| Allicdata Part #: | MAX1585ETJ+T-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX1585ETJ+T |
| Price: | $ 2.05 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC DGTL CAM PWR-SUP 5CH 32TQFN |
| More Detail: | - Controller/Converter, Digital Cameras Voltage Re... |
| DataSheet: | MAX1585ETJ+T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 1.86535 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Applications: | Controller/Converter, Digital Cameras |
| Voltage - Input: | 0.7 V ~ 5.5 V |
| Number of Outputs: | 5 |
| Voltage - Output: | 1.25 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 32-TQFN-EP (5x5) |
| Base Part Number: | MAX1585 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
The MAX1585ETJ+T is a versatile voltage regulator that can be used in a wide range of applications in power management and system power supply design. It combines an efficient step-down switching PWM controller and a voltage regulator in a single package, enabling high efficiency and accurate power supply design with small dimensions. The MAX1585ETJ+T can be used in both pre- and post-regulator designs providing various level of power, current, voltage and thermal performance.
Application Field
The MAX1585ETJ+T has a wide range of applications, from standard pre- and post-regulator applications to special purpose power supply designs. It is suitable for direct-connect battery-powered applications, such as smartphones, tablets, digital camera, audio devices and other portables. It is also used in industrial and automotive applications, including medical, telecom and other applications. Additionally, it can also be used in distributed power architectures as a DC-DC converter.
Working Principle
The MAX1585ETJ+T features a low operating voltage, which is essential for efficient power conversion. The PWM controller includes the current-mode control, fast transient response and the user-programmed switches, which enables it to work with different voltage requirements. The voltage regulator section provides high-current output and fast transient response, with programmable current-limit, over-current protection, over-voltage protection and thermal shutdown.
The PWM controller of the MAX1585ETJ+T operates as a feedback control system with internal compensation, which means the regulator adapts to the changing output voltage and load conditions. The current-mode control provides the fast transient response needed and reduces output voltage ripple and noise, while the voltage regulator section provides a stable output voltage and fast response.
Conclusion
The MAX1585ETJ+T is a versatile voltage regulator that ensures high efficiency and accuracy in power management and system power supply design. It features a low operating voltage, which helps to improves efficiency. Additionally, it offers programmable current-limit, over-current protection, over-voltage protection and thermal shutdown. The PWM controller of the MAX1585ETJ+T operates as a feedback control system with internal compensation, enabling the regulator to adapt to the changing output voltage and load conditions, ensuring fast response and low output voltage ripple and noise.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX1735EUK25+T | Maxim Integr... | -- | 5000 | IC REG LIN NEG ADJ 200MA ... |
| MAX17545ATP+ | Maxim Integr... | 2.53 $ | 581 | IC REG BUCK ADJ 1.7A SYNC... |
| MAX15118EWI+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 18A SYNC ... |
| MAX17290ETCD+T | Maxim Integr... | 1.31 $ | 1000 | 36V, 2.5MHZ BOOST/ SEPIC ... |
| MAX16962SATEA/V+ | Maxim Integr... | 3.2 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 1... |
| MAX17500BAUB+ | Maxim Integr... | 0.83 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| MAX16001ETE+ | Maxim Integr... | 6.62 $ | 28 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16032ETM+ | Maxim Integr... | 10.54 $ | 71 | IC SYSTEM MON EEPROM 48-T... |
| MAX172BCWG+T | Maxim Integr... | 4.71 $ | 1000 | IC ADC 12BIT CMOS 24-SOIC... |
| MAX118EAI+T | Maxim Integr... | 5.12 $ | 1000 | IC ADC 8BIT 1MSPS 28-SSOP... |
| MAX1081BEUP+T | Maxim Integr... | 6.01 $ | 1000 | IC ADC 10BIT 300KSPS 20-T... |
| MAX1202AEPP | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC LP 12-BIT 8CHAN 20... |
| MAX199ACWI | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAS 12BIT 100KSPS BUS ... |
| MAX1275ACTC+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC 12BIT 1.8MSPS 12-T... |
| MAX16822BASA+T | Maxim Integr... | 0.76 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 8... |
| MAX16836ATE+ | Maxim Integr... | 2.41 $ | 69 | IC LED DRVR LIN DIM 350MA... |
| MAX155ACPI+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 2... |
| MAX17632BEVKIT# | Maxim Integr... | 26.61 $ | 1000 | EVAL BOARD FOR MAX17632BM... |
| MAX1236EVKIT | Maxim Integr... | 82.88 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX1236MAX12... |
| MAX12557EVKIT | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX12557MAX1... |
| MAX11612EVKIT+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | KIT EVALUATION FOR MAX116... |
| MAX14611ETD+T | Maxim Integr... | 0.98 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| MAX1793EUE25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 1A ... |
| MAX1232EWE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VOLT MONITOR PRECISION... |
| MAX1589ETT300+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 500MA 6T... |
| MAX16999AUA13+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.3V 100MA ... |
| MAX16001ETE+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16035LLB46+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATTERY BACKUP 4.63V 1... |
| MAX16072RS29D0+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT... |
| MAX16114O16MC+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR LOW POWER S... |
| MAX16081AXR29O+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | LP SUP CIRCUITS MANUAL RE... |
| MAX1488EESD+T | Maxim Integr... | 1.27 $ | 1000 | IC DRVR RS232 QUAD 14-SOI... |
| MAX13050ASA+T | Maxim Integr... | 1.81 $ | 1000 | IC TXRX CAN 1MBPS 8-SOIC1... |
| MAX13172ECAI+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANSCEIVER SELECTABLE... |
| MAX11811ETP+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SCREEN CNTRL 12BIT 20T... |
| MAX11101EUB+ | Maxim Integr... | 2.99 $ | 118 | IC ADC 14BIT SRL 200KSPS ... |
| MAX11960ETJ+ | Maxim Integr... | 23.66 $ | 184 | IC ADC 20BIT 1CH 1MSPS 32... |
| MAX180BCQH+D | Maxim Integr... | 23.76 $ | 181 | IC DAS 12BIT 100KSPS 44-P... |
| MAX126CCAX+D | Maxim Integr... | 15.38 $ | 30 | IC DAS 14BIT 2X4CH 36-SSO... |
| MAX1271BCNG+ | Maxim Integr... | 17.85 $ | 24 | IC ADC 12BIT 8CH 24-DIPDa... |
IC REGULATOR PG-VQFN-40-902* Voltage Re...
IC CTLR BUCK 32-LQFP- Controller, Intel ...
IC CTLR VRM8.5 PWM TRPL 28-SOIC- Control...
IC VREF GEN 12CH TFT-LCD 28-TSSO- Conver...
IC CTRLR PWR SGL OUTPUT 24QSOP- Converte...
IC CTRLR CPU FOR IMVP-II 28QSOPQuick-PWM...
MAX1585ETJ+T Datasheet/PDF