBF | Linear Techn... | 4.84 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 3A DL 38-... |
| LT3932IUFD-1#PBF | Linear Techn... | 2.56 $ | 1000 | 40V, 2A MONOLITHIC SYNCHR... |
| LT3965IFE-1#PBF | Linear Techn... | 6.56 $ | 50 | IC LED BYPASS SWITCH 28TS... |
| LT3970EMS-5#TRPBF | Linear Techn... | 2.13 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 535MA 10MS... |
| LT3971EMSE16#TRPBF | Linear Techn... | 2.51 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1.2A 16MS... |
| LT3990IDD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.35A 10D... |
| LT3958IUHE#PBF | Linear Techn... | 5.31 $ | 1000 | IC REG MULT CONFG INV ADJ... |
| LT3990HMSE#TRPBF | Linear Techn... | 2.77 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.35A 16M... |
| LT3957EUHE#PBF | Linear Techn... | -- | 85 | IC REG MULT CONFG INV ADJ... |
| LT3988IMSE#PBF | Linear Techn... | 6.34 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A DL 16-... |
| LT3975IMSE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A 16MS... |
| LT3909EMSE#TRPBF | Linear Techn... | 2.19 $ | 1000 | IC LED DRIVERLED Driver I... |
| LT3965EFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.44 $ | 1000 | IC LED BYPASS SWITCH 28TS... |
| LT3952HFE#PBF | Linear Techn... | 6.94 $ | 84 | IC LED DRIVER 60V 4A 28TS... |
| LT3909HMSE#TRPBF | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC LED DRIVERLED Driver I... |
| LT3980IMSE#PBF | Linear Techn... | -- | 269 | IC REG BUCK ADJ 2A 16MSOP... |
| LT3957AIUHE#PBF | Linear Techn... | 5.12 $ | 47 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT3991EMSE-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.6 $ | 1000 | IC REG BUCK 3.3V 1.2A 10-... |
| LT3922HUFD#PBF | Linear Techn... | 5.17 $ | 59 | IC LED DRVR DCDC CTRLR 28... |
| LT3973EMSE-5#PBF | Linear Techn... | 4.3 $ | 691 | IC REG BUCK 5V 0.75A 10MS... |
| LT3973EMSE-3.3#PBF | Linear Techn... | 4.3 $ | 84 | IC REG BUCK 3.3V 0.75A 10... |
| LT3970EMS#PBF | Linear Techn... | -- | 793 | IC REG BUCK ADJ 535MA 10M... |
| LT3973HDD-5#PBF | Linear Techn... | 5.1 $ | 195 | IC REG BUCK 5V 0.75A 10DF... |
| LT3972EMSE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 3.5A 10MS... |
| LT3971EDD#TRPBF | Linear Techn... | 2.43 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1.2A 10DF... |
| LT3973EMSE#TRPBF | Linear Techn... | 2.51 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.75A 10M... |
| LT3959IFE#PBF | Linear Techn... | -- | 251 | IC REG MULT CONFIG INV 38... |
| LT3973EDD-5#TRPBF | Linear Techn... | 2.43 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 0.75A 10DF... |
| LT3990IMSE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.35A 16M... |
| LT3959IUHE#TRPBF | Linear Techn... | 3.09 $ | 1000 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT3992IUH#TRPBF | Linear Techn... | 4.47 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 3A DL 38-... |
| LT3976IUDD#TRPBF | Linear Techn... | 3.62 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 5A 24QFNB... |
| LT3999MPMSE#TRPBF | Linear Techn... | 7.29 $ | 1000 | IC REG PSH-PLL ISO ADJ 1A... |
| LT3954IUHE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC REGULATORLED Driver IC... |
| LT3975EMSE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A 16MS... |
| LT3973IDD-3.3#PBF | Linear Techn... | 4.57 $ | 708 | IC REG BUCK 3.3V 0.75A 10... |
| LT3975HMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.21 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A 16MS... |
| LT3992HFE#TRPBF | Linear Techn... | 5.06 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 3A DL 38-... |
| LT3922EUFD#TRPBF | Linear Techn... | 2.37 $ | 1000 | IC LED DRVR DCDC CTRLR 28... |
Latest Products
LM2575HVMX-5.0
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOICBuck Switching ...
LM3671MFX-1.375
IC REG BUCK 1.375V 0.6A SOT23Buck Switch...
LM2598S-12
IC REG BUCK 12V 1A TO263-7Buck Switching...
LM2577T-15
IC REG MULTI CONFIG 15V 3A TO220Boost, F...
TN8D51A-HB11-E
IC REG BUCK 12V 8A TO-220FLBuck Switchin...
LM2681M6
IC REG SWITCHD CAP RATIO SOT23Charge Pum...
LT3973EDD-5#PBF Datasheet/PDF