| Allicdata Part #: | 1655-1158-ND |
| Manufacturer Part#: |
MBRF4060CT |
| Price: | $ 0.69 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Short Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ITO220 |
| More Detail: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V Th... |
| DataSheet: | MBRF4060CT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 755 |
| 1 +: | $ 0.63000 |
| 50 +: | $ 0.48598 |
| 100 +: | $ 0.42330 |
| 500 +: | $ 0.31354 |
| 1000 +: | $ 0.25083 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 60V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | -- |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 750mV @ 20A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 60V |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Supplier Device Package: | ITO-220AB |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MBRF4060CT is a four chip rectifier bridge networks from one of the several series of rectifiers available from ON Semiconductor. This rectifier bridge has high current rating, low reverse leakage, low forward voltage drop and two lead packaged that increases its versatility for various applications in both industrial and consumer electronics.
The MBRF4060CT is a full-wave 60 Amp rectifier diode array. The rectifier diode array consists of four series rectifier diodes and it provides full-wave rectification with low forward voltage drop and fast switching speed. The bridge rectifier array features an integrated forward voltage drop of 1.0 V and a maximum reverse leakage of 10 mA, making it an efficient way to convert alternating current to direct current. Its high-current rating makes it suitable for power supply design, where high current levels are needed, and its fast switching speed increases its efficiency. By combining the series diodes in one small package, the MBRF4060CT improves the reliability and simplifies the architecture of a system.
The MBRF4060CT is mainly used to convert AC input power to DC output power in applications like power electronics, solar inverters, battery charging systems, switching power supplies and many other power electronic designs. The bridge rectifier array acts as a full wave rectifier to convert alternating current to direct current and also helps improving the efficiency of the power supplies, which can reach up to 93%.
The MBRF4060CT is designed to operate over a wide temperature range of -55°C to +150°C. This rectifier diode array has superior heat dissipation performance, making it desirable for applications with high power ratings and it has excellent overload protection as well. This rectifier bridge is mainly used in low voltage and high current applications such as AC to DC conversion, DC to DC conversion, DC to AC conversion and DC mean current.
The bridge rectifier array consists of four series diodes connected in a bridge network configuration. When an AC input voltage is applied to the rectifier diode array, the current flows through two diagonally opposite diodes and a unidirectional current is produced at the output. This output current is proportional to the AC voltage and remains relatively constant regardless of the AC input voltage variation. This bridge rectifier array provides low power losses, low reverse leakage and minimal heat buildup.
In conclusion, the MBRF4060CT is a diode rectifier array designed for use in simple and efficient power conversion applications. It has a low forward voltage drop and current ratings up to 60 Amps and is able to handle a wide temperature range with superior heat dissipation capability. The bridge rectifier array also provides fast switching speeds, low power losses and minimal heat buildup, making it a great option for low voltage and high current applications. With its compact package and high current ratings, the MBRF4060CT is one of the most popular diode rectifier arrays available today.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MBRF20200CTG | ON Semicondu... | -- | 1052 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V... |
| MBRF20200CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.31 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 200V I... |
| MBRF30045R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 150A T... |
| MBRF2090CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.26 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 90V IT... |
| MBRF15150CT C0G | Taiwan Semic... | 0.27 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 150V I... |
| MBRF1050 C0G | Taiwan Semic... | 0.2 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 10A IT... |
| MBRF30H150CT-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V... |
| MBRF1035HC0G | Taiwan Semic... | 0.21 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 10A IT... |
| MBRF7H35-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 7.5A I... |
| MBRF20L120CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.38 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 120V I... |
| MBRF10H150CT-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V... |
| MBRF50020R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 250A T... |
| MBRF20200CTR | Littelfuse I... | 1.76 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 10A I... |
| MBRF10200CTR | SMC Diode So... | -- | 994 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V... |
| MBRF3060CT | SMC Diode So... | 0.53 $ | 690 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ... |
| MBRF1635 C0G | Taiwan Semic... | 0.36 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 16A IT... |
| MBRF40030 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 200A T... |
| MBRF600100R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 250A ... |
| MBRF30H100CT-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V... |
| MBRF30080R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 80V 150A T... |
| MBRF25H50CT-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY ITO-220ACD... |
| MBRF30100CTR | SMC Diode So... | 0.64 $ | 720 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V... |
| MBRF2080CT C0G | Taiwan Semic... | 0.7 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 80V 20A IT... |
| MBRF2090CT C0G | Taiwan Semic... | 0.23 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 90V IT... |
| MBRF2045HC0G | Taiwan Semic... | 0.26 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 20A IT... |
| MBRF10100 C0G | Taiwan Semic... | 0.23 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 10A I... |
| MBRF750HE3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 7.5A I... |
| MBRF16H50-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY ITO-220ACD... |
| MBRF120200 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 60A T... |
| MBRF400200 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 200A ... |
| MBRF600100 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 250A ... |
| MBRF16150 C0G | Taiwan Semic... | 0.29 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 150V 16A I... |
| MBRF1045 C0G | Taiwan Semic... | 0.19 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 10A IT... |
| MBRF30040R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 150A T... |
| MBRF50020 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 250A T... |
| MBRF4060CT | SMC Diode So... | 0.69 $ | 755 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ... |
| MBRF1035CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.21 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 35V IT... |
| MBRF1535CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.22 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 35V IT... |
| MBRF20L120CT C0G | Taiwan Semic... | 0.34 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 120V I... |
| MBRF12020 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 60A TO... |
DIODE SILICON 650V 17A TO220Diode Array ...
DIODE MODULE 600V 35A SM4Diode Array 1 P...
DIODE MODULE 1.8KV 120A D1Diode Array 1 ...
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220ABDiode Ar...
DIODE MODULE 1.4KV 59ADiode Array 1 Pair...
DIODE ARRAY GP 400V 20A TO3PNDiode Array...
MBRF4060CT Datasheet/PDF