| Allicdata Part #: | MAX5003CSE+-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX5003CSE+ |
| Price: | $ 4.69 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC REG CTRLR BUCK 16SOIC |
| More Detail: | Buck Regulator Positive, Isolation Capable Output ... |
| DataSheet: | MAX5003CSE+ Datasheet/PDF |
| Quantity: | 51 |
| 1 +: | $ 4.25880 |
| 10 +: | $ 4.04586 |
| 25 +: | $ 2.94840 |
| 50 +: | $ 2.80098 |
| 100 +: | $ 1.98311 |
| 250 +: | $ 1.95189 |
| Frequency - Switching: | 50kHz ~ 300kHz |
| Base Part Number: | MAX5003 |
| Supplier Device Package: | 16-SO |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Control Features: | Frequency Control, On Time Control, Soft Start |
| Serial Interfaces: | -- |
| Clock Sync: | No |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Duty Cycle (Max): | 75% |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 10.75 V ~ 18.75 V |
| Output Phases: | 1 |
| Number of Outputs: | 1 |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive, Isolation Capable |
| Function: | Step-Down |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX5003CSE+ is a Constant-Frequency (CF) DC-DC switching controller that provides a simple and flexible solution for non-synchronous step-down (buck) power supplies. This device has a wide range of applications, including consumer electronics, automotive and industrial applications, where it is used in devices such as power amplifiers, power conditioning modules, and digital PDAs.
The MAX5003CSE+ is an ideal device for providing power conversion in steps such as battery chargers, consumer electronics, motor control, and automotive systems. Its flexible control and wide input voltage range make it an ideal choice for applications with varying power requirements. Its high-current drive capabilities make it suitable for use in high-conversion-efficiency power supplies.
The device features a variable frequency CF operating mode, allowing the user to optimize efficiency over a wide load and input voltage range. It has a wide operating frequency range from 400 kHz to 800 kHz, and can be adjusted with an external clock. It also has over-temperature protection, over-current protection and soft-start, allowing the user to optimize the system performance.
The MAX5003CSE+ includes a high-efficiency, high-current NMOS MOSFET to drive the low-side switch. The high-side NMOS MOSFET is provided by the external component. This combination allows the device to support high-voltage input and output configurations up to 40 V and limits the power dissipation in the device.
The MAX5003CSE+ also features a low-power-loss current-mode control architecture that improves power efficiency and optimizes the control and response of the output voltage. This makes it optimal for fast-transient applications, providing improved dynamic response, reduced output voltage droop, and stability.
In summary, the MAX5003CSE+ is a high-performance DC-DC switching controller that provides a simple and flexible solution for non-synchronous step-down (buck) power supplies. Its wide operating frequency range, over-temperature protection, over-current protection and soft-start, make it ideal for high-efficiency power conversion in applications such as battery chargers, consumer electronics, motor control, and automotive systems, where it is used to provide reliable and efficient power conversion.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX5019ESA+ | Maxim Integr... | 3.19 $ | 578 | IC REG CTRLR FLYBACK 8SOI... |
| MAX5991BETP+T | Maxim Integr... | 2.67 $ | 1000 | IC PWR DEVICE IEEE 802.3A... |
| MAX5090CATE+ | Maxim Integr... | 9.91 $ | 742 | IC REG BUCK ADJ 2A 16TQFN... |
| MAX5035BASA/V+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A 8SOICBu... |
| MAX5060ATI | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 28TQFNB... |
| MAX5062CASA+ | Maxim Integr... | 7.8 $ | 200 | IC MOSFET DRIVER 8-SOICHa... |
| MAX548AEPA+ | Maxim Integr... | 3.49 $ | 200 | IC DAC 8BIT DUAL ASYNCH 8... |
| MAX5413EUD+ | Maxim Integr... | -- | 155 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX500BCWE+ | Maxim Integr... | 5.99 $ | 224 | IC DAC CMOS QUAD SRL 8BIT... |
| MAX5386NATE+ | Maxim Integr... | 2.61 $ | 40 | IC DGTL POT 256TAP DUAL 1... |
| MAX5455EUD+T | Maxim Integr... | 1.87 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX5156BEPE+ | Maxim Integr... | 9.3 $ | 45 | IC DAC 12BIT DUAL LP SER ... |
| MAX5153AEEE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC 13BIT DUAL LP SER ... |
| MAX510BEWE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC QUAD SERIAL 8BIT 1... |
| MAX520AEPE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC QUAD SER 8BIT R/R ... |
| MAX5911ESA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW HOTSWAP -48V SWAPPE... |
| MAX539ACSA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC SERIAL 5V LP 12BIT... |
| MAX543BEJA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC CMOS MULTI 12BIT 8... |
| MAX5701AUB+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DACBit Digital to Anal... |
| MAX5492LA10000+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | RES NETWORK 2 RES MULT OH... |
| MAX5988CETP+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC CTRLR PD IEEE 802.3AF ... |
| MAX5035EASA+ | Maxim Integr... | 3.06 $ | 219 | IC REG BUCK ADJ 1A 8SOICB... |
| MAX5071BAUA+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR FLYBACK 8UMA... |
| MAX5120AEEE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC SERIAL 12BIT W/REF... |
| MAX5991BEVKIT# | Maxim Integr... | 64.56 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX5991MAX59... |
| MAX5052BEUA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR BST ISO PWM ... |
| MAX5933BESA+ | Maxim Integr... | 4.6 $ | 248 | IC HOT-SWAP CONTROLLER 8-... |
| MAX5712EUT+T | Maxim Integr... | 1.23 $ | 2500 | IC DAC SERIAL 12BIT 1CH S... |
| MAX5141EUA+ | Maxim Integr... | 6.08 $ | 418 | IC DAC 14BIT SER/VOLT I/O... |
| MAX5394LATA+T | Maxim Integr... | 0.48 $ | 2500 | IC DGTL POT 256POS 10KOHM... |
| MAX5472EZT+T | Maxim Integr... | 0.41 $ | 1000 | IC POT DGTL 32TAP NV TSOT... |
| MAX5529GUA+ | Maxim Integr... | 0.69 $ | 367 | IC DGTL POT 1TIME PROGR 8... |
| MAX543ACWE+ | Maxim Integr... | 8.88 $ | 10 | IC DAC 12BIT MULT SERIAL ... |
| MAX5489ETE#TG16 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX5187BEEG+T | Maxim Integr... | 2.15 $ | 1000 | IC DAC 8BIT 40MHZ 24-QSOP... |
| MAX5594EUG+T | Maxim Integr... | 2.54 $ | 1000 | IC DAC 8BIT OCTAL BUFF 24... |
| MAX5550ETE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC 10BIT DUAL 30MA 16... |
| MAX5904ESA+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC HOT-SWAP CTRLR DUAL 8-... |
| MAX514BEWI+T | Maxim Integr... | 18.24 $ | 1000 | IC DAC 12BIT QUAD SER 28S... |
| MAX506BCWP | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC CMOS QUAD 8BIT R-R... |
Switching Controller Polyphase Bidirecti...
IC POWER MANAGEMENTBuck-Boost Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 8-PSOPBuck Regulator P...
IC REG CTRLR BUCK 16TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 14TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK/SEPIC 32QFNBuck Regula...
MAX5003CSE+ Datasheet/PDF