MAX16832AASA+ Integrated Circuits (ICs) |
|
| Allicdata Part #: | MAX16832AASA+-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX16832AASA+ |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC LED DRIVER RGLTR DIM 8SOIC |
| More Detail: | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (... |
| DataSheet: | MAX16832AASA+ Datasheet/PDF |
| Quantity: | 132 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Supply (Max): | 65V |
| Base Part Number: | MAX16832 |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC-EP |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Applications: | Lighting |
| Dimming: | PWM |
| Frequency: | 2MHz |
| Current - Output / Channel: | 700mA |
| Voltage - Output: | -- |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Min): | 6.5V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Topology: | Step-Down (Buck) |
| Type: | DC DC Regulator |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MAX16832AASA+ is a power management integrated circuit (PMIC) chip that is designed to drive LEDs in portable and other lighting applications. It is a cost-effective, temperature-compensated, SMPS and LED driver manufactured by Maxim. This chipset integrates a synchronous buck-boost converter, a high-efficiency buck-boost charger, and a high-efficiency boost driver.
The MAX16832AASA+ is designed for applications where space and power are considered key. Its efficiency, size and flexibility make it a great choice for mobile and wearable applications. Its operation is expandable to support multiple LEDs in series, parallel or combined configurations, allowing designers to create unique and efficient arrangements.
The MAX16832AASA+ can work in a wide range of input voltages, and its LED driver works up to 6V, allowing for a wide range of LED bias voltages. The device also integrates a high-side current sense and PWM control, eliminating the need for external sensing and amplification circuits, saving precious board and area.
The MAX16832AASA+ is an efficient and reliable LED driver for a wide range of applications. It features an adjustable output current and can support from one to four LEDs, making it ideal for a wide range of applications. The device features a wide operating temperature range from -40°C to 105°C and an adjustable input voltage from 2.7V to 10V.
At its core, the MAX16832AASA+ is a synchronous buck-boost converter. It takes the input voltage, steps it down or up to the desired output voltage, and then regulates and regulates it to the desired output current. The device also has an integrated high-efficiency boost driver, allowing it to be used as a step-up converter. With this, it provides extremely accurate and stable control of the output current and voltage.
The MAX16832AASA+ also has a built-in current-sense amplifier that can sense the peak current individually for each string of LEDs. This feature allows the device to be configured to operate in pulse width modulation (PWM) mode. This helps to reduce power consumption and deliver a much smoother light output.
The MAX16832AASA+ also supports three different types of dimming, analog dimming, DC dimming, and PWM dimming. This helps to further optimize the efficiency of the LED driver by providing the ability to adjust the LED’s brightness. For example, if a lower output current is required, the current can be reduced to reduce power consumption.
The MAX16832AASA+ is a cost-effective and high-performance LED driver solution. Its small size, wide operating temperature range and adjustable input voltage make it an ideal choice for portable and wearables applications. The integrated synchronous buck-boost converter, high-efficiency buck-boost charger, and integrated boost driver make it an efficient and reliable LED driver.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX1735EUK25+T | Maxim Integr... | -- | 5000 | IC REG LIN NEG ADJ 200MA ... |
| MAX17545ATP+ | Maxim Integr... | 2.53 $ | 581 | IC REG BUCK ADJ 1.7A SYNC... |
| MAX15118EWI+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 18A SYNC ... |
| MAX17290ETCD+T | Maxim Integr... | 1.31 $ | 1000 | 36V, 2.5MHZ BOOST/ SEPIC ... |
| MAX16962SATEA/V+ | Maxim Integr... | 3.2 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 1... |
| MAX17500BAUB+ | Maxim Integr... | 0.83 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| MAX16001ETE+ | Maxim Integr... | 6.62 $ | 28 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16032ETM+ | Maxim Integr... | 10.54 $ | 71 | IC SYSTEM MON EEPROM 48-T... |
| MAX172BCWG+T | Maxim Integr... | 4.71 $ | 1000 | IC ADC 12BIT CMOS 24-SOIC... |
| MAX118EAI+T | Maxim Integr... | 5.12 $ | 1000 | IC ADC 8BIT 1MSPS 28-SSOP... |
| MAX1081BEUP+T | Maxim Integr... | 6.01 $ | 1000 | IC ADC 10BIT 300KSPS 20-T... |
| MAX1202AEPP | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC LP 12-BIT 8CHAN 20... |
| MAX199ACWI | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAS 12BIT 100KSPS BUS ... |
| MAX1275ACTC+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC 12BIT 1.8MSPS 12-T... |
| MAX16822BASA+T | Maxim Integr... | 0.76 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 8... |
| MAX16836ATE+ | Maxim Integr... | 2.41 $ | 69 | IC LED DRVR LIN DIM 350MA... |
| MAX155ACPI+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 2... |
| MAX17632BEVKIT# | Maxim Integr... | 26.61 $ | 1000 | EVAL BOARD FOR MAX17632BM... |
| MAX1236EVKIT | Maxim Integr... | 82.88 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX1236MAX12... |
| MAX12557EVKIT | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX12557MAX1... |
| MAX11612EVKIT+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | KIT EVALUATION FOR MAX116... |
| MAX14611ETD+T | Maxim Integr... | 0.98 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| MAX1793EUE25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 1A ... |
| MAX1232EWE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VOLT MONITOR PRECISION... |
| MAX1589ETT300+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 500MA 6T... |
| MAX16999AUA13+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.3V 100MA ... |
| MAX16001ETE+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16035LLB46+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATTERY BACKUP 4.63V 1... |
| MAX16072RS29D0+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT... |
| MAX16114O16MC+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR LOW POWER S... |
| MAX16081AXR29O+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | LP SUP CIRCUITS MANUAL RE... |
| MAX1488EESD+T | Maxim Integr... | 1.27 $ | 1000 | IC DRVR RS232 QUAD 14-SOI... |
| MAX13050ASA+T | Maxim Integr... | 1.81 $ | 1000 | IC TXRX CAN 1MBPS 8-SOIC1... |
| MAX13172ECAI+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANSCEIVER SELECTABLE... |
| MAX11811ETP+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SCREEN CNTRL 12BIT 20T... |
| MAX11101EUB+ | Maxim Integr... | 2.99 $ | 118 | IC ADC 14BIT SRL 200KSPS ... |
| MAX11960ETJ+ | Maxim Integr... | 23.66 $ | 184 | IC ADC 20BIT 1CH 1MSPS 32... |
| MAX180BCQH+D | Maxim Integr... | 23.76 $ | 181 | IC DAS 12BIT 100KSPS 44-P... |
| MAX126CCAX+D | Maxim Integr... | 15.38 $ | 30 | IC DAS 14BIT 2X4CH 36-SSO... |
| MAX1271BCNG+ | Maxim Integr... | 17.85 $ | 24 | IC ADC 12BIT 8CH 24-DIPDa... |
IC LED DRVR LIN DIM 25MA 28TSSOPLED Driv...
IC REGULATORLED Driver IC 1 Output DC DC...
IC REGULATORLED Driver IC Output Dim...
IC LED DRIVER OFFL DIM 16SOICLED Driver ...
IC LED DRIVER CTRLR DIM 64TQFPLED Driver...
IC LED DRIVER RGLTR 36VCSP50L3LED Driver...
MAX16832AASA+ Datasheet/PDF