MCP3906AT-I/SS Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
MCP3906AT-I/SS-ND
Manufacturer Part#:
MCP3906AT-I/SS
Product Category:
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer: Microchip Technology
Short Description: IC POWER METERING-1 PHASE 24SSOP
More Detail: Single Phase Meter IC 24-SSOP
DataSheet: MCP3906AT-I/SS datasheetMCP3906AT-I/SS Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: --
Packaging: Tape & Reel (TR)
Part Status: Active
Input Impedance: 390 kOhm
Measurement Error: 0.1%
Voltage - I/O High: 2.4V
Voltage - I/O Low: 0.85V
Current - Supply: 2.7mA
Voltage - Supply: 4.5V ~ 5.5V
Meter Type: Single Phase
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)