| Allicdata Part #: | 1655-1157-ND |
| Manufacturer Part#: |
MBRF4045CT |
| Price: | $ 0.73 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Short Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V ITO220 |
| More Detail: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V Th... |
| DataSheet: | MBRF4045CT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 0.66150 |
| 50 +: | $ 0.51118 |
| 100 +: | $ 0.44522 |
| 500 +: | $ 0.32978 |
| 1000 +: | $ 0.26383 |
Specifications
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 30V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | -- |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 20A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 30V |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Supplier Device Package: | ITO-220AB |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MBRF4045CT is a Schottky barrier rectifier array manufactured by ON Semiconductor. It is composed of four Schottky diodes in a single package. This rectifier array is categorized under Diodes - Rectifiers - Arrays because it is an assembly of multiple diodes, which helps to produce a rectified output from an alternating current (AC) input.Schottky barrier diodes are semiconductor devices designed to offer ultra-fast switching and low forward voltage drops, which can be beneficial in circuit designs requiring low voltage drops. Moreover, their low leakage current and low output capacitance help to minimize power consumption and heating levels when used in a rectifier circuit.The MBRF4045CT has a maximum continuous current rating of 7A and a peak repetitive reverse voltage rating of 20V. The device is packaged in an SOIC (Small Outline Integrated Circuit) case, measuring 6.2mm x 3.9mm x 1.55mm. It is RoHS (Restriction of Hazardous Substances) complaint, making it suitable for lead-free applications. The device is also qualified for automotive applications, making it suitable for environments operating between -40C and 125C. In terms of its application field, the MBRF4045CT is suitable for a wide range of applications, including polarity protection circuits, transformer secondary rectification, consumer electronics, telecommunication systems, automotive electronics, and LED lighting systems. It can also be used for output rectification for DC-DC convergence regulators, input rectification of switch mode power supplies, as well as for rectification in motor control applications.The working principle of the MBRF4045CT is not much different than that of other rectifier devices, in that it converts alternating current (AC) signals into direct current (DC) signals. When an alternating current is passed through it, the Schottky diodes act as barrier gates that only allow current to flow in one direction, creating a rectified, or straight-line, output. This is achieved via the rectifier\'s forward voltage characteristics, which are designed to be lower than the peak voltage of the AC input, thus allowing the diode to conduct in a single direction.In addition, the diode\'s junction capacitance plays a vital role in this synchronous rectification, as it is able to store charge necessary for the rectification operation and minimize the voltage drop during the on-state condition of the diode. By relying on both the Schottky diodes\' forward voltage drop characteristics and junction capacitance, the rectifier is able to ensure maximum efficiency and minimum losses.The MBRF4045CT rectifier array is a reliable and convenient solution for many DC power applications, such as LED lighting, consumer electronics, telecommunication systems, automotive electronics, transformer secondary rectification, and polarity protection. Its combination of ultra-fast switching, low forward voltage drop, low leakage current and low output capacitance allows it to meet the expectations of applications requiring high efficiency rectification.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "MBRF" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MBRF20200CTG | ON Semicondu... | -- | 1052 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V... |
| MBRF20200CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.31 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 200V I... |
| MBRF30045R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 150A T... |
| MBRF2090CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.26 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 90V IT... |
| MBRF15150CT C0G | Taiwan Semic... | 0.27 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 150V I... |
| MBRF1050 C0G | Taiwan Semic... | 0.2 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 10A IT... |
| MBRF30H150CT-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V... |
| MBRF1035HC0G | Taiwan Semic... | 0.21 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 10A IT... |
| MBRF7H35-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 7.5A I... |
| MBRF20L120CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.38 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 120V I... |
| MBRF10H150CT-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V... |
| MBRF50020R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 250A T... |
| MBRF20200CTR | Littelfuse I... | 1.76 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 10A I... |
| MBRF10200CTR | SMC Diode So... | -- | 994 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V... |
| MBRF3060CT | SMC Diode So... | 0.53 $ | 690 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ... |
| MBRF1635 C0G | Taiwan Semic... | 0.36 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 16A IT... |
| MBRF40030 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 200A T... |
| MBRF600100R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 250A ... |
| MBRF30H100CT-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V... |
| MBRF30080R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 80V 150A T... |
| MBRF25H50CT-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY ITO-220ACD... |
| MBRF30100CTR | SMC Diode So... | 0.64 $ | 720 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V... |
| MBRF2080CT C0G | Taiwan Semic... | 0.7 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 80V 20A IT... |
| MBRF2090CT C0G | Taiwan Semic... | 0.23 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 90V IT... |
| MBRF2045HC0G | Taiwan Semic... | 0.26 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 20A IT... |
| MBRF10100 C0G | Taiwan Semic... | 0.23 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 10A I... |
| MBRF750HE3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 7.5A I... |
| MBRF16H50-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY ITO-220ACD... |
| MBRF120200 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 60A T... |
| MBRF400200 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 200V 200A ... |
| MBRF600100 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 250A ... |
| MBRF16150 C0G | Taiwan Semic... | 0.29 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 150V 16A I... |
| MBRF1045 C0G | Taiwan Semic... | 0.19 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 10A IT... |
| MBRF30040R | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 150A T... |
| MBRF50020 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 250A T... |
| MBRF4060CT | SMC Diode So... | 0.69 $ | 755 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ... |
| MBRF1035CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.21 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 35V IT... |
| MBRF1535CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.22 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 35V IT... |
| MBRF20L120CT C0G | Taiwan Semic... | 0.34 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTT 120V I... |
| MBRF12020 | GeneSiC Semi... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 60A TO... |
Latest Products
APT10SCD65KCT
DIODE SILICON 650V 17A TO220Diode Array ...
UFT7260SM4D
DIODE MODULE 600V 35A SM4Diode Array 1 P...
MSAD120-18
DIODE MODULE 1.8KV 120A D1Diode Array 1 ...
MBR1535CTHE3/45
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220ABDiode Ar...
QRD1415T30
DIODE MODULE 1.4KV 59ADiode Array 1 Pair...
FFA20U40DNTU
DIODE ARRAY GP 400V 20A TO3PNDiode Array...
MBRF4045CT Datasheet/PDF