| Allicdata Part #: | MAX5003CEE+-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX5003CEE+ |
| Price: | $ 4.69 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC REG CTRLR BUCK 16QSOP |
| More Detail: | Buck Regulator Positive, Isolation Capable Output ... |
| DataSheet: | MAX5003CEE+ Datasheet/PDF |
| Quantity: | 60 |
| 1 +: | $ 4.25880 |
| 10 +: | $ 4.04586 |
| 25 +: | $ 2.94840 |
| 50 +: | $ 2.80098 |
| 100 +: | $ 1.98311 |
| 250 +: | $ 1.95189 |
| Frequency - Switching: | 50kHz ~ 300kHz |
| Base Part Number: | MAX5003 |
| Supplier Device Package: | 16-QSOP |
| Package / Case: | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Control Features: | Frequency Control, On Time Control, Soft Start |
| Serial Interfaces: | -- |
| Clock Sync: | No |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Duty Cycle (Max): | 75% |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 10.75 V ~ 18.75 V |
| Output Phases: | 1 |
| Number of Outputs: | 1 |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive, Isolation Capable |
| Function: | Step-Down |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Voltage regulators are essential components in any circuit design. They control the output voltage from the power source and thus protect other components from dangerous voltages. Likewise, DC-DC switching controllers are increasingly important for a range of applications, as they provide efficient power regulation and allow for the exchange of energy between sources. The MAX5003CEE+ is a unique high-performance regulator that can be used in a variety of contexts, ranging from general purpose voltage regulation to high-voltage, high-power applications.
The MAX5003CEE+ is a double-ended switching controller designed for DC-DC applications. It features a current-mode control, high-frequency operation and a low component count. It utilizes Pulse Width Modulation (PWM) to ensure efficient power conversion and regulation. The device is highly flexible, allowing for different modes of operation, including voltage-mode synchronization and the use of external voltage or current feedback control.
In addition to its power regulation capabilities, the MAX5003CEE+ is a highly reliable component thanks to its Over Voltage and Over Current Protection. These features prevent the device from overloading or incorrect voltage that could cause damage to the system or components. The device is capable of handling up to 20A of continuous current and peak current of up to 40A. It also has an efficient internal shutdown circuit, which helps reduce power consumption.
The MAX5003CEE+ is ideal for automotive, industrial, and medical applications due to its ability to operate between 4.5V and 40V DC. It also has a power-sequencing capability, which allows for delay and sequencing control of multiple DC-DC converters. This makes it well-suited for multiple-output systems such as USB, RF, and video applications, as well as systems that require multiple power supplies operating at different voltages.
The MAX5003CEE+ has a wide range of features and flexibility that make it a great choice for many applications. It offers high efficiency, reliability, and a low component count, as well as the option of synchronization. Additionally, its features protect the device and other components from damage caused by over voltage or over current. It is an ideal choice for automotive, industrial, and medical applications and systems with multiple power supplies.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX5019ESA+ | Maxim Integr... | 3.19 $ | 578 | IC REG CTRLR FLYBACK 8SOI... |
| MAX5991BETP+T | Maxim Integr... | 2.67 $ | 1000 | IC PWR DEVICE IEEE 802.3A... |
| MAX5090CATE+ | Maxim Integr... | 9.91 $ | 742 | IC REG BUCK ADJ 2A 16TQFN... |
| MAX5035BASA/V+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A 8SOICBu... |
| MAX5060ATI | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 28TQFNB... |
| MAX5062CASA+ | Maxim Integr... | 7.8 $ | 200 | IC MOSFET DRIVER 8-SOICHa... |
| MAX548AEPA+ | Maxim Integr... | 3.49 $ | 200 | IC DAC 8BIT DUAL ASYNCH 8... |
| MAX5413EUD+ | Maxim Integr... | -- | 155 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX500BCWE+ | Maxim Integr... | 5.99 $ | 224 | IC DAC CMOS QUAD SRL 8BIT... |
| MAX5386NATE+ | Maxim Integr... | 2.61 $ | 40 | IC DGTL POT 256TAP DUAL 1... |
| MAX5455EUD+T | Maxim Integr... | 1.87 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX5156BEPE+ | Maxim Integr... | 9.3 $ | 45 | IC DAC 12BIT DUAL LP SER ... |
| MAX5153AEEE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC 13BIT DUAL LP SER ... |
| MAX510BEWE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC QUAD SERIAL 8BIT 1... |
| MAX520AEPE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC QUAD SER 8BIT R/R ... |
| MAX5911ESA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW HOTSWAP -48V SWAPPE... |
| MAX539ACSA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC SERIAL 5V LP 12BIT... |
| MAX543BEJA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC CMOS MULTI 12BIT 8... |
| MAX5701AUB+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DACBit Digital to Anal... |
| MAX5492LA10000+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | RES NETWORK 2 RES MULT OH... |
| MAX5988CETP+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC CTRLR PD IEEE 802.3AF ... |
| MAX5035EASA+ | Maxim Integr... | 3.06 $ | 219 | IC REG BUCK ADJ 1A 8SOICB... |
| MAX5071BAUA+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR FLYBACK 8UMA... |
| MAX5120AEEE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC SERIAL 12BIT W/REF... |
| MAX5991BEVKIT# | Maxim Integr... | 64.56 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX5991MAX59... |
| MAX5052BEUA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR BST ISO PWM ... |
| MAX5933BESA+ | Maxim Integr... | 4.6 $ | 248 | IC HOT-SWAP CONTROLLER 8-... |
| MAX5712EUT+T | Maxim Integr... | 1.23 $ | 2500 | IC DAC SERIAL 12BIT 1CH S... |
| MAX5141EUA+ | Maxim Integr... | 6.08 $ | 418 | IC DAC 14BIT SER/VOLT I/O... |
| MAX5394LATA+T | Maxim Integr... | 0.48 $ | 2500 | IC DGTL POT 256POS 10KOHM... |
| MAX5472EZT+T | Maxim Integr... | 0.41 $ | 1000 | IC POT DGTL 32TAP NV TSOT... |
| MAX5529GUA+ | Maxim Integr... | 0.69 $ | 367 | IC DGTL POT 1TIME PROGR 8... |
| MAX543ACWE+ | Maxim Integr... | 8.88 $ | 10 | IC DAC 12BIT MULT SERIAL ... |
| MAX5489ETE#TG16 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX5187BEEG+T | Maxim Integr... | 2.15 $ | 1000 | IC DAC 8BIT 40MHZ 24-QSOP... |
| MAX5594EUG+T | Maxim Integr... | 2.54 $ | 1000 | IC DAC 8BIT OCTAL BUFF 24... |
| MAX5550ETE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC 10BIT DUAL 30MA 16... |
| MAX5904ESA+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC HOT-SWAP CTRLR DUAL 8-... |
| MAX514BEWI+T | Maxim Integr... | 18.24 $ | 1000 | IC DAC 12BIT QUAD SER 28S... |
| MAX506BCWP | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC CMOS QUAD 8BIT R-R... |
Switching Controller Polyphase Bidirecti...
IC POWER MANAGEMENTBuck-Boost Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 8-PSOPBuck Regulator P...
IC REG CTRLR BUCK 16TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 14TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK/SEPIC 32QFNBuck Regula...
MAX5003CEE+ Datasheet/PDF