MAL214268221E3 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
MAL214268221E3-ND
Manufacturer Part#:
MAL214268221E3
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Vishay BC Components
Short Description: CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
More Detail: 220µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,...
DataSheet: MAL214268221E3 datasheetMAL214268221E3 Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.689" (17.50mm)
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm)
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Ripple Current @ High Frequency: 452.2mA @ 10kHz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Polarization: --
Series: 142 RHS
Lifetime @ Temp.: 2500 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 63V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 220µF
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Bulk
Description
This particular aluminum electrolytic capacitor is designed to work with a ripple current up to 1050mA and a voltage of up to 32.0V. When used as a part of an AC application, it can provide a capacitance of up to 22,400µF. This makes it a great choice for many electrical and electronic applications that require a high capacitance in a small space.
All in all, the MAL214268221E3 aluminum electrolytic capacitor is a great choice for many electronic and electrical applications due to its high capacitance and small size. It is capable of working with a ripple current of up to 1050mA and a voltage of up to 32.0V, making it ideal for powering transient oscillators, voltage stabilizers, and power supply sine wave filters. Additionally, the process of electrolysis used by this capacitor ensures a long lifespan and reduces the risks of electrical degradation or corrosion.