| Allicdata Part #: | LTC2373HUH-16#TRPBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC2373HUH-16#TRPBF |
| Price: | $ 14.75 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC ADC 16BIT SRL/SPI 32QFN |
| More Detail: | 16 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 3... |
| DataSheet: | LTC2373HUH-16#TRPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 13.40470 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Base Part Number: | LTC2373 |
| Supplier Device Package: | 32-QFN (5x5) |
| Package / Case: | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Features: | -- |
| Voltage - Supply, Digital: | 5V |
| Voltage - Supply, Analog: | 5V |
| Reference Type: | External, Internal |
| Architecture: | SAR |
| Series: | -- |
| Ratio - S/H:ADC: | 1:1 |
| Configuration: | MUX-S/H-ADC |
| Data Interface: | SPI |
| Input Type: | Differential, Pseudo-Differential |
| Number of Inputs: | 8 |
| Sampling Rate (Per Second): | 1M |
| Number of Bits: | 16 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Data acquisition is a process by which data is collected and measured. Analog-to-Digital Converters (ADCs) are one type of data acquisition system used to convert analog signals into digital signals. The LTC2373HUH-16#TRPBF analog-to-digital converter is a high-performance ADC with a wide range of applications in various fields. This paper will discuss the application field and working principle of the LTC2373HUH-16#TRPBF ADC.
The LTC2373HUH-16#TRPBF is a 16-bit, low-power, high-speed SAR-based ADC with a sampling frequency of 1 MSPS. It features a single-ended input stage with 16-bit resolution and an internal reference voltage. The signal can be digitized with an ENOB (effective number of bits) of 14. The signal-to-noise ratio is typically 140 dB and the linearity is 0.9%. This ADC can be used in a wide range of applications including medical diagnostics, industrial process monitoring, data logging, automotive control systems and signal processing.
The working principle of the LTC2373HUH-16#TRPBF ADC is based on the successive-approximation-register structure. This architecture combines a high-precision internal reference voltage and a switched capacitor network to achieve high accuracy and excellent linearity. The ADC works by cycling through different analog input voltages and comparing them to the internal reference voltage. The output values of the ADCs are then digitized into 16-bit data. The ADC has a pass-through digital filter that ensures the data that is output is clean and noise free.
The LTC2373HUH-16#TRPBF ADC is a highly accurate and reliable ADC that can be used in many different application fields. It has high resolution, low power consumption and fast sampling rate, making it an ideal solution for applications that require accurate and reliable data. Its wide range of applications makes it a great choice for many types of data acquisition solutions. The ADC is also easy to integrate with other components, making it an ideal choice for many applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC2063ISC6#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC OPAMP SNGL 2A ZERO-DRI... |
| LTC2930IDD#PBF | Linear Techn... | 4.38 $ | 261 | IC 6 POWER SUPPLY MONITOR... |
| LTC2909ITS8-3.3#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 2000 | IC MONITOR PREC 3.3V TSOT... |
| LTC2951CTS8-2#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC PB ON/OFF CONTROLLER T... |
| LTC2928IG#PBF | Linear Techn... | 6.91 $ | 161 | IC PWR SUPPLY SEQUENCER 3... |
| LTC2909CDDB-2.5#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC MONITOR PREC 2.5V 8-DF... |
| LTC2960ITS8-3#TRMPBF | Linear Techn... | 1.69 $ | 1000 | IC VOLTAGE MONITOR TSOT23... |
| LTC2965IMS#PBF | Linear Techn... | 3.44 $ | 1000 | IC VOLT MONITOR 100V 16MS... |
| LTC2321CUFD-14#TRPBF | Linear Techn... | 6.86 $ | 1000 | IC ADC 14BIT 2MSPS 28QFN1... |
| LTC2324CUKG-14#TRPBF | Linear Techn... | 8.58 $ | 1000 | QUAD, 14-BIT, 2MSPS/CH SI... |
| LTC2508IDKD-32#TRPBF | Linear Techn... | 8.88 $ | 1000 | IC ADC 32BIT 1MSPS 24DFN3... |
| LTC2367IDE-16#TRPBF | Linear Techn... | 10.86 $ | 1000 | IC ADC 16BIT SPI/SRL 500K... |
| LTC2326CMS-18#TRPBF | Linear Techn... | 16.81 $ | 1000 | IC ADC 18BIT 250KSPS 16MS... |
| LTC2328CMS-16#TRPBF | Linear Techn... | 20.97 $ | 1000 | IC ADC 16BIT 1MSPS 16MSOP... |
| LTC2171IUKG-12#TRPBF | Linear Techn... | 21.14 $ | 1000 | IC ADC 12BIT SER/PAR 40M ... |
| LTC2345HUK-18#TRPBF | Linear Techn... | 22.18 $ | 1000 | OCTAL, 18-BIT, 200KSPS DI... |
| LTC2386CUH-16#TRPBF | Linear Techn... | 22.32 $ | 1000 | 16-BIT, 10MSPS SAR ADC16 ... |
| LTC2378CDE-20#TRPBF | Linear Techn... | 25.39 $ | 1000 | IC ADC 20BIT 1MSPS 16DFN2... |
| LTC2145IUP-12#PBF | Linear Techn... | 32.77 $ | 1000 | IC ADC DUAL 12BIT 125MSPS... |
| LTC2262CUJ-12#PBF | Linear Techn... | 35.34 $ | 1000 | IC ADC 12BIT 150MSPS 40-Q... |
| LTC2266CUJ-14#PBF | Linear Techn... | 35.34 $ | 1000 | IC ADC 14BIT SER 80MSPS 4... |
| LTC2165CUK | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC ADCBit Analog to Digit... |
| LTC2911CDDB-5#TRMPBF | Linear Techn... | 1.31 $ | 1000 | IC TRPL SUPPLY MONITOR 8-... |
| LTC2054HS5#TRMPBF | Linear Techn... | 0.97 $ | 1000 | IC OPAMP CHOPPER 500KHZ T... |
| LTC2934IDC-2 | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISORSupervisor P... |
| LTC2803IDHC#TRPBF | Linear Techn... | 1.95 $ | 2500 | IC TXRX RS232 DUAL 16-DFN... |
| LTC2801IDE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC TXRX RS232 12-DFN1/1 T... |
| LTC2856IDD-1#PBF | Linear Techn... | 2.47 $ | 1000 | IC TXRX RS485/RS422 8-DFN... |
| LTC2877HMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.14 $ | 1000 | IC TXRX RS485 60V PROFI 1... |
| LTC2991IMS#PBF | Linear Techn... | -- | 1827 | IC MONITOR OCTAL 16MSOPTe... |
| LTC221CS#PBF | Linear Techn... | 2.09 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 16SOI... |
| LTC2631ITS8-LZ8#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 1500 | IC DAC 8BIT VOUT TSOT23-8... |
| LTC2486IDE#PBF | Linear Techn... | -- | 4572 | IC ADC 16BIT W/PGA 14-DFN... |
| LTC2637IDE-HMX8#PBF | Linear Techn... | 4.98 $ | 52 | IC DAC 8BIT SER 14-DFN8 B... |
| LTC2445IUHF#PBF | Linear Techn... | 10.57 $ | 773 | IC ADC 24BIT HI SPEED 38Q... |
| LTC2634IMSE-HZ12#PBF | Linear Techn... | 7.14 $ | 1000 | IC DAC 12BIT QUAD 4.096V ... |
| LTC2348ILX-16#PBF | Linear Techn... | 24.04 $ | 397 | IC ADC 16BIT 200KSPS 48LQ... |
| LTC2174IUKG-14#PBF | Linear Techn... | -- | 73 | IC ADC 14BIT SER 105MSPS ... |
| LTC2640ITS8-HM8#TRPBF | Linear Techn... | 1.12 $ | 1000 | IC DAC 8BIT VOUT W/REF TS... |
| LTC2630HSC6-HM10#TRMPBF | Linear Techn... | 1.26 $ | 1000 | IC DAC 10BIT R-R SC70-610... |
24-bit Analog-to-Digital Converter - ADC...
IC ADCBit Analog to Digital Converter I...
IC ADCBit Analog to Digital Converter I...
IC ADC 12BIT 4GSPS 68VQFN12 Bit Analog t...
IC ADC 16BIT CMOS 5V 48LFCSP16 Bit Analo...
IC ADC 14BIT 160MSPS 48VQFN14 Bit Analog...
LTC2373HUH-16#TRPBF Datasheet/PDF