| Allicdata Part #: | MBRF30H60CT-E3/45-ND |
| Manufacturer Part#: |
MBRF30H60CT-E3/45 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ITO220 |
| More Detail: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 15A... |
| DataSheet: | MBRF30H60CT-E3/45 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 60V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 15A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 680mV @ 15A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 60µA @ 60V |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Supplier Device Package: | ITO-220AB |
| Base Part Number: | MBRF30H60CT |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MBRF30H60CT-E3/45
The MBRF30H60CT-E3/45 is an N-channel MOSFET-based Power rectifier array, typically intended for use as an inverter, converter circuit, and other power management applications. This semiconductor device has a high level of efficiency that provides power in a compact form factor with no noise, ideal for a variety of applications such as computer hardware or robotics. In addition, the MBRF30H60CT-E3/45 can also support adjustable operating output with its low on-state resistance.Application Field
The MBRF30H60CT-E3/45 is used mainly in high power inverter circuits, but it is also well suited for other power management applications. It is an extremely efficient and compact power management device, perfect for use in a variety of applications, such as motor control, industrial automation, renewable energy production, computer hardware, and robotic systems.Working Principle
The MBRF30H60CT-E3/45 works as an N-channel MOSFET-based Power rectifier array. It contains an integrated voltage regulator that allows for adjustable operating output by reducing the total output by changing the resistance. This device has an impressive low on-state resistance, which helps to optimize power efficiency. The low on-state resistance also helps to protect against short circuits and surges.Benefits
The MBRF30H60CT-E3/45 offers numerous benefits to its users. Its small form factor and low on-state resistance allow for an extremely efficient power management system. The device also supports adjustable operating output and is able to reject short circuits and surges, helping to provide added protection. Additionally, its thermal performance is enhanced, helping to increase the lifespan of the device.Conclusion
The MBRF30H60CT-E3/45 is a powerful and efficient N-channel MOSFET-based Power rectifier array, perfect for power management applications like motor control, industrial automation, renewable energy production, computer hardware, and robotic systems. Its low on-state resistance, adjustable operating output, and thermal performance offer users numerous benefits and make it a great choice for any power management system.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "MBRF" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MBRF20200CTG | ON Semicondu... | -- | 1052 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V... |
| MBRF20200CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.31 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 200V I... |
| MBRF30045R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 150A T... |
| MBRF2090CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.26 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 90V IT... |
| MBRF15150CT C0G | Taiwan Semic... | 0.27 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 150V I... |
| MBRF1050 C0G | Taiwan Semic... | 0.2 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 10A IT... |
| MBRF30H150CT-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V... |
| MBRF1035HC0G | Taiwan Semic... | 0.21 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 10A IT... |
| MBRF7H35-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 7.5A I... |
| MBRF20L120CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.38 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 120V I... |
| MBRF10H150CT-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V... |
| MBRF50020R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 250A T... |
| MBRF20200CTR | Littelfuse I... | 1.76 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 10A I... |
| MBRF10200CTR | SMC Diode So... | -- | 994 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V... |
| MBRF3060CT | SMC Diode So... | 0.53 $ | 690 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ... |
| MBRF1635 C0G | Taiwan Semic... | 0.36 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 16A IT... |
| MBRF40030 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 200A T... |
| MBRF600100R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 250A ... |
| MBRF30H100CT-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V... |
| MBRF30080R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 80V 150A T... |
| MBRF25H50CT-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY ITO-220ACD... |
| MBRF30100CTR | SMC Diode So... | 0.64 $ | 720 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V... |
| MBRF2080CT C0G | Taiwan Semic... | 0.7 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 80V 20A IT... |
| MBRF2090CT C0G | Taiwan Semic... | 0.23 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 90V IT... |
| MBRF2045HC0G | Taiwan Semic... | 0.26 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 20A IT... |
| MBRF10100 C0G | Taiwan Semic... | 0.23 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 10A I... |
| MBRF750HE3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 7.5A I... |
| MBRF16H50-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY ITO-220ACD... |
| MBRF120200 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 60A T... |
| MBRF400200 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 200A ... |
| MBRF600100 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 250A ... |
| MBRF16150 C0G | Taiwan Semic... | 0.29 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 150V 16A I... |
| MBRF1045 C0G | Taiwan Semic... | 0.19 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 10A IT... |
| MBRF30040R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 150A T... |
| MBRF50020 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 250A T... |
| MBRF4060CT | SMC Diode So... | 0.69 $ | 755 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ... |
| MBRF1035CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.21 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 35V IT... |
| MBRF1535CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.22 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 35V IT... |
| MBRF20L120CT C0G | Taiwan Semic... | 0.34 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 120V I... |
| MBRF12020 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 60A TO... |
Latest Products
APT10SCD65KCT
DIODE SILICON 650V 17A TO220Diode Array ...
UFT7260SM4D
DIODE MODULE 600V 35A SM4Diode Array 1 P...
MSAD120-18
DIODE MODULE 1.8KV 120A D1Diode Array 1 ...
MBR1535CTHE3/45
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220ABDiode Ar...
QRD1415T30
DIODE MODULE 1.4KV 59ADiode Array 1 Pair...
FFA20U40DNTU
DIODE ARRAY GP 400V 20A TO3PNDiode Array...
MBRF30H60CT-E3/45 Datasheet/PDF