| Allicdata Part #: | LV52207NXA-VH-ND |
| Manufacturer Part#: |
LV52207NXA-VH |
| Price: | $ 0.33 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Short Description: | IC LED BOOST DRIVER 9WLCSP |
| More Detail: | LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Bo... |
| DataSheet: | LV52207NXA-VH Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 5000 +: | $ 0.29788 |
| Voltage - Output: | 40V |
| Supplier Device Package: | 9-WLCSP (1.3x1.3) |
| Package / Case: | 9-UFBGA, WLCSP |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Applications: | Backlight |
| Dimming: | PWM |
| Frequency: | 600kHz |
| Current - Output / Channel: | 20mA |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Voltage - Supply (Min): | 2.7V |
| Number of Outputs: | 2 |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Topology: | Step-Up (Boost) |
| Type: | DC DC Regulator |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LV52207NXA-VH is an LED driver produced by Murata, a trusted partner in the semiconductor industry. It is a digital, low-power buck-boost driver with maximum output current up to 2.5A. The LV52207NXA-VH is ideal for applications requiring small and slim form factor, such as embedded applications and mobile devices, where high efficiency is desired. This driver is typically used to drive a single LED string with a wide range of forward voltages.
Application Fields
The LV52207NXA-VH is widely used in different application fields, in particular embedded systems, mobile devices and other low-power equipment with an input voltage range from 3V to 32V. The driver offers enabling and disabling control and features a wide range of output current, allowing you to perfectly meet your application requirements. High efficiency is also ensured by the low-power consumption of the LV52207NXA-VH, minimizing the thermal energy loss within your application.
Working Principle
The LV52207NXA-VH is a digital, low-power PWM device operating on the boost principle. It features a non-selectable 2MHz constant frequency and incorporates a built-in low dropout Schottky diode for biasing the LED string. The enable pin allows for the LED string to be turned ON or OFF, which can be used with a logic signal (low to enable, high to disable). The LV52207NXA-VH’s built-in feedback circuit regulates the LED current at the programmed values of the feedback resistors.
The LV52207NXA-VH is a reliable, compact and low-power LED driver that can be used in many different applications. With its advanced features and high efficiency, the LV52207NXA-VH is ideal for applications requiring a small form factor and high efficiency.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LV5235VZ-MPB-H | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LED DRVR LIN DIM 100MA... |
| LV52204MTTBG | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 6... |
| LV5236VZ-TLM-H | ON Semicondu... | 0.92 $ | 2000 | IC LED DRVR LIN DIM 100MA... |
| LV5236V-MPB-H | ON Semicondu... | 2.91 $ | 1000 | IC LED DRVR LIN DIM 100MA... |
| LV52130N0XA-VH | ON Semicondu... | 0.53 $ | 1000 | IC REG BST SWTCH CAP INV ... |
| LV52117QATXG | ON Semicondu... | 0.47 $ | 1000 | IC REG BOOST INV ADJ 0.1A... |
| LV5237JAZ-AH | ON Semicondu... | 0.48 $ | 1000 | IC LED DRVR LIN DIM 100MA... |
| LV5232VH-TLM-H | ON Semicondu... | 1.1 $ | 1000 | IC LED DRIVER LIN 100MA 2... |
| LV5223GR-TE-L-E | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 40MA ... |
| LV5215LF-TE-L-E | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC LED DRIVER LINEAR 25MA... |
| LV52130A4XA-VH | ON Semicondu... | 0.53 $ | 1000 | IC REG BST SWTCH CAP INV ... |
| LV52133A5XA-VH | ON Semicondu... | 0.47 $ | 1000 | IC PWR SUPPLY DC-DC 15WLC... |
| LV5239TAZ-NH | ON Semicondu... | 0.81 $ | 1000 | IC LED DRVR LIN DIM 100MA... |
| LV5235VZ-TLM-H | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC LED DRVR LIN DIM 100MA... |
| LV52205MUTBG | ON Semicondu... | -- | 3000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 6... |
| LV52206XAEVB | ON Semicondu... | 43.32 $ | 1000 | EVAL BOARD LV52206XALV522... |
| LV5212VH-TLM-H | ON Semicondu... | 1.3 $ | 1000 | IC LED DRIVER LIN 300MA 1... |
| LV52206XA-MH | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC LED BOOST DVR 2CH 9WLP... |
| LV52207XA-VH | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC LED BOOST DRIVER 9WLCS... |
| LV5232VHZ-TLM-H | ON Semicondu... | 1.64 $ | 1000 | IC LED DRIVER LIN 100MA 2... |
| LV5216CS-TE-L-E | ON Semicondu... | 1.25 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 38.4M... |
| LV5230BG-TLM-H | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LED DVR 17CH CELL 49FB... |
| LV5207LP-E | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LED DRIVER 7CH CELLULA... |
| LV5236VZ-MPB-H | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LED DRVR LIN DIM 100MA... |
| LV5234V-MPB-H | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LED DRVR LIN DIM 100MA... |
| LV5230LG-TLM-H | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LED DVR 17CH CELL 49FL... |
| LV52207NXA-VH | ON Semicondu... | 0.33 $ | 1000 | IC LED BOOST DRIVER 9WLCS... |
| LV52130A0XA-VH | ON Semicondu... | 0.53 $ | 1000 | IC REG BST SWTCH CAP INV ... |
| LV5235V-TLM-H | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LED DRVR LIN DIM 100MA... |
| LV52133A0XA-VH | ON Semicondu... | 0.47 $ | 1000 | IC PWR SUPPLY DC-DC 15WLC... |
| LV5234V-TLM-H | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LED DRVR LIN DIM 100MA... |
| LV5217GP-TE-L-E | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LED DRIVER LINEAR 28MA... |
| LV5256GP-TE-L-E | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC REG BUCK BOOST ADJ 0.6... |
| LV5217GP-E | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LED DRIVER LINEAR 28MA... |
| LV52207NXB-VH | ON Semicondu... | 0.3 $ | 1000 | IC LED BOOST DRIVER 9WLCS... |
| LV5232VHZ-MPB-H | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LED DRIVER LIN 100MA 2... |
| LV52204MUGEVB | ON Semicondu... | 64.97 $ | 1000 | EVAL BOARD LV52204MUGLV52... |
| LV5207LP-TE-L-E | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LED DRIVER 7CH CELLULA... |
| LV5234VZ-MPB-H | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LED DRVR LIN DIM 100MA... |
| LV52205MUGEVB | ON Semicondu... | 64.97 $ | 1000 | EVAL BOARD LV52205MUGLV52... |
IC LED DRVR LIN DIM 25MA 28TSSOPLED Driv...
IC REGULATORLED Driver IC 1 Output DC DC...
IC REGULATORLED Driver IC Output Dim...
IC LED DRIVER OFFL DIM 16SOICLED Driver ...
IC LED DRIVER CTRLR DIM 64TQFPLED Driver...
IC LED DRIVER RGLTR 36VCSP50L3LED Driver...
LV52207NXA-VH Datasheet/PDF