| Allicdata Part #: | 1655-1149-ND |
| Manufacturer Part#: |
MBRF3060CT |
| Price: | $ 0.53 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Short Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ITO220 |
| More Detail: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V Th... |
| DataSheet: | MBRF3060CT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 690 |
| 1 +: | $ 0.53000 |
| 10 +: | $ 0.51410 |
| 100 +: | $ 0.50350 |
| 1000 +: | $ 0.49290 |
| 10000 +: | $ 0.47700 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 60V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | -- |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 700mV @ 15A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 60V |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Supplier Device Package: | ITO-220AB |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Diodes
A diode is a two-terminal electronic component which is designed to conduct current in one direction. They are more commonly known as rectifiers, and are mostly used to rectify AC current to DC current in power circuits. The two terminals of a diode (anode and cathode) are typically separated by a PN junction.
Rectifiers
A rectifier is an electrical device used to convert an AC current into a DC current. Rectifiers are widely used in power supplies, radio communication equipment, consumer electronics, and other electrical components. A rectifier is typically made of one or more diodes configured in various types of circuits, such as full-wave, half-wave, and bridge.
Arrays
An array is a set of electrical components which are connected together in order to provide a desired effect. Array rectifiers are typically used to convert high power AC current into low power DC current. This is often used in applications such as medical equipment, lighting systems, pumps, and electric motors.
MBRF3060CT Application Field and Working Principle
The MBRF3060CT is a low voltage, low power Schottky rectifier array composed of three diodes. It can be used as both a single diode or as a diode array, allowing for a variety of operating modes including full-wave, half-wave, and bridge. It is primarily used in applications requiring low voltage and low power consumption, such as power supplies, switch-mode power converters, battery chargers, and in automotive applications.
The MBRF3060CT operates by using a diode’s PN junction to allow current to flow in a single direction. The current is limited by the breakdown voltage of the Schottky barrier which is lower than that of a normal PN junction. As a result, the MBRF3060CT offers improved switching ability and reduced switching losses over a wide range of operating voltages. This allows it to be used in a variety of applications where high efficiency and low power consumption is required.
The MBRF3060CT is a robust, reliable device which is capable of operating over a wide range of temperatures. It is available in both through-hole and surface-mount packages, allowing it to be used in a variety of applications. It is also ESD protected, making it a safe and reliable option for use in sensitive applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MBRF20200CTG | ON Semicondu... | -- | 1052 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V... |
| MBRF20200CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.31 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 200V I... |
| MBRF30045R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 150A T... |
| MBRF2090CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.26 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 90V IT... |
| MBRF15150CT C0G | Taiwan Semic... | 0.27 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 150V I... |
| MBRF1050 C0G | Taiwan Semic... | 0.2 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 10A IT... |
| MBRF30H150CT-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V... |
| MBRF1035HC0G | Taiwan Semic... | 0.21 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 10A IT... |
| MBRF7H35-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 7.5A I... |
| MBRF20L120CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.38 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 120V I... |
| MBRF10H150CT-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V... |
| MBRF50020R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 250A T... |
| MBRF20200CTR | Littelfuse I... | 1.76 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 10A I... |
| MBRF10200CTR | SMC Diode So... | -- | 994 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V... |
| MBRF3060CT | SMC Diode So... | 0.53 $ | 690 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ... |
| MBRF1635 C0G | Taiwan Semic... | 0.36 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 16A IT... |
| MBRF40030 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 200A T... |
| MBRF600100R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 250A ... |
| MBRF30H100CT-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V... |
| MBRF30080R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 80V 150A T... |
| MBRF25H50CT-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY ITO-220ACD... |
| MBRF30100CTR | SMC Diode So... | 0.64 $ | 720 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V... |
| MBRF2080CT C0G | Taiwan Semic... | 0.7 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 80V 20A IT... |
| MBRF2090CT C0G | Taiwan Semic... | 0.23 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 90V IT... |
| MBRF2045HC0G | Taiwan Semic... | 0.26 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 20A IT... |
| MBRF10100 C0G | Taiwan Semic... | 0.23 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 10A I... |
| MBRF750HE3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 7.5A I... |
| MBRF16H50-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY ITO-220ACD... |
| MBRF120200 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 60A T... |
| MBRF400200 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 200A ... |
| MBRF600100 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 250A ... |
| MBRF16150 C0G | Taiwan Semic... | 0.29 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 150V 16A I... |
| MBRF1045 C0G | Taiwan Semic... | 0.19 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 10A IT... |
| MBRF30040R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 150A T... |
| MBRF50020 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 250A T... |
| MBRF4060CT | SMC Diode So... | 0.69 $ | 755 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ... |
| MBRF1035CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.21 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 35V IT... |
| MBRF1535CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.22 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 35V IT... |
| MBRF20L120CT C0G | Taiwan Semic... | 0.34 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 120V I... |
| MBRF12020 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 60A TO... |
DIODE SILICON 650V 17A TO220Diode Array ...
DIODE MODULE 600V 35A SM4Diode Array 1 P...
DIODE MODULE 1.8KV 120A D1Diode Array 1 ...
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220ABDiode Ar...
DIODE MODULE 1.4KV 59ADiode Array 1 Pair...
DIODE ARRAY GP 400V 20A TO3PNDiode Array...
MBRF3060CT Datasheet/PDF