| Allicdata Part #: | MAX479ACPD-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX479ACPD |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC OPAMP GP 85KHZ 14DIP |
| More Detail: | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-PDIP |
| DataSheet: | MAX479ACPD Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Current - Input Bias: | 3nA |
| Base Part Number: | MAX479 |
| Supplier Device Package: | 14-PDIP |
| Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 3 V ~ 30 V, ±1.5 V ~ 15 V |
| Current - Supply: | 16µA |
| Voltage - Input Offset: | 80µV |
| Series: | -- |
| Gain Bandwidth Product: | 85kHz |
| Slew Rate: | 0.04 V/µs |
| Output Type: | -- |
| Number of Circuits: | 4 |
| Amplifier Type: | General Purpose |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MAX479ACPD Application Field and Working Principle
The MAX479ACPD is an instrumentation amplifier, operating as a current-mode output linear amplifier from Maxim Integrated. It is a dual-channel solution, comprised of a low distortion differential amplifier, combined with an output stage that can drive up to 24mA of current.
Features
The MAX479ACPD has a variety of features that make it ideal for instrumentation applications. These include a low power consumption of 1.9mW, low distortion of -90dB, low noise levels of 4.5uV P-P, and low bias currents of 1nA. It also boasts a wide supply voltage range of 2.7V to 36V, with a large output swing that extends to zero volts. In addition, it has a rail-to-rail input output range that allows instrumentation signals to be measured with greater accuracy.
Operating Principles
The MAX479ACPD operates on the principle of current-mode operation, which is an analog technique that utilizes the difference in current between two channels. This is done by driving a resistive load from a single supply, with one channel being the reference and the other being the output. By measuring the current that flows between the two channels, differences in the signal can be determined, providing very precise measurements of the signal.
Applications
The MAX479ACPD is an ideal solution for a variety of instrumentation applications, such as process control, test and measurement, and medical equipment. Because of its low power consumption and high linearity, the MAX479ACPD is an ideal choice for applications with stringent power requirements. It is also suitable for applications requiring high accuracy, such as precision data converters, voltage reference circuits, and high-resolution analog-to-digital converters.
Conclusion
The MAX479ACPD is an excellent choice for any instrumentation application that requires low power, low noise, and high accuracy. Its current-mode operation allows for greater precision measurements in a variety of instrumentation applications. Its wide supply voltage range allows for maximum flexibility, and its rail-to-rail output stage allows for extremely precise measurements. With its low distortion and high linearity, the MAX479ACPD is an ideal choice for many instrumentation applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX4823ETP+ | Maxim Integr... | 2.21 $ | 1355 | IC RELAY DRIVER 8CHAN 20-... |
| MAX4970EWC+T | Maxim Integr... | 1.37 $ | 1000 | IC OVERVOLTAGE PROT CTRLR... |
| MAX4211AEUE+ | Maxim Integr... | 1.41 $ | 39 | IC CURRENT MONITOR 1.5% 1... |
| MAX4566CSE+ | Maxim Integr... | 2.35 $ | 37 | IC VIDEO SWITCH DUAL SPST... |
| MAX4572CEI+ | Maxim Integr... | 4.62 $ | 1000 | IC AUDIO/VIDEO SWITCH 28Q... |
| MAX4358ECE+TD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VIDEO CROSSPOINT SWIT ... |
| MAX4556ESE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SWITCH TRIPLE SPDT 16S... |
| MAX4886ETO+T | Maxim Integr... | 1.6 $ | 1000 | IC QUAD HDMI/DVI 2:1 SW 4... |
| MAX4018EEE+ | Maxim Integr... | 2.73 $ | 300 | IC OPAMP VFB 150MHZ RRO 1... |
| MAX410CPA+ | Maxim Integr... | 3.44 $ | 204 | IC OPAMP GP 28MHZ 8DIPGen... |
| MAX454CPD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MUX/VIDEOAMP 4CH 50MHZ... |
| MAX406BEPA+ | Maxim Integr... | 3.51 $ | 55 | IC OPAMP GP 8KHZ RRO 8DIP... |
| MAX4012ESA+ | Maxim Integr... | 1.97 $ | 25 | IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 8... |
| MAX4690EAE+ | Maxim Integr... | 5.26 $ | 644 | IC SWITCH DUAL SPST 16SSO... |
| MAX40087AUT+T | Maxim Integr... | 0.88 $ | 1000 | SINGLE WIDEBAND LOW-NOISE... |
| MAX491CSD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANS RS485/RS422 14-S... |
| MAX4583ASE+ | Maxim Integr... | 1.27 $ | 147 | IC SWITCH TRIPLE SPDT 16S... |
| MAX4581EPE+ | Maxim Integr... | 1.55 $ | 54 | IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP1... |
| MAX4653ESE+ | Maxim Integr... | 1.68 $ | 3 | IC SWITCH QUAD SPST 16SOI... |
| MAX4418EUD+T | Maxim Integr... | 2.15 $ | 1000 | IC OPAMP VFB 400MHZ RRO 1... |
| MAX4362EUB | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADSL DRIVER/RX 10-UMAX... |
| MAX4066ACSD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 14SOI... |
| MAX4053ACSE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 1... |
| MAX4220EEE+T | Maxim Integr... | 3.55 $ | 1000 | IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 1... |
| MAX4615CPD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW QUAD ANLG SPST N/C ... |
| MAX4667ESE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH DUAL SPST 16SOI... |
| MAX4712EUE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 16TSS... |
| MAX4713CSE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW QUAD ANLG SPST R/R ... |
| MAX4074BNESA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8S... |
| MAX4205EUA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP BUFFER 720MHZ 8U... |
| MAX4742ELA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH DUAL SPST 8UDFN... |
| MAX4742EUA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH ANGL DUAL SPST ... |
| MAX4244ESD+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 90KHZ RRO 14S... |
| MAX418ESD+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 8KHZ RRO 14SO... |
| MAX4000EUA+ | Maxim Integr... | -- | 1605 | IC CNTRLR RF-DETECT 8-MSO... |
| MAX4810CTN+T | Maxim Integr... | 6.96 $ | 1000 | IC DIGITAL PULSER DL 56TQ... |
| MAX4420CSA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER MOSFET 6A HS 8-... |
| MAX4915AEUK+T | Maxim Integr... | 0.92 $ | 2500 | IC SWITCH 1X1 SOT23-5Curr... |
| MAX4427ESA-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER DUAL MOSFET 1.5... |
| MAX4081TASA+ | Maxim Integr... | -- | 393 | IC OPAMP CURR SENSE 150KH... |
Ultra Precision Current Sense Amplifier ...
Operational Amplifiers - 4-Channel, 10MH...
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOICGeneral Purpose ...
IC OPAMP VFB 150MHZ 8UMAXVoltage Feedbac...
IC OPAMP VFB 215MHZ SOT23-5Voltage Feedb...
IC OPAMP BUFFER 660MHZ 8SOICBuffer Ampli...
MAX479ACPD Datasheet/PDF