| Allicdata Part #: | MCP1259-E/MF-ND |
| Manufacturer Part#: |
MCP1259-E/MF |
| Price: | $ 0.88 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Short Description: | IC REG SWITCHD CAP 3.3V 10DFN |
| More Detail: | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed ... |
| DataSheet: | MCP1259-E/MF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 360 +: | $ 0.79167 |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Base Part Number: | MCP1259 |
| Supplier Device Package: | 10-DFN (3x3) |
| Package / Case: | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Frequency - Switching: | 650kHz |
| Current - Output: | 100mA |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Series: | -- |
| Voltage - Input (Max): | 3.6V |
| Voltage - Input (Min): | 1.8V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Output Type: | Fixed |
| Topology: | Charge Pump |
| Output Configuration: | Positive |
| Function: | Step-Up |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MCP1259-E/MF is a family of DC/DC switching regulators, belonging to the PMIC voltage regulators family. It consists of various ICs that are highly efficient, and feature power and safety protection while maintaining a low standby current. It is suitable for a wide range of applications, including LCD displays, cellular phones, automotive systems, and computers.
It has an input voltage range between 2.25V or 3.0V, and a maximum output current of up to 500mA. The MCP1259-E/MF is available in numerous packages, allowing it to be used in various applications. It also has various safety user protection features such as overvoltage protection, over-current protection, and UVLO (Under Voltage Lock Out). It also has programmable soft-start and chip enable pins for controlling current functions.
The working principle of the MCP1259-E/MF is that it uses an internal high-energy switching of an external n-channel MOSFET as its power switch to convert voltage at an input level to a different output level, with a very high efficiency. That is, it switches high-speed signals on and off, which creates a square-waveform on the output side. This square-waveform is then regulated and smoothed with an inductor and capacitor, and a filter provides the desired output voltage. The switching action for the MCP1259-E/MF is controlled by an internal oscillator. The oscillator frequency can be adjusted anywhere from 100kHz to 2.2MHz.
The MCP1259-E/MF is suitable for a variety of applications due to its wide range of features. One popular application is a low-cost LCD display solution, as it is capable of driving a full-color LCD display, with a power efficiency of up to 92%. It is also suitable for battery-powered and portable applications, as it provides low quiescent current and fast power-good signalling when the device is enabled.
The MCP1259-E/MF is an ideal solution for applications where power conversion efficiency, power loss and system reliability are of the utmost importance. It offers low EMI emissions, high efficiency, long-term reliability, good thermal performance, and low cost. With its high-power capabilities, the MCP1259-E/MF is suitable for many different applications, including mobile phones, tablets, PCs and accessories.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MCP1259T-E/UN | Microchip Te... | 0.88 $ | 7500 | IC REG SWITCHD CAP 3.3V 1... |
| MCP1603LT-150I/OS | Microchip Te... | 0.58 $ | 1000 | IC REG BCK 1.5V 0.5A SYNC... |
| MCP1631HV-500E/ST | Microchip Te... | -- | 1000 | IC REG CTRLR SEPIC 20TSSO... |
| MCP101-315DI/TO | Microchip Te... | 0.25 $ | 1445 | IC SUPERVISOR 3.15V HIGH ... |
| MCP111-450E/TO | Microchip Te... | 0.32 $ | 1928 | IC VOLT DET 4.38V LOW TO-... |
| MCP1406-E/P | Microchip Te... | 0.7 $ | 383 | IC MOSFET DVR 6A 8DIPLow-... |
| MCP1810T-221/OT | Microchip Te... | 0.2 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.2V 150MA ... |
| MCP1801T-6002I/OT | Microchip Te... | 0.22 $ | 1000 | IC REG LINEAR 6V 150MA SO... |
| MCP1825T-2502E/DC | Microchip Te... | 0.28 $ | 1000 | IC REG LIN 2.5V 500MA SOT... |
| MCP1755T-1802E/MC | Microchip Te... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| MCP1703T-2802E/DB | Microchip Te... | 0.34 $ | 1000 | IC REG LIN 2.8V 250MA SOT... |
| MCP1825T-5002E/ET | Microchip Te... | 0.44 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 500MA 5D... |
| MCP120-300GI/TO | Microchip Te... | 0.25 $ | 1000 | IC SUPERVISOR ACTIVE LOW ... |
| MCP1710T-30I/LZ | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 200MA 8V... |
| MCP131T-270E/LBVAO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | SUPERVISOR OPEN DRAIN ACT... |
| MCP1810T-25I/J8A | Microchip Te... | 0.28 $ | 3300 | IC REG LINEAR 2.5V 150MA ... |
| MCP1725-ADJE/MC | Microchip Te... | -- | 32328 | IC REG LINEAR POS ADJ 500... |
| MCP1702T-1502E/MB | Microchip Te... | 0.29 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 200MA ... |
| MCP1632T-BAE/MC | Microchip Te... | 0.58 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| MCP1631V-E/ML | Microchip Te... | 0.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR SEPIC 20QFNS... |
| MCP19114T-E/MQ | Microchip Te... | 2.1 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP I2C... |
| MCP103T-300E/LB | Microchip Te... | 0.27 $ | 3000 | IC SUPERVISOR 2.93V LOW S... |
| MCP111T-300E/TT | Microchip Te... | 0.25 $ | 1000 | IC VOLT DET 2.93V LOW SOT... |
| MCP1404-E/MF | Microchip Te... | 1.43 $ | 240 | IC MOSFET DVR 4.5A DUAL 8... |
| MCP14A0052T-E/MAY | Microchip Te... | 0.42 $ | 3000 | IC MOSFET DVR 0.5A SINGLE... |
| MCP14E8-E/SN | Microchip Te... | 1.29 $ | 290 | IC MOSFET DRIVER 2A 8SOIC... |
| MCP130-315DI/TO | Microchip Te... | -- | 307 | IC SUPERVISOR 3.15V LOW T... |
| MCP14628-E/MF | Microchip Te... | -- | 1000 | IC MOSFET DVR 2A SYNC BUC... |
| MCP1702T-2102E/CB | Microchip Te... | 0.26 $ | 1000 | IC REG LIN 2.1V 200MA SOT... |
| MCP140-1 | TE Connectiv... | 1.03 $ | 1000 | PL SEAL |
| MCP1824T-1802E/OT | Microchip Te... | -- | 23157 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| MCP111T-270E/LB | Microchip Te... | 0.25 $ | 3000 | IC VOLT DET 2.63V LOW SC7... |
| MCP112T-450E/LB | Microchip Te... | 0.25 $ | 1000 | IC VOLT DET 4.38V LOW SC7... |
| MCP1316MT-30HE/OT | Microchip Te... | 0.32 $ | 1000 | IC SUPERVISOR 3V SOT23-5S... |
| MCP1755T-5002E/DC | Microchip Te... | 0.4 $ | 4000 | IC REG LINEAR 5V 300MA SO... |
| MCP14A0453T-E/MS | Microchip Te... | 0.62 $ | 2500 | LOW-SIDE MOSFET DRIVERLow... |
| MCP1791-3302E/ET | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 70MA 5... |
| MCP1827T-1802E/ET | Microchip Te... | 0.62 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 1.5A 5... |
| MCP1321T-29CE/OT | Microchip Te... | 0.32 $ | 1000 | IC SUPERVISOR 2.9V SOT23-... |
| MCP1725-0802E/SN | Microchip Te... | 0.28 $ | 1000 | IC REG LINEAR 0.8V 500MA ... |
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOICBuck Switching ...
IC REG BUCK 1.375V 0.6A SOT23Buck Switch...
IC REG BUCK 12V 1A TO263-7Buck Switching...
IC REG MULTI CONFIG 15V 3A TO220Boost, F...
IC REG BUCK 12V 8A TO-220FLBuck Switchin...
IC REG SWITCHD CAP RATIO SOT23Charge Pum...
MCP1259-E/MF Datasheet/PDF