| Allicdata Part #: | MBRF30100CT-LJDI-ND |
| Manufacturer Part#: |
MBRF30100CT-LJ |
| Price: | $ 0.57 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V ITO220 |
| More Detail: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 15... |
| DataSheet: | MBRF30100CT-LJ Datasheet/PDF |
| Quantity: | 241 |
| 1 +: | $ 0.52290 |
| 50 +: | $ 0.42966 |
| 100 +: | $ 0.35066 |
| 500 +: | $ 0.27720 |
| 1000 +: | $ 0.22176 |
Specifications
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 15A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 840mV @ 15A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50nA @ 100V |
| Operating Temperature - Junction: | -50°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Supplier Device Package: | ITO-220AB |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
The MBRF30100CT-LJ is a diode-rectifier array, made by Fairchild Semiconductor. It is used primarily for rectification and general-purpose applications. It is a three-phase rectifier with a reverse voltage rating of 100 volts, a peak reverse voltage rating of 300 volts, and a current rating of 30 amperes. The MBRF30100CT-LJ is an extremely versatile device, as it can be used in many different applications and settings. This blog post will discuss the application field and working principle of the MBRF30100CT-LJ.Application Field
The MBRF30100CT-LJ is most commonly used in power supplies and DC-DC converters. It is a popular choice for bridge rectifier circuits in these applications. The MBRF30100CT-LJ is also used for AC-DC rectification and for full-wave rectification of single-phase AC. This device can be used in any application where its current, voltage and speed requirements are met.Working Principle
The MBRF30100CT-LJ contains three high-voltage Schottky barrier diodes. Each diode is contained within its own section and is oriented in a parallel arrangement to the others. When an alternating current (AC) is applied to the three diodes, a DC output is produced. The forward voltage drop of the diodes helps to reduce the voltage level of the current, resulting in a higher current output. This is due to the fact that the Schottky diode has a significantly lower voltage drop than a conventional diode.When a three-phase AC current is applied to the inputs, the rapid switching of the diodes from forward-bias to reverse-bias helps to prevent large peak currents from forming, as the voltage is switched different levels. The MBRF30100CT-LJ works as an AC-DC converter for three-phase AC by smoothly rectifying each half-cycle and converting it to DC. When used as a bridge rectifier, the rectified output will have ripple, which is further reduced by using a filter capacitor.Conclusion
The MBRF30100CT-LJ is a versatile diode-rectifier array, used primarily for power supply rectification and DC-DC conversion applications. It consists of three high-voltage Schottky barrier diodes, connected in a parallel arrangement. When an alternating current is applied to the diodes, a DC output is produced. This output can be then used to rectify AC-DC applications and bridge rectifier circuits. The MBRF30100CT-LJ is a widely used and versatile device, ideal for many different applications and settings.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "MBRF" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MBRF20200CTG | ON Semicondu... | -- | 1052 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V... |
| MBRF20200CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.31 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 200V I... |
| MBRF30045R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 150A T... |
| MBRF2090CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.26 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 90V IT... |
| MBRF15150CT C0G | Taiwan Semic... | 0.27 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 150V I... |
| MBRF1050 C0G | Taiwan Semic... | 0.2 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 10A IT... |
| MBRF30H150CT-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V... |
| MBRF1035HC0G | Taiwan Semic... | 0.21 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 10A IT... |
| MBRF7H35-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 7.5A I... |
| MBRF20L120CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.38 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 120V I... |
| MBRF10H150CT-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V... |
| MBRF50020R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 250A T... |
| MBRF20200CTR | Littelfuse I... | 1.76 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 10A I... |
| MBRF10200CTR | SMC Diode So... | -- | 994 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V... |
| MBRF3060CT | SMC Diode So... | 0.53 $ | 690 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ... |
| MBRF1635 C0G | Taiwan Semic... | 0.36 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 16A IT... |
| MBRF40030 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 200A T... |
| MBRF600100R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 250A ... |
| MBRF30H100CT-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V... |
| MBRF30080R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 80V 150A T... |
| MBRF25H50CT-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY ITO-220ACD... |
| MBRF30100CTR | SMC Diode So... | 0.64 $ | 720 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V... |
| MBRF2080CT C0G | Taiwan Semic... | 0.7 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 80V 20A IT... |
| MBRF2090CT C0G | Taiwan Semic... | 0.23 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 90V IT... |
| MBRF2045HC0G | Taiwan Semic... | 0.26 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 20A IT... |
| MBRF10100 C0G | Taiwan Semic... | 0.23 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 10A I... |
| MBRF750HE3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 7.5A I... |
| MBRF16H50-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY ITO-220ACD... |
| MBRF120200 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 60A T... |
| MBRF400200 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 200A ... |
| MBRF600100 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 250A ... |
| MBRF16150 C0G | Taiwan Semic... | 0.29 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 150V 16A I... |
| MBRF1045 C0G | Taiwan Semic... | 0.19 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 10A IT... |
| MBRF30040R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 150A T... |
| MBRF50020 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 250A T... |
| MBRF4060CT | SMC Diode So... | 0.69 $ | 755 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ... |
| MBRF1035CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.21 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 35V IT... |
| MBRF1535CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.22 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 35V IT... |
| MBRF20L120CT C0G | Taiwan Semic... | 0.34 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 120V I... |
| MBRF12020 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 60A TO... |
Latest Products
APT10SCD65KCT
DIODE SILICON 650V 17A TO220Diode Array ...
UFT7260SM4D
DIODE MODULE 600V 35A SM4Diode Array 1 P...
MSAD120-18
DIODE MODULE 1.8KV 120A D1Diode Array 1 ...
MBR1535CTHE3/45
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220ABDiode Ar...
QRD1415T30
DIODE MODULE 1.4KV 59ADiode Array 1 Pair...
FFA20U40DNTU
DIODE ARRAY GP 400V 20A TO3PNDiode Array...
MBRF30100CT-LJ Datasheet/PDF