MAX16815ASA+ Integrated Circuits (ICs) |
|
| Allicdata Part #: | MAX16815ASA+-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX16815ASA+ |
| Price: | $ 1.39 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC LED DRVR LIN DIM 100MA 8SOIC |
| More Detail: | LED Driver IC 1 Output Linear PWM Dimming 100mA 8... |
| DataSheet: | MAX16815ASA+ Datasheet/PDF |
| Quantity: | 15436 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 1.26000 |
| 10 +: | $ 1.19700 |
| 25 +: | $ 0.86940 |
| 50 +: | $ 0.82593 |
| 100 +: | $ 0.58760 |
| 250 +: | $ 0.57834 |
| Voltage - Supply (Max): | 40V |
| Base Part Number: | MAX16815 |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC-EP |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Applications: | Backlight, Lighting, Signage |
| Dimming: | PWM |
| Frequency: | -- |
| Current - Output / Channel: | 100mA |
| Voltage - Output: | 39.6V |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Min): | 6.5V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Topology: | -- |
| Type: | Linear |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PMIC - LED Drivers are widely used in modern technology applications and the MAX16815ASA+ is one of the best options. This device is a 3-channel LED driver controller for digital-control LED displays.
The MAX16815ASA+ LED driver allows for smooth dimming from 0% to 100%, using on-the-fly brightness control. With its fast pixel response time it is perfect for use with high speed moving images. This device is capable of driving three separate LED strings and can provide high brightness level of up to 125 mA/string. It can also be set up to drive LEDs in parallel mode.
The MAX16815ASA+ features a True-to-Display feature which allows for accurate color matching of up to three colored LEDs. This feature is coupled with regulated current output which ensures constant brightness even with large input voltages changes. Additionally the device offers uniform brightness across all three strings.
In terms of lighting application area, the MAX16815ASA+ provides a great solution for rear-lighting of LCDs and digital displays in handheld device, such as cell phones or digital cameras. In these applications the device can separately drive three RGB strings, offering an excellent level of brightness and evenness. It is also suitable for a range of automotive applications. Applications such as interior lighting, reading light switches and turn signal indicators could all benefit from the use of the MAX16815ASA+.
The working principle of the MAX16815ASA+ is quite simple. It consists of an internal oscillator which drives the enable inputs of the three output drivers. This oscillator is then connected to a PWM input pin through which an external signal is sent. This signal can then be provided by a microcontroller or other suitable controller. The output drivers are then enabled based on this signal.
The external signal is then processed by the device’s internal circuitry. This circuitry creates the brightness control, offering smooth dimming from 0% to 100%. It then outputs the appropriate LED current level to the LED strings.
The MAX16815ASA+ has a number of advantages, being one of the most reliable LED driver controllers available. Not only does it offer accurate color matching, but it is also capable of providing constant output brightness, even during high input voltage variations. Additionally, its small form factor and low operating temperature makes it perfect for a range of applications, ranging from LCD back-lighting to automotive lighting.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX1735EUK25+T | Maxim Integr... | -- | 5000 | IC REG LIN NEG ADJ 200MA ... |
| MAX17545ATP+ | Maxim Integr... | 2.53 $ | 581 | IC REG BUCK ADJ 1.7A SYNC... |
| MAX15118EWI+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 18A SYNC ... |
| MAX17290ETCD+T | Maxim Integr... | 1.31 $ | 1000 | 36V, 2.5MHZ BOOST/ SEPIC ... |
| MAX16962SATEA/V+ | Maxim Integr... | 3.2 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 1... |
| MAX17500BAUB+ | Maxim Integr... | 0.83 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| MAX16001ETE+ | Maxim Integr... | 6.62 $ | 28 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16032ETM+ | Maxim Integr... | 10.54 $ | 71 | IC SYSTEM MON EEPROM 48-T... |
| MAX172BCWG+T | Maxim Integr... | 4.71 $ | 1000 | IC ADC 12BIT CMOS 24-SOIC... |
| MAX118EAI+T | Maxim Integr... | 5.12 $ | 1000 | IC ADC 8BIT 1MSPS 28-SSOP... |
| MAX1081BEUP+T | Maxim Integr... | 6.01 $ | 1000 | IC ADC 10BIT 300KSPS 20-T... |
| MAX1202AEPP | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC LP 12-BIT 8CHAN 20... |
| MAX199ACWI | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAS 12BIT 100KSPS BUS ... |
| MAX1275ACTC+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC 12BIT 1.8MSPS 12-T... |
| MAX16822BASA+T | Maxim Integr... | 0.76 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 8... |
| MAX16836ATE+ | Maxim Integr... | 2.41 $ | 69 | IC LED DRVR LIN DIM 350MA... |
| MAX155ACPI+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 2... |
| MAX17632BEVKIT# | Maxim Integr... | 26.61 $ | 1000 | EVAL BOARD FOR MAX17632BM... |
| MAX1236EVKIT | Maxim Integr... | 82.88 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX1236MAX12... |
| MAX12557EVKIT | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX12557MAX1... |
| MAX11612EVKIT+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | KIT EVALUATION FOR MAX116... |
| MAX14611ETD+T | Maxim Integr... | 0.98 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| MAX1793EUE25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 1A ... |
| MAX1232EWE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VOLT MONITOR PRECISION... |
| MAX1589ETT300+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 500MA 6T... |
| MAX16999AUA13+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.3V 100MA ... |
| MAX16001ETE+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16035LLB46+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATTERY BACKUP 4.63V 1... |
| MAX16072RS29D0+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT... |
| MAX16114O16MC+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR LOW POWER S... |
| MAX16081AXR29O+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | LP SUP CIRCUITS MANUAL RE... |
| MAX1488EESD+T | Maxim Integr... | 1.27 $ | 1000 | IC DRVR RS232 QUAD 14-SOI... |
| MAX13050ASA+T | Maxim Integr... | 1.81 $ | 1000 | IC TXRX CAN 1MBPS 8-SOIC1... |
| MAX13172ECAI+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANSCEIVER SELECTABLE... |
| MAX11811ETP+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SCREEN CNTRL 12BIT 20T... |
| MAX11101EUB+ | Maxim Integr... | 2.99 $ | 118 | IC ADC 14BIT SRL 200KSPS ... |
| MAX11960ETJ+ | Maxim Integr... | 23.66 $ | 184 | IC ADC 20BIT 1CH 1MSPS 32... |
| MAX180BCQH+D | Maxim Integr... | 23.76 $ | 181 | IC DAS 12BIT 100KSPS 44-P... |
| MAX126CCAX+D | Maxim Integr... | 15.38 $ | 30 | IC DAS 14BIT 2X4CH 36-SSO... |
| MAX1271BCNG+ | Maxim Integr... | 17.85 $ | 24 | IC ADC 12BIT 8CH 24-DIPDa... |
IC LED DRVR LIN DIM 25MA 28TSSOPLED Driv...
IC REGULATORLED Driver IC 1 Output DC DC...
IC REGULATORLED Driver IC Output Dim...
IC LED DRIVER OFFL DIM 16SOICLED Driver ...
IC LED DRIVER CTRLR DIM 64TQFPLED Driver...
IC LED DRIVER RGLTR 36VCSP50L3LED Driver...
MAX16815ASA+ Datasheet/PDF