| Allicdata Part #: | LT6658AHMSE-3.3#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT6658AHMSE-3.3#PBF |
| Price: | $ 5.34 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | LOW NOISE, HIGH CURRENT, PRECISI |
| More Detail: | Series, Dual Voltage Reference IC 6V ±0.05% 16-MS... |
| DataSheet: | LT6658AHMSE-3.3#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 37 |
| 1 +: | $ 4.85730 |
| 25 +: | $ 3.22686 |
| 100 +: | $ 2.65394 |
| Temperature Coefficient: | 10ppm/°C |
| Base Part Number: | LT6658 |
| Supplier Device Package: | 16-MSOP |
| Package / Case: | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Supply: | 3mA |
| Voltage - Input: | 5.8 V ~ 36 V |
| Noise - 10Hz to 10kHz: | 2ppmrms |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 1.7ppmp-p |
| Series: | -- |
| Tolerance: | ±0.05% |
| Current - Output: | 20mA |
| Voltage - Output (Max): | 6V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Output Type: | Adjustable (Fixed) |
| Reference Type: | Series, Dual |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LT6658AHMSE-3.3#PBF is a low-power, low noise ≈ 0.40V precision voltage reference that provides a reliable, guaranteed voltage reference for applications where power consumption, accuracy and stability are critical.The device is incredibly small, with a footprint of only 0.5 mm², and it is rated to operate over a wide temperature range of -40°C to +125°C.
The LT6658AHMSE-3.3#PBF voltage reference is suitable for many applications, including low dropout regulators (LDOs), nano power consumption analog-to-digital converters (ADCs) and digital-to-analog converters (DACs), battery- or photovoltaic-powered data logging and sensor nodes, portable system-on-chip (SoC) and medical instruments.Its low power consumption makes it ideal for implantable medical devices, such as pacemakers and defibrillators, which require minimal power consumption to operate in the most remote locations.
The LT6658AHMSE-3.3#PBF voltage reference features a two-wire SPI slave interface for easy programmability of the output voltage.The output voltage can be adjusted over a range of 0.4V to 5.0V, allowing for a wide range of applications. Additionally, the device features excellent temperature stability and a low output voltage drift of only 0.3mV/V/°C over its operating temperature range.
The LT6658AHMSE-3.3#PBF voltage reference has three distinct sections: reference cell, voltage output amplifiers and multiplexer.The reference cell is composed of a series of resistors, which are tuned to provide the desired voltage output. The output amplifiers are low-noise, high-precision devices, which provide the level of accuracy required to obtain the desired output voltage. Finally, the multiplexer is used to select between the various voltage output options and is also used for communication with an external control interface.
The LT6658AHMSE-3.3#PBF voltage reference offers an excellent combination of features and performance in a small package.It is ideally suited for use in a wide range of applications where power consumption, accuracy and stability are critical.The device’s low-power consumption and output voltage drift make it particularly suitable for medical applications requiring minimal power consumption.The two-wire SPI slave interface and multiplexer offer easy programmability and a wide range of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT6656BIDC-3.3#TRMPBF | Linear Techn... | 1.65 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3.3V 6DFNS... |
| LT6654AIS6-3#TRPBF | Linear Techn... | 1.99 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 6-SOT-2... |
| LT6600CS8-5#PBF | Linear Techn... | -- | 106 | IC OPAMP DIFFERENTIAL 8SO... |
| LT6656BIS6-2.5#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC VREF SERIES 2.5V TSOT2... |
| LT6658AHMSE-1.2#PBF | Linear Techn... | 5.34 $ | 37 | LOW NOISE, HIGH CURRENT, ... |
| LT6660KCDC-10#TRMPBF | Linear Techn... | 0.78 $ | 1000 | IC VREF SERIES 10V 3DFNSe... |
| LT6660JCDC-3#TRPBF | Linear Techn... | 0.97 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 3DFNSer... |
| LT6654BHS6-3.3#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 572 | IC VREF SERIES 3.3V TSOT2... |
| LT6658AIMSE-1.2#PBF | Linear Techn... | 4.77 $ | 37 | LOW NOISE, HIGH CURRENT, ... |
| LT6656BIDC-1.25#TRPBF | Linear Techn... | 1.65 $ | 1000 | IC VREF SERIES 1.25V 6DFN... |
| LT6654BMPS6-3.3#TRMPBF | Linear Techn... | 3.23 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3.3V TSOT2... |
| LT6656BCDC-2.5#TRPBF | Linear Techn... | 1.44 $ | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 6DFNS... |
| LT6654AIS6-2.048#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC VREF SERIES 2.048V 6-S... |
| LT6654BHLS8-2.5#PBF | Linear Techn... | 1.88 $ | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 8CLCC... |
| LT6604CUFF-10#PBF | Linear Techn... | 5.57 $ | 1000 | IC OPAMP DIFFERENTIAL 34Q... |
| LT6657AHMS8-1.25#PBF | Linear Techn... | 8.3 $ | 112 | IC VREF SERIES 1.25V 8MSO... |
| LT6654BHS6-4.096#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC VREF SERIES 4.096V TSO... |
| LT6657AHMS8-4.096#TRPBF | Linear Techn... | 4.57 $ | 1000 | IC VREF SERIES 4.096V 8MS... |
| LT6660HCDC-3.3#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC VREF SERIES 3.3V 3DFNS... |
| LT6657BHMS8-4.096#PBF | Linear Techn... | 4.82 $ | 198 | IC VREF SERIES 4.096V 8MS... |
| LT6654AHLS8-5#PBF | Linear Techn... | 5.12 $ | 509 | IC VREF SERIES 5VSeries V... |
| LT6658AIMSE-3#PBF | Linear Techn... | 4.77 $ | 37 | LOW NOISE, HIGH CURRENT, ... |
| LT6658BIMSE-1.8#TRPBF | Linear Techn... | 1.99 $ | 1000 | LOW NOISE, HIGH CURRENT, ... |
| LT6604CUFF-15#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC OPAMP DIFFERENTIAL 34Q... |
| LT6660HCDC-2.5#TRPBF | Linear Techn... | 1.1 $ | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 3DFNS... |
| LT6654AHS6-2.5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V TSOT2... |
| LT6658BHMSE-1.8#TRPBF | Linear Techn... | 2.21 $ | 1000 | LOW NOISE, HIGH CURRENT, ... |
| LT6654AIS6-3#TRMPBF | Linear Techn... | 2.02 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 6-SOT-2... |
| LT6656BCS6-4.096#TRPBF | Linear Techn... | 1.44 $ | 1000 | IC VREF SERIES 4.096V TSO... |
| LT6654AIS6-2.5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 6-SOT... |
| LT6600IDF-10#PBF | Linear Techn... | -- | 170 | IC OPAMP DIFFERENTIAL 12D... |
| LT6656ACDC-3#TRMPBF | Linear Techn... | 2.22 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 6DFNSer... |
| LT6656BCS6-3.3#TRMPBF | Linear Techn... | 1.44 $ | 500 | IC VREF SERIES 3.3V TSOT2... |
| LT6654BIS6-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 1.15 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3.3V 6-SOT... |
| LT6654BIS6-5#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC VREF SERIES 5V 6-SOT-2... |
| LT6650CS5#TRMPBF | Linear Techn... | 1.09 $ | 1000 | IC VREF SERIES 0.4V TSOT2... |
| LT6654BIS6-1.25#TRMPBF | Linear Techn... | 1.18 $ | 1000 | IC VREF SERIES 1.25V 6-SO... |
| LT6654AHLS8-2.5#PBF | Linear Techn... | 5.12 $ | 211 | IC VREF SERIES 2.5V 8CLCC... |
| LT6656ACS6-4.096#TRMPBF | Linear Techn... | 2.02 $ | 1000 | IC VREF SERIES 4.096V TSO... |
| LT6656AIDC-3#TRPBF | Linear Techn... | 2.49 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 6DFNSer... |
IC VREF SHUNT 3V SC70Shunt Voltage Refer...
IC VREF SERIES 5V 8SOICSeries Voltage Re...
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOICShunt Voltage ...
IC VREF SHUNT 2.5V TO46-2Shunt Voltage R...
IC VREF SERIES 2.5V 20CLCCSeries Voltage...
IC VREF SERIES 3V 14CDIPSeries Voltage R...
LT6658AHMSE-3.3#PBF Datasheet/PDF