| Allicdata Part #: | MAX1487CUA+-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX1487CUA+ |
| Price: | $ 1.36 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC TXRX RS485/RS422 8-UMAX |
| More Detail: | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-uMAX |
| DataSheet: | MAX1487CUA+ Datasheet/PDF |
| Quantity: | 236 |
| 1 +: | $ 1.23480 |
| 10 +: | $ 1.17306 |
| 25 +: | $ 1.09620 |
| 50 +: | $ 1.07730 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Transceiver |
| Protocol: | RS422, RS485 |
| Number of Drivers/Receivers: | 1/1 |
| Duplex: | Half |
| Receiver Hysteresis: | 70mV |
| Data Rate: | 2.5Mbps |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-uMAX |
| Base Part Number: | MAX1487 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX1487CUA+ is a fully integrated, low-power, single supply, RS-485/RS-422 transceiver. It features a low-power logic compatible control input that enables the shutdown feature for improved power savings. This device provides low-power shutdown and logic compatibility for applications that require a logic-controlled power-up and power-down system. The MAX1487CUA+ transceiver is designed to take advantage of both the low-power and ruggedness of RS-485 and the high data rates of RS-422 communications.
Application Field of MAX1487CUA+
The MAX1487CUA+ is used for interfacing between full-duplex communications line such as RS-485 and RS-422. It can also be used in low-power consumer applications such as remote control systems, cell phones, television receiver controllers, PDAs and any device that requires a low-power control of an RS-485/RS-422 interface. This device is normally used in point-to-point communication and multi-drop bus systems. Some common applications are home-automation, industrial automation, remote instrumentation, telecom systems, smart meters etc.
Working Principle of MAX1487CUA+
The MAX1487CUA+ is a fully integrated transceiver which contains both the receiver and transmitter sections as well as the necessary control circuits. The receiver section consists of four circuit blocks. These are:
- Receiver amplifier
- Input data detect and recovery circuit
- Line termination and logic level detection circuit
- Low-power logic compatible control circuits
- Driver amplifier and output circuit
- Output data detect and recovery circuit
- Protection and termination circuit
The device also offers protection from overvoltage and polarity reversal protection on its outputs. The MAX1487CUA+ can transmit data up to a speed of 25Mbps on the RS- 422 system and 12Mbps on the RS-485 system. The device has an internal switch which allows it to shift from RS-485 to RS-422 operation easily.
The MAX1487CUA+ is a low-power transceiver which is designed for use in demanding applications where reliability and robustness are important. It can operate over a wide temperature range and is ideal for use in mission-critical, harsh environments. It is also suitable for use in home and industrial automation, remote control systems, consumer electronics and any other application where low-power and reliability are important.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX1735EUK25+T | Maxim Integr... | -- | 5000 | IC REG LIN NEG ADJ 200MA ... |
| MAX17545ATP+ | Maxim Integr... | 2.53 $ | 581 | IC REG BUCK ADJ 1.7A SYNC... |
| MAX15118EWI+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 18A SYNC ... |
| MAX17290ETCD+T | Maxim Integr... | 1.31 $ | 1000 | 36V, 2.5MHZ BOOST/ SEPIC ... |
| MAX16962SATEA/V+ | Maxim Integr... | 3.2 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 1... |
| MAX17500BAUB+ | Maxim Integr... | 0.83 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| MAX16001ETE+ | Maxim Integr... | 6.62 $ | 28 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16032ETM+ | Maxim Integr... | 10.54 $ | 71 | IC SYSTEM MON EEPROM 48-T... |
| MAX172BCWG+T | Maxim Integr... | 4.71 $ | 1000 | IC ADC 12BIT CMOS 24-SOIC... |
| MAX118EAI+T | Maxim Integr... | 5.12 $ | 1000 | IC ADC 8BIT 1MSPS 28-SSOP... |
| MAX1081BEUP+T | Maxim Integr... | 6.01 $ | 1000 | IC ADC 10BIT 300KSPS 20-T... |
| MAX1202AEPP | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC LP 12-BIT 8CHAN 20... |
| MAX199ACWI | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAS 12BIT 100KSPS BUS ... |
| MAX1275ACTC+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC 12BIT 1.8MSPS 12-T... |
| MAX16822BASA+T | Maxim Integr... | 0.76 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 8... |
| MAX16836ATE+ | Maxim Integr... | 2.41 $ | 69 | IC LED DRVR LIN DIM 350MA... |
| MAX155ACPI+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 2... |
| MAX17632BEVKIT# | Maxim Integr... | 26.61 $ | 1000 | EVAL BOARD FOR MAX17632BM... |
| MAX1236EVKIT | Maxim Integr... | 82.88 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX1236MAX12... |
| MAX12557EVKIT | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX12557MAX1... |
| MAX11612EVKIT+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | KIT EVALUATION FOR MAX116... |
| MAX14611ETD+T | Maxim Integr... | 0.98 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| MAX1793EUE25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 1A ... |
| MAX1232EWE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VOLT MONITOR PRECISION... |
| MAX1589ETT300+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 500MA 6T... |
| MAX16999AUA13+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.3V 100MA ... |
| MAX16001ETE+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16035LLB46+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATTERY BACKUP 4.63V 1... |
| MAX16072RS29D0+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT... |
| MAX16114O16MC+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR LOW POWER S... |
| MAX16081AXR29O+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | LP SUP CIRCUITS MANUAL RE... |
| MAX1488EESD+T | Maxim Integr... | 1.27 $ | 1000 | IC DRVR RS232 QUAD 14-SOI... |
| MAX13050ASA+T | Maxim Integr... | 1.81 $ | 1000 | IC TXRX CAN 1MBPS 8-SOIC1... |
| MAX13172ECAI+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANSCEIVER SELECTABLE... |
| MAX11811ETP+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SCREEN CNTRL 12BIT 20T... |
| MAX11101EUB+ | Maxim Integr... | 2.99 $ | 118 | IC ADC 14BIT SRL 200KSPS ... |
| MAX11960ETJ+ | Maxim Integr... | 23.66 $ | 184 | IC ADC 20BIT 1CH 1MSPS 32... |
| MAX180BCQH+D | Maxim Integr... | 23.76 $ | 181 | IC DAS 12BIT 100KSPS 44-P... |
| MAX126CCAX+D | Maxim Integr... | 15.38 $ | 30 | IC DAS 14BIT 2X4CH 36-SSO... |
| MAX1271BCNG+ | Maxim Integr... | 17.85 $ | 24 | IC ADC 12BIT 8CH 24-DIPDa... |
IC transceiver Automotive Local Intercon...
LIN Transceiver Automotive System Basis ...
IC TRANSCEIVER 1/1 8SOIC,AEC-Q100
IC TXRX MULTIRATE 16BIT 208-BGA1/1 Trans...
IC TXRX CAN HS 5.25V 8-SOIC1/1 Transceiv...
IC CAN TRANSCEIVER HS 8-SOIC1/1 Transcei...
MAX1487CUA+ Datasheet/PDF