| Allicdata Part #: | LTC1699EMS8-80#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC1699EMS8-80#PBF |
| Price: | $ 1.60 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC PROGRAMMER VOLT SMBUS 8MSOP |
| More Detail: | Processor PMIC 8-MSOP |
| DataSheet: | LTC1699EMS8-80#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 300 +: | $ 1.44587 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Applications: | Processor |
| Current - Supply: | 350µA |
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-MSOP |
| Base Part Number: | LTC1699 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LTC1699EMS8-80#PBF is one of the best power management Integrated Circuits (ICs) available today. It is a specialist IC designed to help manage the power supply of electronic devices. It has a huge range of applications, from industrial and commercial uses to consumer products. It is capable of controlling the voltages and currents that power the components of an electronic device. The IC can also provide protection against over-voltage and short-circuit conditions.The LTC1699EMS8-80#PBF is a high performance IC developed for low-noise performance and long lifetime operation. It has low electromagnetic interference and its advanced switching technology reduces noise and power consumption. The IC is well-suited for consumer electronics and provides flexibility for various input conditions.The LTC1699EMS8-80#PBF is a monolithic IC with advanced power management functions. It is used to regulate voltage or current, provide over-voltage protection, and also inrush current protection. The IC is capable of providing multiple levels of over-voltage protection and can manage the current flow through the device without the need for external components.The IC can be used in a wide variety of applications and is especially well-suited for consumer electronic applications such as audio systems, video displays and computer systems. The LTC1699EMS8-80#PBF is also compatible with a number of control systems and can be programmed for different operating conditions.The working principle of the LTC1699EMS8-80#PBF is based on a charge pump converter architecture. This IC utilizes a switched capacitor network to transform the voltage in the circuit. The voltage can be stepped down or stepped up depending on the input and output requirements of the circuit. The IC also provides over-voltage protection as well as current regulation.The IC has been designed to be highly efficient and provides low power consumption. It also has a number of protection functions, such as over-voltage and short-circuit protection. The IC has a very low noise floor and is designed to perform with maximum efficiency in the presence of extreme temperature conditions.The LTC1699EMS8-80#PBF is an extremely versatile and reliable IC. Its wide range of applications, low power consumption and protection functions make it a great choice for many applications where power management is required. The IC is reliable, efficient and can provide performance and protection in a variety of conditions.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC1430ACGN#PBF | Linear Techn... | 5.5 $ | 95 | IC SW REG CNTRLR STEP-DWN... |
| LTC1871IMS-1#PBF | Linear Techn... | -- | 966 | IC REG CTRLR MULT TOP 10M... |
| LTC1551LCS8#PBF | Linear Techn... | 1.27 $ | 1000 | IC REG SWTCHD CAP INV ADJ... |
| LTC1550LCS8-4.1#PBF | Linear Techn... | 1.27 $ | 1000 | IC REG SWTCHD CAP INV 20M... |
| LTC1771EMS8#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 8MSOPBu... |
| LTC1628CUH#PBF | Linear Techn... | 6.66 $ | 56 | IC REG CTRLR BUCK 32QFNBu... |
| LTC1772BIS6#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP TSO... |
| LTC1147LIS8#TRPBF | Linear Techn... | 2.48 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 8SOICBu... |
| LTC1649CS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 16SOICB... |
| LTC1982ES6#TRM | Linear Techn... | 4.94 $ | 3 | IC CTRLR SW HI-SIDE DUAL ... |
| LTC1731ES8-8.2#PBF | Linear Techn... | -- | 427 | IC BATT CHRG CNTRLR LI-IO... |
| LTC1760IFW | Linear Techn... | -- | 1000 | IC MANAGER BATTERY DUAL 4... |
| LTC1560-1CS8#PBF | Linear Techn... | 6.48 $ | 327 | IC FILTER ELLIPTIC LOWPAS... |
| LTC1487CN8#PBF | Linear Techn... | 1.95 $ | 4304 | IC TXRX RS485 LOW EMI LOP... |
| LTC1348CG#PBF | Linear Techn... | 6.22 $ | 392 | IC TXRX 3.3V/5V RS232 28-... |
| LTC1546IG#PBF | Linear Techn... | -- | 101 | IC TRANSCEIVER SW W/TERM ... |
| LTC1519CS#TRPBF | Linear Techn... | 4.17 $ | 1000 | IC LINE RCVR RS485 QUAD 1... |
| LTC1350CG | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX 3.3V EIA/TIA-562 ... |
| LTC1646IGN#PBF | Linear Techn... | 5.68 $ | 696 | IC CNTRLR HOTSWAP PCIDUAL... |
| LTC1654IGN#PBF | Linear Techn... | 12.43 $ | 212 | IC D/A CONV 14BIT R-R DUA... |
| LTC1407CMSE#PBF | Linear Techn... | 5.68 $ | 286 | IC ADC 12BIT 3MSPS 10-MSO... |
| LTC1865LCMS#PBF | Linear Techn... | 9.5 $ | 103 | IC ADC 2CH 16BIT 150KSPS ... |
| LTC1663-2CS5#TRMPBF | Linear Techn... | 1.34 $ | 1000 | IC DAC 10BIT R-R TSOT23-5... |
| LTC1865ACMS#PBF | Linear Techn... | 10.93 $ | 128 | IC A/D CONV 2CH 16BIT 10-... |
| LTC1450LIG#TRPBF | Linear Techn... | 5.55 $ | 1000 | IC D/A CONV 12BIT R-R PAR... |
| LTC1860LCMS8#TRPBF | Linear Techn... | 2.23 $ | 1000 | IC ADC 12-BIT 1CH 150KSPS... |
| LTC1098LIS8#TRPBF | Linear Techn... | 2.51 $ | 1000 | IC A/D CONV 8BIT SRL IN/O... |
| LTC1966MPMS8#PBF | Linear Techn... | 13.52 $ | 1000 | IC RMS/DC CONV MICROPWR 8... |
| LTC1263CS8#TRPBF | Linear Techn... | 2.55 $ | 1000 | IC DC/DC CONV FLASHMEM 12... |
USB Interface IC USB Type-C,DCP charge p...
Automotive, High Efficiency, Qi-Complian...
IC SOLENOID MON 5-CH 16-SOICSolenoid Mon...
INTEGRATED CIRCUITPMIC
IRON CONTROLLER SO-8Smart Iron Controlle...
HEATER CONTROLLER DIP-8Heating Controlle...
LTC1699EMS8-80#PBF Datasheet/PDF