| Allicdata Part #: | MMBZ5251C-E3-18-ND |
| Manufacturer Part#: |
MMBZ5251C-E3-18 |
| Price: | $ 0.02 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | DIODE ZENER 22V 225MW SOT23-3 |
| More Detail: | Zener Diode 22V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 |
| DataSheet: | MMBZ5251C-E3-18 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 10000 +: | $ 0.02024 |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 22V |
| Tolerance: | ±2% |
| Power - Max: | 225mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 29 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100nA @ 17V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package: | SOT-23-3 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MMBZ5251C-E3-18 Application Field and Working Principle
The MMBZ5251C-E3-18, classified under the Diodes - Zener - Single heading, is a special type of diode that is used as a Zener diode. Its primary function is for voltage regulation and for protection against transients. The device is often used to regulate the voltage of a system or to ensure that the voltage of a circuit does not exceed the specified operating parameters.
In general, a Zener diode is a two-terminal device with the reverse breakdown voltage of the diode being greater than the nominal value. This higher breakdown voltage means that the device can be used to regulate the voltage in a system or to protect electronic components from high voltages. The MMBZ5251C-E3-18 is an example of a Zener diode with a reverse breakdown voltage of 18 volts.
The MMBZ5251C-E3-18 is a low-power zener diode which is able to protect sensitive components against transients and surges. This device is suitable for automotive applications and has a maximum power dissipation rating of 250 mW. Additionally, it is available in a DO-204AC package (the same package as a traditional rectifier diode) which is well-suited to automotive applications due to its small size and low profile.
The MMBZ5251C-E3-18 is a low-voltage, low-power zener diode which means it is ideal for situations where low-current operation is necessary. For example, this device may be used in a mobile phone as a voltage regulator to ensure that the voltage does not exceed a certain level. Additionally, this device may be used to protect delicate circuits against high voltages.
The MMBZ5251C-E3-18 is an avalanche breakdown device and thus when the reverse voltage reaches a certain point the device will start to conduct. This point is known as the Zener breakdown voltage and the MMBZ5251C-E3-18 has a Zener breakdown voltage of 18 volts. When the reverse voltage reaches 18 volts the diode starts to conduct and thus is able to regulate the voltage. This makes the device ideal for voltage regulation and protection against transients.
In summary, the MMBZ5251C-E3-18 is a low-power zener diode which is suitable for use in automotive applications. The device is able to regulate voltages and protect sensitive components from transients and surges. It has a Zener breakdown voltage of 18 volts and is available in a DO-204AC package which is particularly suited to automotive applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MMBZ33VCL,215 | Nexperia USA... | 0.03 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 46V SOT23 |
| MMBZ5231C-E3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 225MW SO... |
| MMBZ5237C-E3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.2V 225MW SO... |
| MMBZ4711-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 27V 350MW SOT... |
| MMBZ5227B-G3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.6V 225MW SO... |
| MMBZ5258B-G3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 36V 225MW SOT... |
| MMBZ5263B-G3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 56V 225MW SOT... |
| MMBZ4687-G3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.3V 350MW SO... |
| MMBZ5243C-G3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 13V 225MW SOT... |
| MMBZ5248BW-TP | Micro Commer... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 18V 200MW SOT... |
| MMBZ4702-E3-08 | Vishay Semic... | -- | 12000 | DIODE ZENER 15V 350MW SOT... |
| MMBZ5260B-E3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 43V 225MW SOT... |
| MMBZ4695-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.7V 350MW SO... |
| MMBZ4708-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 22V 350MW SOT... |
| MMBZ5233B-G3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 6V 225MW SOT2... |
| MMBZ4698-G3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 11V 350MW SOT... |
| MMBZ5234C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 225MW SO... |
| MMBZ5235ELT1 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.8V 225MW SO... |
| MMBZ6V2AL-7-F | Diodes Incor... | -- | 1000 | TVS DIODE 3V 8.7V SOT23-3 |
| MMBZ5239B-7 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 307 | DIODE ZENER 9.1V 350MW SO... |
| MMBZ5227C-E3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.6V 225MW SO... |
| MMBZ4619-E3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 3V 350MW SOT2... |
| MMBZ5232C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 5.6V 225MW SO... |
| MMBZ5247B-G3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 17V 225MW SOT... |
| MMBZ5258B-G3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 36V 225MW SOT... |
| MMBZ4681-G3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 2.4V 350MW SO... |
| MMBZ5233B-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 6V 350MW SOT2... |
| MMBZ5243BW-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 13V 200MW SOT... |
| MMBZ5233BLT1 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 6V 225MW SOT2... |
| MMBZ5242BLT1 | ON Semicondu... | -- | 1000 | DIODE ZENER 12V 225MW SOT... |
| MMBZ5233BTS-7-F | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | DIODE ZENER ARRAY 6V SOT3... |
| MMBZ5237B-7-F | Diodes Incor... | -- | 12000 | DIODE ZENER 8.2V 350MW SO... |
| MMBZ5234B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 225MW SO... |
| MMBZ5247B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 17V 225MW SOT... |
| MMBZ4691-E3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 350MW SO... |
| MMBZ4696-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 9.1V 350MW SO... |
| MMBZ5264C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 60V 225MW SOT... |
| MMBZ4704-G3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 17V 350MW SOT... |
| MMBZ5235C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.8V 225MW SO... |
| MMBZ5262B-E3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 51V 225MW SOT... |
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204ALZener Diode...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
MMBZ5251C-E3-18 Datasheet/PDF