| Allicdata Part #: | MAX5003EEE-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX5003EEE |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC REG CTRLR BUCK 16QSOP |
| More Detail: | Buck Regulator Positive, Isolation Capable Output ... |
| DataSheet: | MAX5003EEE Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Frequency - Switching: | 50kHz ~ 300kHz |
| Base Part Number: | MAX5003 |
| Supplier Device Package: | 16-QSOP |
| Package / Case: | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Control Features: | Frequency Control, On Time Control, Soft Start |
| Serial Interfaces: | -- |
| Clock Sync: | No |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Duty Cycle (Max): | 75% |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 10.75 V ~ 18.75 V |
| Output Phases: | 1 |
| Number of Outputs: | 1 |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive, Isolation Capable |
| Function: | Step-Down |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Modern electronic systems often require various voltage levels of various types, in order to achieve the highest performance. A variety of voltage regulators have been developed to meet these needs, but the MAX5003EEE is one of the most advanced and efficient voltage regulation solutions available. This article will give an overview of the MAX5003EEE, its application fields and working principles.
Application Fields
The MAX5003EEE is an advanced, low power consumption DC/DC step-down switching controller, equipped with a low standby current enabling Standby/Run operation. This application field includes a range of power management designs including:
- Low Power Standby Power Supplies
- Programmable Variable Voltage supplies
- Battery Powered Systems
- Portable or Mobile Computing Applications
- Industrial Control Systems
- Single Ended or Multi-phase Power Supplies
- WirelessCommunications Systems
The MAX5003EEE can provide up to 2A output current over a wide input voltage range of 2.7V to 28V, allowing the designer to build a variety of step-down converters that meet a range of power management applications.
Working Principle
The MAX5003EEE is a DC/DC non-synchronous buck converter with three core components. It includes a voltage feedback loop, a major power stage, and a voltage regulator. The voltage regulator monitors the output voltage of the buck converter and adjusts the duty cycle of the buck converter to maintain the output voltage within a specified range. The major power stage is comprised of an NMOSFET that switches on and off at a rate determined by the voltage regulator.
The voltage regulator monitors the output voltage and adjusts the duty cycle of the buck converter accordingly. The duty cycle is the ratio of the on-time to the total period. When the input voltage is higher than the output voltage, the duty cycle is decreased, and when the input voltage is lower than the output voltage, the duty cycle is increased. This buck converter circuit offers a wide voltage range and is ideal for high current applications.
The MAX5003EEE also features a soft-start circuit. This circuit starts the output voltage from 0V, gradually increasing it until reaching the set-point voltage. This allows for a gradual current ramp-up, which minimizes the startup stress on the converter, thus allowing for a higher reliability and better efficiency.
Conclusion
The MAX5003EEE switching controller is a highly efficient, low power consumption regulator ideal for a wide range of power management applications. It offers up to 2A output current, a wide input voltage range, and a soft start circuit to minimize stress on the converter. With the combination of its advanced features, the MAX5003EEE is a great solution for powering applications ranging from low power standby systems, to battery powered systems and industrial control applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX5019ESA+ | Maxim Integr... | 3.19 $ | 578 | IC REG CTRLR FLYBACK 8SOI... |
| MAX5991BETP+T | Maxim Integr... | 2.67 $ | 1000 | IC PWR DEVICE IEEE 802.3A... |
| MAX5090CATE+ | Maxim Integr... | 9.91 $ | 742 | IC REG BUCK ADJ 2A 16TQFN... |
| MAX5035BASA/V+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A 8SOICBu... |
| MAX5060ATI | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 28TQFNB... |
| MAX5062CASA+ | Maxim Integr... | 7.8 $ | 200 | IC MOSFET DRIVER 8-SOICHa... |
| MAX548AEPA+ | Maxim Integr... | 3.49 $ | 200 | IC DAC 8BIT DUAL ASYNCH 8... |
| MAX5413EUD+ | Maxim Integr... | -- | 155 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX500BCWE+ | Maxim Integr... | 5.99 $ | 224 | IC DAC CMOS QUAD SRL 8BIT... |
| MAX5386NATE+ | Maxim Integr... | 2.61 $ | 40 | IC DGTL POT 256TAP DUAL 1... |
| MAX5455EUD+T | Maxim Integr... | 1.87 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX5156BEPE+ | Maxim Integr... | 9.3 $ | 45 | IC DAC 12BIT DUAL LP SER ... |
| MAX5153AEEE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC 13BIT DUAL LP SER ... |
| MAX510BEWE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC QUAD SERIAL 8BIT 1... |
| MAX520AEPE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC QUAD SER 8BIT R/R ... |
| MAX5911ESA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW HOTSWAP -48V SWAPPE... |
| MAX539ACSA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC SERIAL 5V LP 12BIT... |
| MAX543BEJA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC CMOS MULTI 12BIT 8... |
| MAX5701AUB+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DACBit Digital to Anal... |
| MAX5492LA10000+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | RES NETWORK 2 RES MULT OH... |
| MAX5988CETP+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC CTRLR PD IEEE 802.3AF ... |
| MAX5035EASA+ | Maxim Integr... | 3.06 $ | 219 | IC REG BUCK ADJ 1A 8SOICB... |
| MAX5071BAUA+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR FLYBACK 8UMA... |
| MAX5120AEEE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC SERIAL 12BIT W/REF... |
| MAX5991BEVKIT# | Maxim Integr... | 64.56 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX5991MAX59... |
| MAX5052BEUA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR BST ISO PWM ... |
| MAX5933BESA+ | Maxim Integr... | 4.6 $ | 248 | IC HOT-SWAP CONTROLLER 8-... |
| MAX5712EUT+T | Maxim Integr... | 1.23 $ | 2500 | IC DAC SERIAL 12BIT 1CH S... |
| MAX5141EUA+ | Maxim Integr... | 6.08 $ | 418 | IC DAC 14BIT SER/VOLT I/O... |
| MAX5394LATA+T | Maxim Integr... | 0.48 $ | 2500 | IC DGTL POT 256POS 10KOHM... |
| MAX5472EZT+T | Maxim Integr... | 0.41 $ | 1000 | IC POT DGTL 32TAP NV TSOT... |
| MAX5529GUA+ | Maxim Integr... | 0.69 $ | 367 | IC DGTL POT 1TIME PROGR 8... |
| MAX543ACWE+ | Maxim Integr... | 8.88 $ | 10 | IC DAC 12BIT MULT SERIAL ... |
| MAX5489ETE#TG16 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX5187BEEG+T | Maxim Integr... | 2.15 $ | 1000 | IC DAC 8BIT 40MHZ 24-QSOP... |
| MAX5594EUG+T | Maxim Integr... | 2.54 $ | 1000 | IC DAC 8BIT OCTAL BUFF 24... |
| MAX5550ETE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC 10BIT DUAL 30MA 16... |
| MAX5904ESA+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC HOT-SWAP CTRLR DUAL 8-... |
| MAX514BEWI+T | Maxim Integr... | 18.24 $ | 1000 | IC DAC 12BIT QUAD SER 28S... |
| MAX506BCWP | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC CMOS QUAD 8BIT R-R... |
Switching Controller Polyphase Bidirecti...
IC POWER MANAGEMENTBuck-Boost Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 8-PSOPBuck Regulator P...
IC REG CTRLR BUCK 16TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 14TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK/SEPIC 32QFNBuck Regula...
MAX5003EEE Datasheet/PDF