| Allicdata Part #: | MB9AF144LAPMC1-G-JNE2-ND |
| Manufacturer Part#: |
MB9AF144LAPMC1-G-JNE2 |
| Price: | $ 3.52 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Cypress Semiconductor Corp |
| Short Description: | IC MCU 32BIT 288KB FLASH |
| More Detail: | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A140NA Microcontroller IC 3... |
| DataSheet: | MB9AF144LAPMC1-G-JNE2 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 160 +: | $ 3.20292 |
| Series: | FM3 MB9A140NA |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 40MHz |
| Connectivity: | CSIO, I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 51 |
| Program Memory Size: | 288KB (288K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | -- |
| RAM Size: | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.65 V ~ 3.6 V |
| Data Converters: | A/D 12x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Embedded systems & microcontrollers are small, inexpensive, low power computer systems designed to perform one or a few dedicated functions. The MB9AF144LAPMC1-G-JNE2 microcontroller was designed for embedded applications in demanding automotive environments, such as engine control and stability control. It offers a combination of low power consumption and high performance that is ideal for a variety of automotive applications.
The MB9AF144LAPMC1-G-JNE2 is a CMOS 8-bit microcontroller built with an advanced 0.18-micrometer manufacturing process. It features expanded on-chip memory, including 8K bytes of ROM and 6K bytes of RAM, and offers two channels of 10-bit AD converters. The MB9AF144LAPMC1-G-JNE2 also features two external interrupts and two serial ports. The device is available in a 64-pin MLF package.
The MB9AF144LAPMC1-G-JNE2 offers numerous on-chip peripherals, such as timer/counter/pulse width modulator (TCPwm), interrupt control, watchdog timer, and a real-time clock (RTC). It also offers low-power mode operations and the ability to wake up from sleep mode to conserve power. The power surge tolerance of the MB9AF144LAPMC1-G-JNE2 allows it to withstand up to 30VDC transient voltage.
The MB9AF144LAPMC1-G-JNE2 is an excellent choice for automotive applications that require high performance and low power consumption. Its combination of on-chip memory, peripherals, and power surge tolerance make it ideal for embedded systems that are deployed in automotive environments. The device is also well suited for a variety of other applications, including Internet of Things (IoT), industrial control, and robotic systems.
The MB9AF144LAPMC1-G-JNE2 offers several benefits for automotive applications. It is low power, so it can help reduce fuel consumption and emissions. Its low voltage operation also makes it ideal for battery-powered automotive systems. It offers a high degree of functionality, including its expanded on-chip memory, multiple channels of 10-bit AD converters, and low-power mode operations.
The MB9AF144LAPMC1-G-JNE2 follows a Reduced Instruction Set Computing (RISC) architecture, which is often used in embedded systems because of its efficient use of processor cycles and resources. This architecture allows the microcontroller to execute instructions quickly and efficiently. The device also features an advanced 0.18-micrometer manufacturing process that allows it to produce consistent and reliable performance.
The MB9AF144LAPMC1-G-JNE2 is a powerful and efficient microcontroller that is ideal for embedded applications in automotive environments. Its advanced design and considerable on-chip memory make it an excellent solution for automotive applications that require high performance and low power consumption. The device is well suited for a variety of applications, including IoT, industrial control, and robotic systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MB9AF0B1KQN-G-JNE1 | Cypress Semi... | -- | 1000 | IC MCU 48QFN* Microcontro... |
| MB9AFAA2NPMC-G-UNE2 | Cypress Semi... | 2.22 $ | 1000 | IC MCU 32BIT FLASH 100LQF... |
| MB9AFA41LBPMC-G-JNE2 | Cypress Semi... | 2.32 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 96KB FLASH 6... |
| MB9AF1A2MPMC-G-UNE2 | Cypress Semi... | 2.38 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASHA... |
| MB9AF112NAPMC-G-JNE2 | Cypress Semi... | 2.55 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| MB9AF341LBPMC1-G-JNE2 | Cypress Semi... | 2.24 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 96KB FLASH 6... |
| MB9AFB44MBPMC1-G-JNE2 | Cypress Semi... | 2.49 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 288KB FLASH ... |
| MB9AF154NPMC-G-JNE2 | Cypress Semi... | 2.61 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 288KB FLASHA... |
| MB9AF156RAPMC-G-JNE2 | Cypress Semi... | 3.3 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 544KB FLASH ... |
| MB9AF316NAPF-G-JNE1 | Cypress Semi... | -- | 330 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| MB9AFB41LBQN-G-AVE2 | Cypress Semi... | 1.88 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 96KB FLASH 6... |
| MB9AF311LAPMC-G-JNE2 | Cypress Semi... | 2.22 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| MB9AF155NPMC-G-JNE2 | Cypress Semi... | 5.75 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 416KB FLASHA... |
| MB9AF156NBBGL-GE1 | Cypress Semi... | 3.32 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 544KB FLASH ... |
| MB9AF0A1MPW-G-105-ERE1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT FLASH WLCSP*... |
| MB9AF141LBPMC1-G-JNE2 | Cypress Semi... | 1.81 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| MB9AF342NBPQC-G-JNE2 | Cypress Semi... | 2.93 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 160KB FLASH ... |
| MB9AF111LAPMC-G-JNE2 | Cypress Semi... | 2.37 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| MB9AFB44NBBGL-GE1 | Cypress Semi... | 4.64 $ | 40 | IC MCU 32BIT 288KB FLASH ... |
| MB9AF121LWQN-G-JNE2 | Cypress Semi... | 2.11 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| MB9AFA42NBPMC-G-JNE2 | Cypress Semi... | 2.58 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 160KB FLASH ... |
| MB9AF141MBBGL-GE1 | Cypress Semi... | 3.07 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 9... |
| MB9AF104RPMC-GE1 | Cypress Semi... | 3.93 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| MB9AF141LBQN-G-AVE2 | Cypress Semi... | 1.84 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| MB9AF421LWQN-G-JNE2 | Cypress Semi... | 2.68 $ | 310 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| MB9AFA32LPMC1-G-SNE2 | Cypress Semi... | 2.73 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASHA... |
| MB9AF144MABGL-GE1 | Cypress Semi... | 4.09 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 288KB FLASHA... |
| MB9AF131KBQN-G-AVE2 | Cypress Semi... | 2.07 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 4... |
| MB9AF111KPMC-G-JNE2 | Cypress Semi... | -- | 1453 | IC MCU 32BIT 96KB FLASH 4... |
| MB9AFB44NBPQC-G-JNE2 | Cypress Semi... | 3.51 $ | 231 | IC MCU 32BIT 288KB FLASH ... |
| MB9AFA42NBBGL-GE1 | Cypress Semi... | 3.45 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 160KB FLASH ... |
| MB9AFAA2NPMC-G-SNE2 | Cypress Semi... | 3.03 $ | 25 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| MB9AF311MAPMC-G-JNE2 | Cypress Semi... | 2.6 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 8... |
| MB9AF342NBPMC-G-JNE2 | Cypress Semi... | 2.28 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 160KB FLASH ... |
| MB9AFA42NBPQC-G-JNE2 | Cypress Semi... | 2.93 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 160KB FLASH ... |
| MB9AFA32NPMC-G-SNE2 | Cypress Semi... | 3.12 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASHA... |
| MB9AF344NBBGL-GE1 | Cypress Semi... | 4.42 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 288KB FLASH ... |
| MB9AFA42LBQN-G-AVE2 | Cypress Semi... | 1.88 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 160KB FLASH ... |
| MB9AF154MBBGL-GE1 | Cypress Semi... | 3.02 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 288KB FLASH ... |
| MB9AF1A2LPMC-G-UNE2 | Cypress Semi... | 2.24 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASHA... |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
MB9AF144LAPMC1-G-JNE2 Datasheet/PDF