| Allicdata Part #: | MAX16833AUE+T-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX16833AUE+T |
| Price: | $ 1.81 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC LED DRIVER CTRLR DIM 16TSSOP |
| More Detail: | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Flyback, S... |
| DataSheet: | MAX16833AUE+T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 1.65194 |
| Voltage - Output: | -- |
| Base Part Number: | MAX16833 |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP-EP |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Applications: | Automotive, Lighting |
| Dimming: | Analog, PWM |
| Frequency: | 100kHz ~ 1MHz |
| Current - Output / Channel: | -- |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Max): | 65V |
| Voltage - Supply (Min): | 5V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Internal Switch(s): | No |
| Topology: | Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Type: | DC DC Controller |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MAX16833AUE+T is a PMIC from Maxim Integrated Semiconductor Manufacture, leads the way with LED drivers and is designed for driving LEDs in 1 to 50 LED strings. MAX16833AUE+T LED pulse-width modulation (PWM) controllers are available in a range of two to 32 channels. All devices feature advanced dimming algorithms and real-time fault protection along with a variety of configurable parameters to enhance LED performance. Also, the MAX16833AUE+T has built-in over temperature protection as well as dual-level thermal shutdown.
The application field of the MAX16833AUE+T covers a wide range of products, and the power density of the device is very high. With the device, customers can reduce the number of external components and achieve seamless, efficient and cost-effective solution. Typical applications for the MAX16833AUE+T are automotive lighting, white goods, and space lighting.
The working principle of the MAX16833AUE+T is based on the advanced PWM technology. This technology helps efficiently drive LEDs with extremely high efficiency, small size and low cost. The MAX16833AUE+T features high-efficiency switching current sources, allowing for up to a 100MHz PWM frequency. It also features a wide input voltage range of up to 28V and can drive LEDs with up to 250mA current. Additionally, it has a built-in PWM dimming algorithm, which adjusts the current according to the brightness to reduce power dissipation. Moreover, the MAX16833AUE+T offers programmable LED current limits, which help to ensure LED reliability. Moreover, the device provides an accurate current-matching algorithm to ensure seamless, consistent lighting across multiple channels.
In conclusion, the MAX16833AUE+T is an advanced LED controller with various application fields and a unique working principle. It has been carefully designed to improve the performance and reduce power dissipation. With its many features, it is the ideal solution for driving multiple LED strings with excellent efficiency and high accuracy. MAX16833AUE+T is a great solution for the high-end market and is the best choice for driving any type of LED.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX1735EUK25+T | Maxim Integr... | -- | 5000 | IC REG LIN NEG ADJ 200MA ... |
| MAX17545ATP+ | Maxim Integr... | 2.53 $ | 581 | IC REG BUCK ADJ 1.7A SYNC... |
| MAX15118EWI+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 18A SYNC ... |
| MAX17290ETCD+T | Maxim Integr... | 1.31 $ | 1000 | 36V, 2.5MHZ BOOST/ SEPIC ... |
| MAX16962SATEA/V+ | Maxim Integr... | 3.2 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 1... |
| MAX17500BAUB+ | Maxim Integr... | 0.83 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| MAX16001ETE+ | Maxim Integr... | 6.62 $ | 28 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16032ETM+ | Maxim Integr... | 10.54 $ | 71 | IC SYSTEM MON EEPROM 48-T... |
| MAX172BCWG+T | Maxim Integr... | 4.71 $ | 1000 | IC ADC 12BIT CMOS 24-SOIC... |
| MAX118EAI+T | Maxim Integr... | 5.12 $ | 1000 | IC ADC 8BIT 1MSPS 28-SSOP... |
| MAX1081BEUP+T | Maxim Integr... | 6.01 $ | 1000 | IC ADC 10BIT 300KSPS 20-T... |
| MAX1202AEPP | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC LP 12-BIT 8CHAN 20... |
| MAX199ACWI | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAS 12BIT 100KSPS BUS ... |
| MAX1275ACTC+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC 12BIT 1.8MSPS 12-T... |
| MAX16822BASA+T | Maxim Integr... | 0.76 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 8... |
| MAX16836ATE+ | Maxim Integr... | 2.41 $ | 69 | IC LED DRVR LIN DIM 350MA... |
| MAX155ACPI+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 2... |
| MAX17632BEVKIT# | Maxim Integr... | 26.61 $ | 1000 | EVAL BOARD FOR MAX17632BM... |
| MAX1236EVKIT | Maxim Integr... | 82.88 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX1236MAX12... |
| MAX12557EVKIT | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX12557MAX1... |
| MAX11612EVKIT+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | KIT EVALUATION FOR MAX116... |
| MAX14611ETD+T | Maxim Integr... | 0.98 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| MAX1793EUE25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 1A ... |
| MAX1232EWE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VOLT MONITOR PRECISION... |
| MAX1589ETT300+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 500MA 6T... |
| MAX16999AUA13+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.3V 100MA ... |
| MAX16001ETE+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16035LLB46+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATTERY BACKUP 4.63V 1... |
| MAX16072RS29D0+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT... |
| MAX16114O16MC+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR LOW POWER S... |
| MAX16081AXR29O+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | LP SUP CIRCUITS MANUAL RE... |
| MAX1488EESD+T | Maxim Integr... | 1.27 $ | 1000 | IC DRVR RS232 QUAD 14-SOI... |
| MAX13050ASA+T | Maxim Integr... | 1.81 $ | 1000 | IC TXRX CAN 1MBPS 8-SOIC1... |
| MAX13172ECAI+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANSCEIVER SELECTABLE... |
| MAX11811ETP+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SCREEN CNTRL 12BIT 20T... |
| MAX11101EUB+ | Maxim Integr... | 2.99 $ | 118 | IC ADC 14BIT SRL 200KSPS ... |
| MAX11960ETJ+ | Maxim Integr... | 23.66 $ | 184 | IC ADC 20BIT 1CH 1MSPS 32... |
| MAX180BCQH+D | Maxim Integr... | 23.76 $ | 181 | IC DAS 12BIT 100KSPS 44-P... |
| MAX126CCAX+D | Maxim Integr... | 15.38 $ | 30 | IC DAS 14BIT 2X4CH 36-SSO... |
| MAX1271BCNG+ | Maxim Integr... | 17.85 $ | 24 | IC ADC 12BIT 8CH 24-DIPDa... |
IC LED DRVR LIN DIM 25MA 28TSSOPLED Driv...
IC REGULATORLED Driver IC 1 Output DC DC...
IC REGULATORLED Driver IC Output Dim...
IC LED DRIVER OFFL DIM 16SOICLED Driver ...
IC LED DRIVER CTRLR DIM 64TQFPLED Driver...
IC LED DRIVER RGLTR 36VCSP50L3LED Driver...
MAX16833AUE+T Datasheet/PDF