| Allicdata Part #: | MCP19114T-E/MQ-ND |
| Manufacturer Part#: |
MCP19114T-E/MQ |
| Price: | $ 2.10 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Short Description: | IC REG CTRLR MULT TOP I2C 28QFN |
| More Detail: | Boost, Cuk, Flyback, SEPIC Regulator Positive Outp... |
| DataSheet: | MCP19114T-E/MQ Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 2.10000 |
| 10 +: | $ 2.03700 |
| 100 +: | $ 1.99500 |
| 1000 +: | $ 1.95300 |
| 10000 +: | $ 1.89000 |
| Frequency - Switching: | 31.25kHz ~ 2MHz |
| Base Part Number: | MCP19114 |
| Supplier Device Package: | 28-QFN (5x5) |
| Package / Case: | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Control Features: | -- |
| Serial Interfaces: | I²C |
| Clock Sync: | No |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Duty Cycle (Max): | -- |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5 V ~ 42 V |
| Output Phases: | 1 |
| Number of Outputs: | 1 |
| Topology: | Boost, Cuk, Flyback, SEPIC |
| Output Configuration: | Positive |
| Function: | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MCP19114T-E/MQ is a voltage regulator with a DC/DC switching controller. It is designed to provide integrated analog power conversion and system management, and is suitable for multiple applications. The digital control core and system management features combine with the Linear Regulator Controller (LRC) and the current sensing and gating technology to reduce the number of components required, minimize component engineering costs, and provide integrated design and power conversion performance.
The MCP19114T-E/MQ voltage regulator uses a switching topology to transfer power between two output voltages. It employs either a buck (step down) or boost (step up) operation, depending on the ratio between the two control voltages. In a buck step down regulator circuit, the higher voltage is connected to the input of the regulator, and is stepped down to the lower voltage by passing it through a switching regulator. This output voltage is controlled by a feedback loop. In boost step up regulator circuits, the higher voltage is delivered directly to the load, and the lower voltage is passed through the switching regulator to the input of the regulator, creating the higher voltage at the output.
The MCP19114T-E/MQ voltage regulator has an asymmetric pulse width modulation (PWM) system and an internal digital control core providing maximum flexibility to the user. The digital control core can be programmed to control various parameters of the voltage regulator, including the input voltage range, output voltage range, output current level, output power, switching frequency, and the duration and shape of the PWM signal. This feature allows for the implementation of multiple power conversion systems, such as voltage step down, voltage step up, buck-boost and any combination of them, without the need to add external components of control signals.
Apart from the input and output voltage and current control, the MCP19114T-E/MQ voltage regulator also provides power system management features. These features include system monitoring and over temperature protection for the power components, programmable slew rate for the input and output voltage, and an over-voltage protection feature that helps prevent surges and over-heating conditions.
In summary, the MCP19114T-E/MQ voltage regulator is an integrated power management and control solution, built to provide efficient and reliable power conversion performance. It is a powerful and cost-effective solution, offering high levels of flexibility and Power System Management features. It is suitable for a wide range of applications, including servers, computers, industrial applications and many other embedded applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MCP1259T-E/UN | Microchip Te... | 0.88 $ | 7500 | IC REG SWITCHD CAP 3.3V 1... |
| MCP1603LT-150I/OS | Microchip Te... | 0.58 $ | 1000 | IC REG BCK 1.5V 0.5A SYNC... |
| MCP1631HV-500E/ST | Microchip Te... | -- | 1000 | IC REG CTRLR SEPIC 20TSSO... |
| MCP101-315DI/TO | Microchip Te... | 0.25 $ | 1445 | IC SUPERVISOR 3.15V HIGH ... |
| MCP111-450E/TO | Microchip Te... | 0.32 $ | 1928 | IC VOLT DET 4.38V LOW TO-... |
| MCP1406-E/P | Microchip Te... | 0.7 $ | 383 | IC MOSFET DVR 6A 8DIPLow-... |
| MCP1810T-221/OT | Microchip Te... | 0.2 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.2V 150MA ... |
| MCP1801T-6002I/OT | Microchip Te... | 0.22 $ | 1000 | IC REG LINEAR 6V 150MA SO... |
| MCP1825T-2502E/DC | Microchip Te... | 0.28 $ | 1000 | IC REG LIN 2.5V 500MA SOT... |
| MCP1755T-1802E/MC | Microchip Te... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| MCP1703T-2802E/DB | Microchip Te... | 0.34 $ | 1000 | IC REG LIN 2.8V 250MA SOT... |
| MCP1825T-5002E/ET | Microchip Te... | 0.44 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 500MA 5D... |
| MCP120-300GI/TO | Microchip Te... | 0.25 $ | 1000 | IC SUPERVISOR ACTIVE LOW ... |
| MCP1710T-30I/LZ | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 200MA 8V... |
| MCP131T-270E/LBVAO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | SUPERVISOR OPEN DRAIN ACT... |
| MCP1810T-25I/J8A | Microchip Te... | 0.28 $ | 3300 | IC REG LINEAR 2.5V 150MA ... |
| MCP1725-ADJE/MC | Microchip Te... | -- | 32328 | IC REG LINEAR POS ADJ 500... |
| MCP1702T-1502E/MB | Microchip Te... | 0.29 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 200MA ... |
| MCP1632T-BAE/MC | Microchip Te... | 0.58 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| MCP1631V-E/ML | Microchip Te... | 0.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR SEPIC 20QFNS... |
| MCP19114T-E/MQ | Microchip Te... | 2.1 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP I2C... |
| MCP103T-300E/LB | Microchip Te... | 0.27 $ | 3000 | IC SUPERVISOR 2.93V LOW S... |
| MCP111T-300E/TT | Microchip Te... | 0.25 $ | 1000 | IC VOLT DET 2.93V LOW SOT... |
| MCP1404-E/MF | Microchip Te... | 1.43 $ | 240 | IC MOSFET DVR 4.5A DUAL 8... |
| MCP14A0052T-E/MAY | Microchip Te... | 0.42 $ | 3000 | IC MOSFET DVR 0.5A SINGLE... |
| MCP14E8-E/SN | Microchip Te... | 1.29 $ | 290 | IC MOSFET DRIVER 2A 8SOIC... |
| MCP130-315DI/TO | Microchip Te... | -- | 307 | IC SUPERVISOR 3.15V LOW T... |
| MCP14628-E/MF | Microchip Te... | -- | 1000 | IC MOSFET DVR 2A SYNC BUC... |
| MCP1702T-2102E/CB | Microchip Te... | 0.26 $ | 1000 | IC REG LIN 2.1V 200MA SOT... |
| MCP140-1 | TE Connectiv... | 1.03 $ | 1000 | PL SEAL |
| MCP1824T-1802E/OT | Microchip Te... | -- | 23157 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| MCP111T-270E/LB | Microchip Te... | 0.25 $ | 3000 | IC VOLT DET 2.63V LOW SC7... |
| MCP112T-450E/LB | Microchip Te... | 0.25 $ | 1000 | IC VOLT DET 4.38V LOW SC7... |
| MCP1316MT-30HE/OT | Microchip Te... | 0.32 $ | 1000 | IC SUPERVISOR 3V SOT23-5S... |
| MCP1755T-5002E/DC | Microchip Te... | 0.4 $ | 4000 | IC REG LINEAR 5V 300MA SO... |
| MCP14A0453T-E/MS | Microchip Te... | 0.62 $ | 2500 | LOW-SIDE MOSFET DRIVERLow... |
| MCP1791-3302E/ET | Microchip Te... | 0.5 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 70MA 5... |
| MCP1827T-1802E/ET | Microchip Te... | 0.62 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 1.5A 5... |
| MCP1321T-29CE/OT | Microchip Te... | 0.32 $ | 1000 | IC SUPERVISOR 2.9V SOT23-... |
| MCP1725-0802E/SN | Microchip Te... | 0.28 $ | 1000 | IC REG LINEAR 0.8V 500MA ... |
Switching Controller Polyphase Bidirecti...
IC POWER MANAGEMENTBuck-Boost Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 8-PSOPBuck Regulator P...
IC REG CTRLR BUCK 16TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 14TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK/SEPIC 32QFNBuck Regula...
MCP19114T-E/MQ Datasheet/PDF